Granice wsi w Polsce

Powiedzieliśmy już w tym wątku ze dwa razy, że czegoś takiego jak granice wsi w Polsce nie ma.

Sołectw nie ma, obręby ewidencyjne są. W przypadku tej gminy nie pasują jednak do końca do sieci miejscowości wg pożądanej reguły, że jeden obręb zawiera maksymalnie część lub całość jednej wsi. Rzecz w tym jednak, że nic nie zabrania administracji geodezyjnej takiej reguły naruszyć, jest to co najwyżej ugruntowany zwyczaj.

Ok ok, nie byłem pewien czy wszyscy wcześniej zgadzali się, że granice wsi nie istnieją. Czy możemy wobec tego przyjąć taki sposób postępowania?

  1. Jeśli granice wsi pokrywają się z granicami obrębów ewidencyjnych z PRG to je zaznacz;
  2. Jeśli pomiędzy miejscowościami nie ma granicy obrębów to:
    • poszukaj danych na stronie gminy (np. strategia rozwoju gminy, podział gminy na sołectwa);
    • jeśli nie znajdziesz to poszukaj na mapach historycznych;
    • jeśli nie znajdziesz to zaznacz przybliżony przebieg granicy wynikający z lokalizacji punktów adresowych i ew. ukształtowania terenu i dodaj tag fixme=Przebieg granicy nie występuje w danych urzędowych.
  3. Za miejscowości przyjmij miejsce z jednolitą nazwą addr:place=* i dokładnie jednym punktem place=village / town / city.

Z tego wszystkiego nie do końca już wiem co znaczy “wieś”, ale bardzo zależy mi na pokryciu Polski obszarami admin_level=8.

1 Like

Bardzo dobry algorytm.
Wieś to jeden z rodzajów miejscowości podstawowej wg rejestru TERYT, który dokładnie oznacza:
Za miejscowości przyjmij miejsce z jednolitą nazwą addr:place=* i dokładnie jednym punktem place=village / town / city.
Dla gminy Kraszewice mamy ich 9:

1 Like

To jest źle powiedziane. Granice wsi chcesz właśnie wyznaczyć, więc jak można się do tego pojęcia odwoływać w instrukcji?

W gminie Kraszewice jest 8 wsi i jedna kolonia. W sumie 9 miejscowości podstawowych.

http://maps.mapywig.org/m/Polish_maps/various/Topographic_and_tourist_maps/Powiat_Kaliski_mapa_admin-komunikacyjna_100K_GUPK.jpg
To jest mapa powojenna, która pokazuje gromadę Jaźwiny, która obejmuje teren połowy wsi (czyli Niezgodną), za to sięga prawie do zabudowań Renty… Więc trafiliśmy na przypadek mocno skomplikowany.

Dla czytelności podrzucam mapkę z danymi z OSM (Overpass), bo już sam się zacząłem gubić gdzie co jest - na podstawie obrębów nie można okreslić przebiegu granicy pomiędzy Jaźwinami, a Kraszewicami.

http://bit.ly/3KJCght

Coś się ewidentnie zmieniło od czasu z tej mapy - w dzisiejszych Jaźwinach jest spójna numeracja domów, ale chyba przebieg z tej starej mapy pokrywa się z podziałem działek do dzisiaj, widać też trochę inny typ gospodarstw we wsi (na zachodzie mniej zwarte i po obu stronach drogi) - w każdym razie ta mapa na pewno jest nieaktualna.

Pomiędzy rokiem 1961 (włączenie gromady Giżyce Wieś do gromady Kraszewice) a rokiem 1982 (mam sztabówkę z tego roku) nastąpiło połączenie Nieszkodnej/Jaźwin i Smolarni. Granica pomiędzy miejscowościami przebiega przez las, obszar zaznaczony jako Kraszewice to teren byłej gromady (tej sprzed 1954) Kraszewice A, co jest nieprawidłowe. Las, patrząc po działkach i budynku Zacisze 15, Kraszewice, przypada do Kraszewic.
W związku z czym powiat ostrzeszowski pozostaje w niezgodzie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

§2 pkt. 3. Granice obrębów wiejskich powinny być zgodne z granicami wsi i sołectw.

Jest uchylone. Ale i tak ciekawe, że mowa w nim o jakichś granicach wsi, to pojęcie nigdzie dotąd prawnie się nie pojawiało. W nowym rozporządzeniu jest zaś:

Na obszarach wiejskich obręb ewidencyjny może obejmować całą wieś wraz z przyległymi do niej obiektami fizjograficznymi lub jej wydzieloną część.

Nie ma już mowy o granicach wsi, ale nie zmienia to ogólnej wymowy, że określona przeze mnie wyżej jako pożądana reguła, aby jeden obręb zawierał maksymalnie część lub całość jednej wsi, ma, jak się okazuje, podstawę prawną.

Zaznaczony gdzie?

Korzystając z zaproponowanego przeze mnie algorytmu, bez tak dokładnej kwerendy historycznej granica zostałaby prawdopodobnie zaznaczona po przekątnej czerwonego prostokąta.

