Очередное мое "покушение" на Вики, Highway

Ось переклад потрібної частини

Використовуйте JOSM з україномовним інтерфейсом, думаю, все стане зрозумілим. :wink:

Якщо нема заперечень, я зроблю актуалізацію перекладу http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Highway, за наявності у мене вільного часу, звісно. Поточний переклад зараз має значні розбіжності з оригіналом!

Так званий англомовний оригінал за кілька років лише ледачій не виправляв. Не можна просто взяти прибрати існуючу статтю й підігнати переклад: чимало людей користувались та користуються поточним варіантом україномовної статті, нехай вона має нюанси. А на появу якої кількості об’єктів вона вплинула за час існування?!

Якщо виникла об’єктивна необхідність переглянути класифікацію доріг, винесіть пропозицію на голосування: оформляйте належним чином, повідомте про це спільноту — в такий спосіб, як приймали рішення, наприклад, про порядок слів в назвах.

Тобто, коли стаття на українській мові більше не відповідає всесвітній практиці, але по ній нанесено багато об’єктів, то її не варто виправляти?
Ця стаття вже давно застаріла. І чому на клас доріг у нас впливає швидкість? Я такої практики більше ніде не бачив. Я за те, щоб її переписати. Англомовна спільнота набагато більша, і інформація на англійській мові більш актуальна.

Стаття дійсно є застарілою в описовій частині.
Найважливіша її вада - те що в ній сказано про те, що клас дороги залежить від фізичної характеристики! Тут вже обговорювали та, сподіваюсь, всі вже притримуються думки, що мапити дороги треба за їх важливістю у дорожній інфраструктурі. Ось саме це я й мав на увазі під актуалізацією. Те що в статті міститься велика таблиця з описом кожного конкретного теґу для класифікації, то тут звісно треба врахувати місцеву специфіку, яка майже збігається з російським варіантом (його вважаю можна брати за основу, як це й було запропоновано DSem’ом у першому повідомлені цієї гілки)

Виправив вступну частину http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Uk:Key:highway, привів у відповідність до прийнятих положень, щодо переваги важливості дороги перед її фізичними характеристиками. Тепер треба лише узгодити та привести у відповідність опис кожного окремого тегу для опису різних доріг. На поточний момент в описах теґів робіться наголос саме на фізичні характеристики, що є протиріччям до вступної частини :(.

Наскільки я знаю, в Києві, наприклад, таких доріг немає. На деяких ділянках деяких проспектів піднімають обмеження до 90км/год, але тільки влітку, на зиму знімають. Може не варто прив’язуватись до обмеження швидкості?

А мене гризуть сумніви щодо прив’язування типу дороги в місті до кількості смуг (до речі, саме так українською буде “полоса”).
Це ж також, можна сказати, фізична характеристика, яка не обов’язково корелює з важливістю дороги.
Наприклад, я живу в Полтаві на вулиці Михайла Грушевського - бачу її просто з вікна: http://www.openstreetmap.org/browse/way/108780312
Частина вулиці має по дві смуги в кожному напрямку. Але позначити її secondary в мене рука не підніметься. IMHO, навіть до tertiary її треба за вуха витягувати.
В той же час ця вулиця виходить на іншу - Красіна: http://www.openstreetmap.org/browse/way/29566098.
І от, незважаючи на те, що більша частина Красіна дуже вузька, одностороння і проходить приватним сектором, вона являє класичний приклад tertiary highway, бо поблизу немає альтернативного шляху щоб швидко потрапити до західної частини міста. Якби її не було, автомобілістам довелося б або петляти провулочками, або робити чималий гак. Тому усі вони пірнають в цю непримітну вуличку і мені дуже шкода її жителів, які задихаються від чадних газів. Мені біля моїх 4-х смуг дихається очевидно вільніше, ніж їм там.

Може варто запозичити з російського варіанту перекладу Wiki? Там грунтовно описані типи без прив’язування до кількості смуг. На їх форумі була чимала дискусія, і схоже, вони в ході дискусії до цього свідомо дійшли.
Це має сенс ще й з огляду на те, що нам з нашими сусідами сітка автодоріг дісталася зі спільного минулого, і ні ми, ні вони якихось визначних кроків в модернізації не зробили :slight_smile:

Ну так тут, на скільки я пам’ятаю, всі теж згодилися з тим, що можна орієнтуватися на класифікацію росіян. Просто ніхто не виправив нашу Wiki.

Якщо дійсно є згода — почну, за наявності часу та бажання, виправляти нашу класифікацію спираючись на класифікацію росіян, також запрошую інших до цієї роботи.

Я не наважився відразу кидатись на основну сторінку http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Uk:Key:highway, точніше на таблицю з класифікацією. Вирішив спочатку оформити усе окремою сторінкою, потім все це можна буде перенести.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Uk:Вікіпроект_Україна/Класифікація_доріг - Ось початок, наразі перекладено першу частину, яка стосується міжміських доріг. На мою думку треба буде ще додати інформацію про позначення відповідних класів доріг Е, М, Н, Р, Т, О, С (див. перший пост цієї гілки)

UPD. До речі, побачив у [Вікіпедії](http://uk.wikipedia.org/wiki/Автомобільні шляхи України) фото із знаком, що позначає номер дороги (http://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:E40_Road_Sign.JPG) то ж, як правильно «М 06» чи «М-06»? Теж саме питання і до позначення доріг Н та Р.

UPD1. Закінчив роботу над адаптацією російською класифікації доріг до використання її на території України. Див Класифікація доріг. Сам питав — сам відповідаю: для позначенні доріг треба використовувати М-00, Н-00, Р-00, Т-00-00, О-000000, С-000000, все це знайшло своє місце в Класифікації.

