Fotoradary i ograniczenia prędkości - poprawne oznaczenie

Znalazłem poniższe opisy
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:highway%3Dspeed_camera
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Relation:enforcement

Zgodnie z tym pierwszym powinniśmy punkt w którym z lokalizowany jest fotopstryczek oznaczyć dokładnie tam gdzie on stoi czyli obok drogi. Pytanie jak się ma do tego ta relacja? Nie wystarczy otagowanie odcinka drogi na którym obowiązuje ograniczenie prędkości odpowiednią informacją np. maxspeed=50?

W przypadku np. Osmanda oznaczenie fotoradaru należy umieścić na węźle mieszczącym się w linii drogi. Wtedy jest ostrzeżenie, jak umieścić z boku nie będzie ostrzeżenia. Przynajmniej tak było w starych wersjach.

I dalej tak jest, jeżeli fotoradar nie jest ustawiony na węźle, to OSMand go nie zaanonsuje :wink:

Najpoprawniejsze było by pozostawienie Fotoradaru, a również znaku drogowego, tam, gdzie jest o pryzpisanie go relacją do najbliższego punktu drogi.
Zdaję sobie sprawę, że prawie nikt nie będzie tak robił, np. nikt nie przypisuje relacją numeru domu do ulicy. Nawigacja powinna być na tyle sprytna, by samemu to znaleźć a prowadzi do tego odpowiednie skonwertowanie danych. Dlatego OSMand może być za darmo - wielu rzeczy nie uwzględnia.

nawet w przypadku jeśli utworzona jest relacja pomiędzy węzłem poza drogą z fotoradarem a odcinkiem drogi z organiczeniem prędkości? W sumie postawienie takiego punktu na drodze a nie w miejscu gdzie się znajduje to takie trochę mapowanie pod render

mówimy to o znakach “kontrola prędkości” czy “ograniczenie prędkości”? Najchętniej poprosił bym o przykład takiej relacji by móc ją sobie podglądnąć

Utworzyłem 6 relacji dla pomiarów prędkości. Prośba o rzucenie okiem czy wszystko jest jak być powinno
http://www.openstreetmap.org/changeset/32427231

czy ktoś się orientuje jak należy oznaczać odcinkowe pomiary prędkości?
http://supernowosci24.pl/startuje-odcinkowy-pomiar-predkosci/

A tak przy okazji czy pod navigatora można znaleźć aktualniejszy plik z fotoradarami niż ten z 2014 roku? http://navroad.com/Maps/NavRoad_NAVIGATOR_FREE_speedcams.zip Ten nie dość, że nieaktualny to do tego ma zaznaczone radary, które zostały usunięte lata temu…

Nie szukałem na wiki (bo być może już to jest opisane), ale ja to zrobiłbym najprościej jak się da. Na kluczowym odcinku dałbym właściwe maxspeed= + jakiś tag opisujący, że obowiązuje na nim odcinkowy pomiar prędkości. Na początku i końcu zaznaczyłbym węzłem bramownicę + jakiś tag oznaczający, że na niej rozpoczyna się pomiar odcinkowy.

No właśnie o to pytam jaki. :smiley: Chodź sprawdzając dalej mam wrażenie, że specjalnego tagu brakuje gdyż stosowny odcinek drogi jaki znalazłem w Holandii dla relacji #4126515 jest dodatkowo oznaczony tylko jako notatka “note=Average speed check on road with dynamic speed limit”

Moja propozycja:

  • dla drogi objętej odcinkowym pomiarem prędkości:
    maxspeed=50
    maxspeed:type=average_speed_limit

  • dla bramownic - węzeł otagowany jako:
    man_made=gantry
    gantry:type=speed_control

Sorka że zadam to pytanie - to jak oznaczać poprawnie fotoradar ITD stacjonarny oraz pilnującego czerwonego światła?
Jako węzeł przy drodze w miejscu faktycznego usytuowania takowego urządzenia, czy tworzyć węzeł na drodze na wysokości usytuowania fotoradaru?
Proszę o podpowiedź które umiejscowienie fotoradaru jest właściwie wykonane/otagowane?
http://www.openstreetmap.org/changeset/35618016

Obie metody są dobre, ale ta z relacją jest bardziej dokładna. A w przypadku OsmAnda jest nawet na odwrót.
W przypadku przejazdów na czerwonym świetle robi się taką samą relację, ale z enforcement=traffic_signals.

Jak mam to zrozumieć? :wink:

Osmand relację zmienia na dwa fotoradary (w punktach to i from); jest więc mniej dokładnie.

Dodałem w powyższy sposób odcinkowy pomiar na DK3 pomiędzy Babigoszczą a wjazdem na S3 przed Miękowem

@maraf24 - dzięki za objaśnienie

Od nowego roku mamy zmienione przepisy, które odcięły od fotoradarów “Straszników” Miejskich. W związku z tym pojawiło się sporo masztów o których wiadomo, że są puste w środku - “dyskretnie” o tym świadczy folia, którą są owinięte :slight_smile:
No i teraz pytanie - co z tym fantem zrobić? Usuwać? Zostawiać z jakimś innym tagiem (bo może kiedyś ITD przejmie maszt)? Jeśli tak to jakim?

Ja na razie zostawiam - zobaczymy co będzie się działo za chwile - taki dziwny klimat mamy. Patrzę tylko czy widnieje taki na stronie itd i ewentualnie poprawiam parametry (uzupełniam).

1o, czesc radarow przejmuja inne instytucje, np. w Warszawie juz jest jakas umowa chyba podpisana.
2o, PiS wlasnie cos baknal, zeby te przepisy czesciowo anulowac i tu i owdzie oddac z powrotem radary samorzadom.

Czyli raczej nie usuwalbym, najwyzej dodawalbym disused: przed tagiem.

Wracając do odcinkowego pomiaru prędkości - zaglądnąłem sobie na stronę: http://frink.bplaced.de/blitzer/#map=13/53.6492/14.8097 i kurcze tam nie pojawia się informacja o takowym odcinku dodanym przeze mnie na DK3 Miękowo - Babigoszcz :frowning: Natomiast na węźle w Kliniskach mam po 2 fotoradary w każdym kierunku - bo jeden zostawiłem na węźle w ciągu drogi a drugi z relacjami w miejscu faktycznego usytuowania.

Zauważyłem że w mojej okolicy są oznaczone fotoradary które nigdy nie istniały w danym miejscu. Przykład - https://www.openstreetmap.org/node/2035263346