Czy uważamy, że jest to wystarczająca dokładność?
Jeśli tak chciałbym przepisać zalecenia z tego wątku do Wiki - uważam że warto przy okazji zaproponować jednolity sposób oznaczania takich przybliżonych/wymyślonych(?) granic. Proponuję dodatkowe oznaczanie ich tagiem source=no + source:description=Przebieg granicy administracyjnej przybliżony - brak dokładnych danych urzędowych.
Proszę o sugestie jak ulepszyć proponowane przeze mnie tagowanie, sam nie jestem do niego w pełni przekonany - ale uważam, że takie miejsca powinny być spójnie oznaczone.


Póki co i tak jest wiele miejscowości bez granic na OSM, ale z granicami spójnymi z obrębami na Geoportalu - jeśli ktoś chce to uzupełniać to proponuję na razie skupić się na miejscowościach z bardziej oczywistym przebiegiem granic.

Tak, to jest wystarczająca dokładność. Można w source jeszcze powołać się na strategię gminy i mapkę sołectw zamiast jako no oraz generalnie zachęcić w wiki do przywoływania takich źródeł.

Rogoyski
Zaznaczony gdzie?

No zaznaczony relacją w osm/podświetlony na overpassie.

Mam kolejny przypadek z terenu: Miejscowości Praga, Borysew i Stacja Poddębice gminy Poddębice. Budynek Praga 2 leży dokładnie naprzeciw budynku Borysew 2. Sołectwo Praga obejmuje obszar obwodu Praga z tymi trzema miejscowościami. Danych historycznych brak.

Taki offtopicowy post, ale ciekawi mnie, a może będziecie znać odpowiedź.

Skoro tak naprawdę, nikt nie zna granic wiosek, to skąd Pan Ziutek który chciałby kupić/wydzierżawić teren (powiedzmy jakieś łąki z dala od cywilizacji), miałby wiedzieć do którego urzędu miałby się zgłosić.

Druga sprawa, to kiedyś trafiłem na ulicę, gdzie domki po jednej stronie należały do miasta, a z drugiej strony do jakiejś wioski.
Kto wymyśla takie wynalazki? i kto zarządza taką drogą, oświetleniem itp.
Wiem, że w PL różne są absurdy, ale zakładam, że miasto nie sprząta swojej części drogi, a wioska swojej, bo to byłby absurd na maksa.

Może być tak, że ulica tylko na jakimś odcinku należy po jednej stronie do miasta, a po drugiej do wsi, przy czym część miejska nazywa się inaczej, niż wiejska (zupełnie inaczej, albo bardzo podobnie, jak np. “brata Alberta”/“św. brata Alberta” na granicy bodajże Częstochowy). Granica może przebiegać raz jedną, raz drugą stroną ulicy. Albo środkiem.

Przyczyną są zwykle Zaszłości.

BTW interesowałeś się kiedyś granicą belgijsko-holenderską? Tam to dopiero mieli fantazję…

Najmniejszej rangi urząd, który może mu w tym pomóc, to chyba urząd gminy?

1 Like

Do urzędu gminy - granice gmin są wyznaczone i znane. Ale podatek od nieruchomości można chyba płacić u sołtysa? Tylko czy sołectwo to to samo co miejscowość :stuck_out_tongue:

Drogę utrzymuje zarządca drogi - najniższym będzie gmina (nie licząc spółdzielni mieszkaniowych/wpólnot). Drogi gminne na granicy gmin logicznym byłoby umieścić po jednej stronie granicy, ale pewnie nie zawsze tak jest. Nie znalazłem w Google umów międzygminnych na utrzymanie takich “wspólnych” odcinków dróg.
Nadawanie adresów to inne zadanie niż utrzymanie dróg, więc nazw bym do tego nie mieszał (swoją drogą może są tego typu adresy bez ulicy - bo ulica jest już w innej gminie i ma inną nazwę)?

W Polsce (no prawie…) też są takie ciekawostki - najczęściej chyba na granicy z Czechami 1, 2 i pewnie coś z obwodem Kaliningradzkim by się znalazło.

Eksklawa w enklawie? Nie sądzę.

Granica przebiegająca przez chałupę? Może prędzej, ale nie słyszałem.

Tam mają tego tyle, że ustalili że dom należy do tego państwa. w którym ma drzwi. I mają co najmniej jeden przypadek, ze granica trafiła w drzwi…

Granice wszystkich miejscowości (a nawet części miejscowości i przysiółków) są przechowywane w zbiorze BDOT10k, w warstwie ADMS_A (nie są to obręby ewidencyjne!), choć nie są to de iura granice (mają dopisek X_RODZREPG=zasiegUmowny). W praktyce są to jednak de facto granice tych miejscowości - wspomniane zielone tablice.

1 Like

De iura - nie, nie istnieją, de facto - istnieją i funkcjonują.

1 Like

Skoro mamy specjalistę, to zapytam: czy to jest już nieaktualne?

1 Like

Powiedziałbym, że nieaktualne, bo tę warstwę da rady w QGIS wyeksportować jako Shapefile i wczytać w JOSM jako wielokąt.
Trudność bardziej polega na odmiennym sposobie budowania granic pomiędzy danymi BDOT a tym jak robimy to w OSM. W BDOT granice to zawsze wielokąty, podczas gdy w OSM wykorzystujemy odcinki i ich role w relacjach.

1 Like