Edytor iD

Po trzech miesiącach wyszła nowa wersja edytora iD, 2.15.0.

Zmiany to między innymi:

– 100% przetłumaczonego interfejsu na polski
– liczne poprawki błędów językowych i błędów w tłumaczeniach
– łatwiejsze wyszukiwanie presetów

Presety
– kilkaset nowych presetów, m.in.: Kąpielisko, Sala bankietowa, Hangar, Część budynku, Twierdza, Pałac, Brama miejska, Fort, Wieża obronna, Dwór, Tor kolarski, Szyb, Podziemny rurociąg, Skrzynka elektryczna, Przylądek, Skała, Kamień, Dolina, Fosa, Osadnik, Turbina wodna, Kolej w budowie, Sklep z marihuaną, Sklep z bielizną, Sklep z grami planszowymi, Sklep wielobranżowy, Sklep z oświetleniem, Popiersie, Graffiti, Instalacja artystyczna, Małe zoo, Park safari, Śluza wodna i Wrota śluzy wodnej oraz elementy indoor mapping (korytarze, pokoje, drzwi itp.)
– dużo więcej odpowiednich ikon dla presetów
– presety z konkretnych marek (np. Pizza Hut, Żabka) mają teraz dodane ich logo zamiast domyślnej ikony
– nie będą już wyszukiwane presety marek, które nie są używane w danym kraju, np. po wpisaniu “abc” będzie tylko sieć polskich sklepów spożywczych “abc”, a nie będzie sieci sklepów “ABC” w Wielkiej Brytanii, czy francuskiej sieci stacji paliw “ABC”.

Pola
air_conditioning=* (klimatyzacja), dla hoteli, restauracji, kawiarni, barów, bibliotek, banków, biur, kin, teatrów, kasyn itd.
screen=* (liczba ekranów) dla kin (zachęcam do uzupełniania dla kin w waszych miejscowościach)

Walidacja
– rozbudowany system walidacji*
– więcej reguł walidacji, m.in:
–– wyróżnianie obiektów oznaczonych tagiem “fixme”
–– proste budynki, które nie mają kątów prostych
–– rozpoznaje dużo więcej przestarzałych znaczników (lista), w tym np. często używane “vegetarian”/“vegan” w polu cuisine zamiast w “diet=*”

Nowe funkcje
– jest możliwość łatwego wklejenia kilku znaczników na raz, nie tylko jednego, np:
name=Wisła
waterway=river
oneway=yes
(za to wklejenie pojedynczego klucza z wartością przestało działać, ale to chyba błąd)
Można też w drugą stronę, czyli łatwo skopiować tagi.
– teraz można odłączyć łatwo dwa obszary od siebie, nie trzeba węzeł po węźle (obrazek)
– można zmieniać kolejność elementów relacji przesuwając je (obrazek)
– nie można już odłączyć węzła na linii, np. miejsca zatrzymania autobusu na drodze, jeśli ten węzeł jest elementem jakiejś relacji. Trzeba najpierw usunąć go z relacji. Dotychczas działało to tak, że można było odłączyć, ale automatycznie usuwał się z tych relacji.
– wyprostować można nie tylko linię, ale też kilka pojedynczych punktów (obrazek)
– prostować można również kilka zaznaczonych linii, nie tylko jedną (obrazek)
– robienie kątów prostych działa już nie tylko dla obszarów, ale także dla linii i samych wierzchołków
– można teraz “wyłowić” POI z budynku, tj. jeśli mamy tagi restauracji na budynku, a nie zajmuje ona całego, to po odłączeniu, tagi budynku zostaną na budynku, a restauracja czy inny POI będzie jako punkt (obrazek)
– ostatnio używane presety będą zapamiętywane nie tylko podczas jednej edycji (sesji, do zapisania), ale między sesjami
– lekka zmiana wyglądu górnego toolbara

  • Dopiero po wypuszczeniu wersji widać jak działa walidacja. Trochę “za dobrze” działa moim zdaniem. Jeśli zmienimy “moje edycje” na “wszystko” i “wszędzie” to wywala 500 bezsensownych, odwracających uwagę, błędów typu “tramwaj przecina droga wewnętrzna”, czy budynek przecina budynek (takich błędów są tysiące, jeśli te budynki były z importu, a nie rysowane ręcznie). Nie wiem jaki zasięg ma to “wszędzie”. Trochę to przesada moim zdaniem, żeby walidował wszystko czego nawet nie mam ekranie.
    Można się spodziewać, że ludzie będą klikali “napraw wszystkie” i zapisywali swoje edycje.
    iD i tak waliduje wszystko w tle, nawet jeśli nie zaznaczymy tej opcji. I sama ta walidacja kilkuset obiektów spowalnia edytor, więc to co napisali autorzy, że działa szybciej, nie jest prawdą.
    Najlepiej sobie zaznaczyć w panelu “Problemy”, “moje edycje” i “w widoku”, ale nawet przy zaznaczonych tych, iD i tak waliduje wszystko w tle.

