Geoportal 2 / TOPO - WMS URL

Czy można mapować mapy OSM posługując się podkładem “TOPO” z Geoportalu (kwestie legalności) takim jaki widoczny jest na poniższym screenie w programie JOSM? Ta warstwa wydaje się być najdokładniejszym odwzorowaniem topograficznym Polski jakie istnieje w ogóle. Szczególnie pod względem zalesienia i wszelkich wód. Szczegółowość jest na poziomie map wojskowych z tą różnicą że są tu dodatkowo aktualne na dzień dzisiejszy sieci dróg i wszelkie zabudowania. Jedyne czego nie ma to poziomic. Bardzo dokładnie naniesione są szczególnie obrzeża lasów, cieki wodne, jeziora, stawy itd. Sprawdzałem kilka obszarów porównując tę warstę z Ortofotomapami pod względem zgodności i stwierdziłem że ten podkład byłby świetym uzupełnieniem dla mapowania w OSM. A więc mapowanie na tym podkładzie bardzo ułatwiło by rozwijanie map OSM pod względem topograficznym, jeżeli ktoś bawi się w takie mapowanie. Czasem mapy lotnicze itp wymagają dużego skupienia na tym gdzie kończy a gdzie zaczyna roślinność, a używając tego podkładu są dobrze widoczne granice gdzie zaczyna a gdzie kończy las i pewność że mapujemy na czymś czego raczej nie stworzył laik mapowy. Czy może ktoś się ustosonkować do aktualności tych map i czy jest w ogóle sens używać tego podkładu? (pod każdym względem). Chodzi mi o głównie o mapowanie “linia w linie” lasów, cieków wodnych. I jeżeli ten podkład jest tak dokładny i aktualny to czemu nie jest on domyślnie ustawiony w programie JOSM (oprócz Ortofotomapy)?

image

Jaki rodzaj odwzorowania kartograficznego używać w JOSM na ten typ podkładu?
I najważniejsze prosiłbym o dokładny link WMS (lub inny) do wstawienia w JOSM, który umożliwi pobieranie takiego podkładu. Ponieważ nie udało mi się tego samemu zrobić.

Tak, możesz z tego korzystać.
Nie, nie przedstawia on stanu dzisiejszego dróg i budynków.
Nie uzyskasz raczej tego podkładu w JOSM, gdyż - mogę się mylić - to jest hybryda, czyli nałożone na siebie warstwy z geoportalu, odpowiednio pokolorowane.
Masz natomiast dostęp poprzez WMS do każdej z tych warstw osobno.

Czyli jednak pozostaję przy mapowaniu na ortofotomapie i ISOK hillshade. Aż dziwne że dopiero teraz odkryłem jak fajnym uzupełnieniem jest ta warstwa ISOK właśnie pod cieki wodne, stawy i ścieżki które są całkiem lub słabo widoczne z ortofotomap. Teraz już wiem skąd się wzięło tyle nowych ścieżek na mapie w moich okolicach w tak szybkim tempie :smiley: Chociaż i tak nie wszystkie ktoś wyrysował. Będzie co dodawać i poprawiać. Co najepsze w OSM można jeszcze dokładniej niż na tej mapce TOPO. A z miejscami zalesionymi sobie poradzę już wiem gdzie popełniam błędy.

Uważaj z mapowaniem ścieżek z ISOK hillshade, w lesie niedaleko mnie część ścieżek całkiem nieźle widocznych na tej warstwie w terenie okazuje się być nie do przejścia, bo są strasznie pozarastane. Widać kiedyś były używane, ale już nie są.

A co to za “ludzik” w kapeluszu? :frowning:
image

Gratulacje, znalazłeś Waldo!

obniżone względem gruntu okolicznego są zwykle stawy, tereny podmokłe czy bagienne. Sąsiedztwo rzeki wskazuje, że i w tym przypadku jest podobnie

PS Ktoś wie która warstwa geoportalu tak sprytnie przedstawia rzeki czy lasy?

Lasami się nie interesowałem, ale wodą tak. Tutaj podkład dla JOSMa:


wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/kompozycjaG2_TBD_WMS/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=RzekKanal_L,CiekOkr_L,RzekiEt,Woda_A&STYLES=&TRANSPARENT=TRUE&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

muszę przyznać, że podkład do wody przydaje się i nie trzeba się zastanawiać czy w danym miejscu natrafiliśmy jedynie na rów melioracyjny czy jednak strumień. Fajnie by było jednak gdyby nazwy strumieni na tym podkładzie były czytelne… Czy jest sposób na to by ich ostrość poprawić?

Można dołożyć warstwę z PRNG.

raz na jakiś czas zdarzają się na podkładzie z warstwą rzek linie przerywane. Co to oznacza?

Już któryś raz widzę rozjazd pomiędzy nazwą strumienia w PRNG a podkładzie WMS z Geopotalu
http://www.openstreetmap.org/way/431983662 - wg PRNG
http://www.openstreetmap.org/way/431983661 - wg tego ledwo widocznego hieroglifu z WMS z rzekami, który wydedukowałem również przedstawia identyczną nazwę lecz oczywiście na innym odcinku

Pytanie który podkład ma rację??? Dotychczas zostawiałem tą z PRNG, ale pytanie czy poprawnie?

EDIT: Ocziwiście mowa o tym WMS

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/kompozycjaG2_TBD_WMS/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=RzekKanal_L,CiekOkr_L,RzekiEt,Woda_A&STYLES=&TRANSPARENT=TRUE&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

W PRNG są współrzędne źródła (49°50’21’’ 22°30’59’) i odpowiadają one drugiej linii. Czyli to Geoportal ma prawidłowy przebieg.

To czemu PRNG na swoim podkładzie wskazuje trasę zupełnie gdzie indziej skoro w bazie ma dane zbieżne z Geoportalem oraz gdzie można odczytać te współrzędne źródła?

Współrzędne są w pliku z obiektami fizjograficznymi - http://www.codgik.gov.pl/index.php/darmowe-dane/prng.html

Chyba za dużo mapowałem korzystając z podkładów geoportalu, gdyż mój stały adres od kilku dni został wycięty i nie odpowiada nic z domeny *.geoportal.gov.pl. No cóż miło było…

Nawet http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/ nie działa?

Tak również. Bez znaczenia JOSM czy przeglądarka

WMTS działa.

koledze może jak większości działa. Mnie natomiast nie działa żaden z podkładów geoportalu od ISOK, przez BDOT, strumienie aż po ORTO wms/wmts. Ewidentnie mój adres został zbanowany :confused: Komu to przeszkadzało i jak to można zmienić?