https://budynki.openstreetmap.org.pl/

Cześć,
jestem nowy na forum. Dotychczas mapowałem przez iD swój powiat. Ostatnio zacząłem używać JOSM i https://budynki.openstreetmap.org.pl/ do masowego uzupełniania budynków i adresów (z późniejszą weryfikacją położeń i adresów ze stanem rzeczywistym). Niestety strona https://budynki.openstreetmap.org.pl/ od wczoraj nie działa. Czy są jakieś kłopoty z serwerem?

Pozdrawiam
Piotr

Tak, jest migracja na nowy serwer. Problem znany, może za niedługo wstanie.

Już się podniósł z tego co widzę. :slight_smile:

Podaję w wątpliwość, czy wszyscy importujący są w stanie zweryfikować dane, które dodają.
Dziś zmiany w województwie pomorskim wyniosły 50 MB zamiast typowych 2-5 MB. Dużo budynków dodał Piotr_J. Nie wiem jak dokładnie je sprawdzał.
Wygląda na to, że zamiast podejść do problemu systematycznie mamy ryzyko, ze import przerodzi się w wyścig. I gdy wykryjemy jakieś błędy, to nie będzie komu ich sprzątać. Modyfikacja danych jest znacznie, znacznie trudniejsza niż ich dodanie.

A błędy są, dla przykładu - Ełk, Zamkowa 8 (karczma Stary spichlerz) - od południa i zachodu są nieistniejące już budynki (stajnie i gospodarcze). http://melk.e-mapa.net/ pokazuje poprawnie, czyli pusty teren.

Jeśli ktoś ładuje 50MB i ma błędy - to cały zestaw do wycofania.

1643 budynków w ciągu dwóch minut, to do jest do pilnego zablokowania.

Mogę przy tej okazji tylko powtórzyć swoją wcześniejszą sugestię

https://github.com/openstreetmap-polska/gugik2osm/issues/58

Panowie,

widzę, że być może trochę narozrabiałem. Nie zauważyłem komentarza wysłanego trochę wcześniej. Śledzę listę swoich błędów i będę je usuwał. Co do dodawania na ślepo - możecie mnie zlinczować, ale dodam, że zdecydowanie omijam obszary, gdzie nastąpiło przejście z adresacji wsi na adresację uliczną. Tu wolę zrobić to “ręcznie”. Jeśli zachowałem się jak słoń w składzie porcelany, to powiem tylko, że będę te kawałki sklejał w najbliższym czasie. :slight_smile:

Wybaczcie, ale wpadłem w zachwyt widząc potęgę JOSM i https://budynki.openstreetmap.org.pl/ :slight_smile:

Okej, w porządku. Jeśli używasz Gmaila - spójrz w zakładkę “Powiadomienia”, bo tam one zazwyczaj lądują. A jak nie Gmail, to upewnij się czy adres e-mail w profilu jest tym, który regularnie czytasz.

http://overpass-turbo.eu/s/12yR - 119 tys. budynków w 3 dni. Gdyby na jeden budynek przeznaczyć jedną sekundę, to sprawdzenie trwałoby 32 bite godziny.

Mój błąd - postaram się mieć podgląd w Gmailu. Naprawdę trudno jest się zorientować bez otwartego okna z pocztą. Dopiero blokada pomogła. :slight_smile:
Zdecydowanie nie jestem tu, żeby coś psuć. Proponowałbym nie cofać tych zmian. Starałem się wybierać obszary, gdzie nikt dawno nie zaglądał lub nigdy niczego nie dodawał.

Piotr znajdź mnie na DS opowiem jak poprawnie importować, by nie narobić bałaganu. Odpowiem też o fixme

Przeczytałem notkę blokadową - jeszcze raz mea culpa. To teraz do rzeczy - w jaki sposób weryfikować poprawnie budynki z importu? Ortofotomapa najczęściej jest nieaktualna dla nowych osiedli. Sądząc po aktualności warstw budynkowych w moim rejonie, to też nie jest pewne źródło. Zdarzają się już wyburzone budynki, kóre widnieją zarówno w warstwie budynkowej, jak i na ortofotomapach. Więc… co radzicie?

Niewątpliwie narzędzie jest bardzo przydatne, tylko w jaki sposób weryfikujecie poprawność importu?

Tylko teraz bez szydery - DS to discord? :slight_smile: Ja starej daty jestem. :smiley:

Tak, Discord. Link jest na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Discord ( https://discord.com/invite/HvQWsMeQzT ).

Na resztę też odpowiem, chcę tylko przeprosić jeśli byłem zbyt agresywny ale trochę się bałem że to powrót automatycznego importu. Była osoba która zaimportała z kilka tysięcy obiektów, w 60 sekund późnioej ponownie, zaimportowała 9 000 budynków, potem zaimportowała te same 9 000 dublując je i dalej tak przez kilka godzin.

Zapraszamy, pomoc BARDZO się przyda. A JOSM i importowanie budynków napradę dużo potrafi :slight_smile:

Dzięki! Blokada była typu “trzeba przeczytać” i jest specjalnie tego typu. Mam nadzieję że cię nie wystraszyłem, zdecydowanie przyda się pomoc. Co do porad - Discord ci odpowiada?

Cristoffs zna się na importach bardziej niż ja więc już mu zostawię opisanie co i jak.

I dodatkowe wnioski: potrzebujemy lepiej opisac jak z https://budynki.openstreetmap.org.pl/ korzystać. Bieganie za ludźmi i krzyczenie i blokowanie ich to słaby sposób komunikacji.

Ok, jestem już osiągalny na Discordzie, choć rzadko mam możliwość żeby porozmawiać. Zdecydowanie wolę pisać.

Postram się zrobić z tego film nie stream i tylko poświęciony sposobom importów z Budynki one powiedzmy są semi - automatic.