Єдине спірне питання: як правильно позначати дороги які «майже автомагістралі» але офіційно такими не є. Варіанти вирішення цього питання є також наприкінці Класифікації.

Я рахую, що такі дороги варто позначати


highway=trunk
motorroad=yes

В цьому питанні є велика доля неоднозначності. Наприклад траса дублер М-18 (від Дніпропетровська до Харьківа) є трасою Т-00-00 (номера не пам’ятаю), або ж частина Н-08 між Дніпропетровськом та Запоріжжям - їх обидві можливо позначати як Автомагістралі (зараз вони саме так і позначені).

Не бачу в цьому питанні неоднозначності.
В Німеччині, наприклад, всі офіційні автобани позначені highway=motorway, а інші, по якості як автобани, але які офіційно такими не є, як highway=trunk + motorroad=yes

Панове, не швидіть, будь ласка. Такі важливі зміни, а ви вже голосування оминули, статті пишите.

Раніше я був проти класифікації DSem, але сівши за кермо, переконуюсь, що він має рацію.

  • Незрозуміло, яким чином тепер класифікувати проспект primary від secondary. А об’їздні дороги навколо міста, що не належать до державної класифікації? А куди віднести шосе на 4 смуги загалом з двома суцільними лініями розмітки?

  • Чи припустимо підвищити рівень проспекту до primary, наприклад коли його ділянка є частиною Т-00-00 (secondary)?

  • Як інтерпретувати знак “Головна дорога” чи “Дати дорогу”?

Статтю треба спростити: занадто багато інформації, нечіткі визначення, дублювання (я не кажу про помилки). З радістю допоможу власноруч, але після того як зникнуть питання і класифікацію буде прийнято.

Якщо питань в інших учасників не виникає, візьму на себе сміливість винести пропозицію на голосування найближчими днями. Нехай волевиявлення буде коротким (місяць), але чітко і остаточно буде видно хто за, а хто проти. Це дасть змогу якомога більшій кількості учасників розглянути пропозицію, висловити коментарі, так як форум — не місце офіційної інформації, а простір для спілкування.

Голосування можна формально провести, але я так розумію більшість за зміни. І

Це та яка “діє” зараз?

Може бути і тої і тої класифікації - зележить від значимості.

Державна класифікація є лише одним з орієнтирів. Якщо об’їздна частина транзитної дороги, то trunk, якщо ні, то можна і primary.

Для кількості смуг є окремий тег lanes, і вони не повинні вливати на тип дороги.

Так, якщо цей проспект є одною з головних артерієй міста, не бачу тут ніякого противоріччя.

Це лише побічно вказує на дорогу, яка може бути нижчої класифікації.

Додам свої 5 копійок.

те що стосується знаків «Головна дорога» та «Дати дорогу» — їх застосування ніяким чином не впливає на «важливість» дороги в суцільній мережі автомобільних доріг, вони лише регулюють порядок проїзду перехресть. Їх також можливо відмічати і в ОСМ, для цього є відповідні теґи.

по іншими питанням +1 до iONiX

Що до можливих помилок (граматичних чи стилістичних) то може вони й є. Хоча я намагався переглядати текст ;), їх треба виправляти. Якщо такі є - виправте їх.

Мабуть в столиці все ясно одразу, :confused: але в містах поменше…

Давайте окреслимо критерії, за якими виявити цю значимість:

  1. кількість смуг (загалом 2; 4; 6; 8…)

  2. маршрути громадського транспорту, зупинки (відсутні; наявні; кількість?)

  3. фізичне розділення смуг (тільки розмітка; відбійник; газон; будівлі)

  4. інтенсивність потоку (пішоходи вільно переходять в недозволеному місці; пішоходи чекають і переходять; перехід неможливий).

  5. інше?

Прошу прокоментувати.

А табличка 7.8 ПДД з варіантами теж не має відношення до класифікації доріг за значимістю?

Отже по порядку:

  • найбільш навантажені дороги в місті повинні позначатись не вище ніж транзитна дорога що проходить через/повз місто або закінчується в ньому. Якщо таких (дуже навантажених) доріг декілька то позначаємо їх однаково; дороги з меншим навантаженням позначаємо ще рівнем нижче й т.д.
  • фізичні властивості доріг не мають переваг перед «важливістю» доріг у траспортній мережі. Можуть бути випадки коли дорога має і розподілювальну смугу й інші ознаки дороги з більш високим класом, але активно не використовується, порівняно із сусідньою дорого яка просто «тріщіть» від трафіку. Якщо пішоходи вільно переходять дорогу, то на такій дорозі дужу малий трафік і ця дорога не може бути вищою за tertiary (для великих міст) а для малих або unclassified або residential.
  • про табличку. вона може бути на перехресті доріг однакових за класифікацією.

Зі всіх цих критеріїв лише інтенсивність потоку є однозначним. Інші наведені критерії є посередніми. Логічно, що дорога з двома смугами в кожному напрямку і розділена фізично, являється важливою траспортною артерією міста. Але це залежить від розмірів самого міста.
Ще треба враховувати загальну ситуацію доріг навколо населеного пункту. Так, наприклад в селі, де є лише одна головна дорога, вона не може бути primary тільки в ньому. Вона такою може бути, якщо primary проходить через село і являється такою поза його межами. Але можливий зворотній випадок, коли із-за населеного пункту і додаткових інших факторів, наприклад знак “житлова зона” або щось подібне, клас дороги може понизитися. Але це не означає, що транзитні (trunk) дороги повинні автоматично мати нижчу класифікацію, коли проходять через села/міста.

PS: Пропоную розглянути пару реальних прикладів для кращого розуміння.