Galeria handlowa - mapowanie

Mam problem z mapowaniem galerii handlowej w swoim mieście.
Z jednej strony istnieje propozycja Indoor Maps, ale jeśli nie jest ona jeszcze zaimplementowana do OSM to nie widzę sensu tagowaniu wg tego schematu. Z drugiej strony chciałbym, żeby było widać kontury sklepów, a nie - tak jak to jest teraz - masa nic nie mówiących punktów. Dodałem do każdego sklepy building=yes ale jest to sprzeczne z zasadą budynek w budynku. Jak powinienem to dobrze zmapować?

Jeśli usunę wszystkie building=yes to czy wtedy sklepy będą brały adres budynku od swojego “budynku matki” czyli building=mall czy muszę je wprowadzać osobno. Aktualnie adresy przyporządkowane są do najbliższej drogi, co jest błędne jeśli budynek jest otoczony z każdej strony różnymi drogami.

W OSM mamy pare rzeczy które czekaja na implementacje a ludzie dzialaja wg tego schematu. Wlasciwie to od dawna tak bylo: Kiedy w koncu byla jakas masa krytyczna ktos decydowal sie by robic odpowiedni renderer lub aktualizowac obecny. Nie dodawal bym building=yes bo jest to sprzeczne z konwencja. To juz predzej mozna by chyba uzyc landuse=retail. Jest tak samo sprzeczne z konwencja, ale w renderingu 3d nie beda potem wychodzily cuda.

Jesli sklepy maja unikalne adresy a nie jeden adres glówny budynku bedacego galeria, to dodawal bym ta informacje do punktów bedacych adresem…

Lepiej zrób to od razu dobrze. Wiem, że ta stronka nie powala http://dotevo.geowebhost.pl/osmpoi_workspace/?zoom=18&lat=6637937.84333&lon=1894581.63758&layers=BTTT ale postaram się po nowym roku wrócić do tematu i zrobić to lepiej.

No tak, piękna rzecz, ale to i tak będzie tylko dostępna na prywatnej stronie a nie na oOpenstreetmap.org :frowning:

osm.org to strona dla mapowiczów. Dla końcowego użytkownika jest np. osmapa.pl, a na tej stronie można coś takiego wrzucić. Myślę, że gdyby na osm.org były wrzucane wszystkie pomysły to teraz wyglądała by bardzo nieładnie.

Chcemy lobbowac, by na osm.org pojawila sie nowa warstwa z wyzszym zoom level gdzie mozna by pokazywac indoor. No ale to temat na kwiecien i konferencje w Garchingu…

Do prezentacji grobów na cmentarzach też się ten kolejny zoom level przyda.

Fakt, slusznie dzieki za wskazówke Radmar!
Tak sobie pomyslalem, ze warto by zbierac pomysly, co mozna by pokazywac na takim wyzszym zoom level.
Z mojego doswiadczenia z planami architektonicznymi wychodzi mi, ze aby móc w miare sensownie pokazywac wnetrza budynków, potrzeba by bylo skali 1:500, a wiec wg. stronki: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Zoom_levels powinien byc to prawdopodobnie zoom level 20.

Jak nazwac taka stronke wiki na której by mozna to wszystko spisywac?

Chyba powinna być podstroną “WikiProject Poland”. Np: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Propozycje_do_renderowania
w formie tabeli: Grupa (np. Landuse/Natural/Building/itd) - Komentarz - Użytkownik - Data - Załatwione (tak/nie)

Wrzucilem na szybkiego pare hasel. Móglbys to przerobic w forme tabelaryczna tak jak myslales? Przydala ba sie tam pozycja pod tytulem - propozycje renderingu, tak zeby tam jakies bitmapy mozna bylo podwieszac…

Wrzuciłem tam kilka tabelek jako wzór. Ich format lub styl można w każdej chwili zmienić.

