Hosting dla openstreetmap.org.pl - co dalej?

Niedługo minie rok, odkąd mamy wykupiony hosting dla openstreetmap.org.pl (dokładnie rzecz biorąc został on zasponsorowany przez firmę http://artists.pl)

W związku z tym zastanawiam się co dalej z tym robić… hosting jest na home.pl (Business Starter) i za jego przedłużenie firma życzy sobie 369 zł (brutto) W moim odczuciu jest to trochę duża kwota i myślę, że możemy znaleźć coś tańszego.

Trochę danych:

  • przez rok zużyliśmy 60GB transferu
  • obecnie dane na tym serwerze zajmują 300MB

Estymując trzeba założyć, że w następnym roku te wartości podwoją się, ponieważ od niedawna są tam hostowane różne paczki, np. Kendzi3D i GpsMid.

Zalety obecnego hostingu:

  • działa (nie zdarzyła się żadna przerwa przez ostatni rok)
  • dosyć wysokie limity (50GB miejsca / 12TB/rok transferu)

Wady:

  • cena
  • skorzystanie z tańszej opcji (Business Web) nie wchodzi w grę, bo nie ma w niej serwera MySQL
  • brak możliwości ograniczenia usera do wybranego katalogu via FTP (potrzebne, by autorzy mogli wrzucać swoje paczki, ale nie mieli dostępu do zawartości strony)
  • inne wady, np. brak ssh itp. (ale to w końcu tylko hosting)

Do końca hostingu pozostało jeszcze 27 dni i w tym czasie musimy podjąć jakąś decyzję.

Mamy do wyboru:

  1. pozostać przy home.pl (w moim odczuciu byłoby to niepotrzebne marnowanie kasy członków stowarzyszenia)
  2. kupić hosting w innej firmie (np. pierwszy z brzegu http://netlook.pl/hosting.htm ma wystarczającą ofertę na nasze potrzeby)
  3. skorzystać z uprzejmości kogoś kto posiada fizyczny serwer i dobre łącze, i tam przenieść stronę (ta opcja byłaby najlepsza - jakby co chętnie udostępnię swój)

Trzymam stronę stowarzyszenia Trakt na HostingHouse i jestem zadowolony, a ceny mają, ekhem, dumpingowe :slight_smile: Pakiet złoty zapewne zaspokoiłby potrzeby z zapasem.
Niezależnie od konkretnego dostawcy głosuję za opcją 2.

Przy cenach na HostingHouse sposoruje nastepny rok zlotego pakietu :slight_smile:

Nie powiem, kuszące :slight_smile:
Nawet cena poza promocją jest sensowna.

Powiedz mi tylko - jak u nich z dostępem via FTP? Da się stworzyć usera i dać mu dostęp tylko do konkretnego katalogu?

Szczerze mówiąc, nie wiem - zawsze wystarczał przeglądarkowy menedżer plików. Ale sprawdzę.

Z innej beczki, kto wrzuca GpsMidy? I gdzie one leżą?
Co do meritum, skoro jest sponsor na opcję 2 i “donor” na opcję 3, to może niech wybierze aktualny admin/osoba która będzie przenosić serwis(jak mu będize wygodniej)?

Czy zdecydowalismy juz? Jakos w tym tygodniu trzeba w home.pl oplacic kolejny potencjalny okres.

Jeśli nie ma przeciwwskazań to zrobimy tak, że domenę opłacimy w home.pl (kończy się za 5 dni) a potem hosting przeniesiemy do hosting house wraz z domeną.

Ale w home mają strasznie drogie domeny.

Powiedziałbym, że mają droższe, ale bez przesady, bo ceny domen .pl dyktuje chyba NASK.

Dla porównania przedłużenie domeny kosztuje:

  • w home.pl - 79 zł netto
  • w hostinghouse - 59 zł netto

W ovh (https://www.ovh.pl/) byłoby 39 zł netto (50 zł brutto) za .pl. Przejście z home.pl mając komlet dokumentów (KRS) udaje się w jeden dzień.

Kupiliśmy pakiet srebrny w hostinghouse.pl - myślę, że na najbliższy rok wystarczy. Ovh.pl odpadło, ponieważ w najtańszej taryfie nie ma ssh, a droższa jest już za droga :stuck_out_tongue: (a skoro nie ma ssh, to po co przepłacać?)

Migracja na nowy hosting zakończona bez większych problemów. Jeśli coś nie działa - pisać.