Gruntowa droga powiatowa?

Cześć. Zauważyłem, że w okolicach, które przemierzam na rowerze grasuje użytkownik o nazwie Rzezimierz, który dał mi do myślenia. Zastanawiam się teraz jak określać drogi, które są drogami gruntowymi, a mają status dróg powiatowych. Według wspomnianego użytkownika, należy im przypisać highway=tertiary. Tutaj jest jedna z takich spornych dróg: http://www.openstreetmap.org/browse/way/186052955/history. A tutaj mapka źródłowa, do której trafiłem, gdy chciałem się upewnić, że rzeczywiście jest to droga powiatowa: http://www.zdpjawor.com.pl/images/mapka_drogi.jpg. Nienawidzę, gdy na mapie widzę drogę oznaczoną drogą asfaltową (bo tak właśnie widzę wszystkie drogi powiatowe), a wjeżdżam po uszy w błoto i stąd też moje pytanie - co jest ważniejsze: droga powiatowa czy droga gruntowa?
Drugie pytanie: jak przemówić do rozumu, że kilka lat temu na tej drodze: http://www.openstreetmap.org/browse/way/183795718/history został wylany asfalt (dofinansowanie UE) i nie jest to już droga gruntowa? W dodatku jest to droga powiatowa, więc ten sam użytkownik tworzy błędne koło oznaczeń dróg…

Ja gruntowe drogi powiatowe oznaczam jako highway=track z odpowiednim tracktype= i do tego ref= jak znam numer drogi. Oznaczanie takich dróg jako tertiary może być mylące z powodu, o którym już wspomniałeś.

Byly juz dyskutowane na tym forum drogi wojewodzkie gruntowe. Przede wszystkim highway=tertiary ani highway=secondary nie oznaczaja drogi asfaltowej, tak jak twierdzisz. surface=paved lub asphalt itp. oznaczaloby droge asfaltowa, natomiast highway nic nie mowi na ten temat. Jednoczesnie droga powiatowa nie musi byc highway=tertiary, jest to tylko domyslny sposob tagowania zeby uniknac dylematow. Ale drogi o wyjatkowo kiepskim stanie, ktore nie maja wysokiego znaczenia dla siatki drog (podobnego innym drogom klasy tertiary), raczej nalezy traktowac wyjatkowo.