Staram się robić to wszystko w schemacie Indoor Maps, ale mam kilka wątpliwości.
Widzę po już zrobionych budynkach, że:

 1. Ściany się nie stykają.
 2. Drzwi rysuje się na korytarzu

Mam pytania:

 1. Co jeśli mam dwa korytarze. Na którym z nich rysować drzwi (korytarz - drzwi - korytarz)
 2. Który level będzie wyświetlał się na mapach OSM. Wg zasad powinien być to obrys budynku na wysokości 1m, czyli pierwsze piętro.
 3. Jakie są ogólne zasady rysowania drzwi?
 4. Winda to też pomieszczenie, do którego muszę narysować drzwi?
 1. Wrzuc rysunek, nie rozumiem do konca…
 2. Zalezy od reguly przyjetej przez program. Jesli za podstawe przyjmie level to level 1 bedzie parterem, level 2 to 1 pietro.
 3. Brak dobrze zrobionej definicji, warto ja uzupelnic. W tej chwili punkt symbolizujacy drzwi moze miec szerokosc i wysokosc. Punkt lezy w srodku szerokosci otworu. W definicji potrzebny bylby kierunek otwierania sie drzwi (zewnatrz, wewnatrz) oraz z której strony sa zawiasy (drzwi prawe/lewe). Potrzebny byl by tez typ (Uchylne, przesuwne, obrotowe).
 4. Bylo by eleganciej. Nie ma sie co wzorowac na innych lecz stanowic wzór dla innych. Temat jest w powijakach, brak przykladów do wzorowania sie.
 1. Zazwyczaj jest schemat korytarz-drzwi-pokój czyli przez korytarz wchodzi się do pokoju, a ja mam przypadek korytarz-drzwi-korytarz czyli przez korytarze 1 wchodzi się do korytarza 2. Na którym rysować drzwi?

Btw. Kiedy będzie można zobaczyć efekty swojej pracy w http://dotevo.geowebhost.pl/. Co ile ta strona się “odświeża”?

Na obecną chwilę odświeżanie jest ręczne :slight_smile: podaj numer relacji głównej.

& Tweant -
a wg. której specyfikacji pracujesz? Ja to rozumiem tak: Obszary pomieszczen przylegaja do siebie i maja punkty wspolne. W tym momencie rysujac punkt opisany jako drzwi, bedzie on nalezal do obu obszarów jednoczesnie.
Analogicznie do czarnych kropek na tym http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:MarekStreetsAsFaces.jpg szkicu.

@marek kleciak Jest to http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IndoorOSM. Wg tej specyfikacji obszary nie przylegają do siebie. W ogóle robienie czegokolwiek tak, aby obszary do siebie przylegały jest niepraktyczne i trudno jest to później edytować. Zrobiłem tak część miasta i muszę wszystko teraz zmieniać na multipolygony.
@Dotevo Relacja nr: 2627424. Chciałem sprawdzić czy nie robię błędów. Ale zrobiłem dopiero level_-1. Muszę jeszcze dorobić 0 i 1.

Kolejne pytanie:
Jeśli mam wielkie pomieszczenie, które pełni kilka funkcji: szatnia, foodcourt i ma różne poziomy, rampy (-1m, +1m), szerokie schody itp jak mam to oznaczać. Do jednego pomieszczenia moge przyporządkować tylko jedną nazwę.

Wg mnie przylegają. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:10.Modeling.jpg Nie popadajmy w paranoje ściana mimo swojej grubości nie musi być osobnym obszarem. Ale jeśli zrobisz jako osobne to też nic złego się nie stanie. Pytanie czy to ma sens.

Musisz trochę poczekać aby zobaczyć wynik swojej pracy :-/ mam jakiś problem z bazą danych. Gdy się z tym uporam to dam znać.

Jeśli jakieś pomieszczenie zajmuje więcej niż jedno piętro to po prostu powinno być przyporządkowane do kilku relacji piętro. Jeśli chodzi o funkcje to pewnie najbardziej pasowałyby tagi w stylu jakas_funkcja=yes.

Jeśli powiększysz http://wiki.openstreetmap.org/w/images/6/65/09.Modeling.jpg to widać, że są 2 punkty koło siebie. Tak jest n a wszystkich przykładach (SkyTower, niemiecki uniwersytet geodezji).

Wiem, że tam tak jest :slight_smile: ale jeśli będzie połączone to wg mnie błąd to nie będzie i jest mniej roboty. Zastanawiam się jak te drzwi oznaczać. Może jeśli już bierze się pod uwagę grubość ściany to najlepsza metoda to zrobienie area w ścianie z odpowiednimi tagami?