Moim zdaniem nie jest to dobry pomysł, żeby iD walidował wszystko i wszędzie. Lepiej żeby sprawdzał tylko to, co ruszaliśmy w danej edycji. A co wy o tym sądzicie?

Nie podoba mi się, że teraz edytor sugeruje jakoby np. Żabka używała przestarzałych znaczników… Nie tak to miało być. Ta opcja miała sugerować zamianę np. shop=fish na shop=seafood, a nie odwracać uwagę, że Żabce brakuje jakichś durnych tagów typu brand, brand:wikidata i brand:wikipedia. Ta zmiana to moim zdaniem dokładanie pracy i odwracanie uwagi edytorów. Tym bardziej, że komunikat jest wprowadzający błąd, bo to nieprawda, że obiekt amenity=fast_food, name=McDonald’s
używa jakichś przestarzałych znaczników, ani że jest to coś wymagającego poprawy.

Zgadzam się, zwłaszcza, że rzadkością są edycje “wszystkiego i wszędzie”. Wydaje mi się bez sensu wyświetlanie ostrzeżeń o budynkach osobie, która edytuje tylko drogi.

Proszę uważać na te propozycje napraw narzucane przez iD.
Właśnie odkryłem, że przestarzałe office=administrative na budynku jest, owszem, zmieniane na office=government, ale przy okazji znika tag budynku.

Beta testy? W żadnym wypadku! A komu to potrzebne? :roll_eyes:

https://github.com/openstreetmap/iD/issues/6466 - zgłoszone godzinę temu i naprawione pół godziny temu. Nie wiem kiedy iD wypuści poprawioną wersję.

Branch master można sobie popróbować chyba tutaj: http://preview.ideditor.com/master/

Cieszę się.
Tyle że to objaw większego zjawiska w iD - dodawania lub usuwania tagu building przy aplikacji różnych presetów. Stara sprawa i ciągle jakieś presety są właśnie z tego powodu naprawiane (lub jest odmowa naprawy).
Np. aktualnie zastosowanie presetu Śmietnika do budynku tez powoduje zniknięcie tagu building. Z kolei Ogrodnik(craft) lub Centrum Ogrodnicze(shop) jako obszar ma zawsze dodany tag building.

W zasadzie to chyba ma sens, żeby nie łączyć budynku i innej funkcji na jednym obiekcie. Tu się ujawnił ten problem co do wyświetlania nazw, bo jak są razem, to nie wiadomo czego ta nazwa dotyczy:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/3780

Prawdopodobnie należy po prostu zrobić inny obiekt o tej samej geometrii (te same punkty i linie), chodzi tylko o to, żeby to przedyskutować gdzieś najpierw, a nie żeby to był efekt uboczny.

Kiedyś przy mostach takie konflikty rozwiązywało się poprzez bridge:name. Tutaj mogłoby to być building:name.

Dlatego jestem za tym, żeby amenity rozdzielać od budynku i dawać jako węzeł, nawet jeśli zajmuje cały budynek.
Co jeśli do kamienicy, która ma nazwę wprowadziła się biblioteka i zajmuje cały budynek? To mamy dwie nazwy, kamienicy i biblioteki. A jeśli chcę dodać start_date to czego będzie dotyczyć, budynku czy biblioteki?
Kamienica mogła być wybudowana kilkaset lat temu i chcemy zaznaczyć to w tagach, a instytucja zajmująca budynek będzie się zmieniać częściej niż sam budynek. Więc moim zdaniem na te dwie rzeczy warto mieć dwa obiekty.

Potem powstają takie kwiatki jak ten, że nie wiadomo które tagi czego dotyczą:

WroclawGIS:addr:date 	2011-03-13
WroclawGIS:addr:id 	26777
WroclawGIS:addr:layer 	search/0
WroclawGIS:addr:postcode:id 	28145
WroclawGIS:addr:postcode:layer 	odniesienie_k_lite/1
WroclawGIS:building:ID 	2360
WroclawGIS:building:date 	2011-02-25
addr:city 	Wrocław
addr:country 	PL
addr:housenumber 	5
addr:postcode 	51-301
addr:street 	Aleja Jana III Sobieskiego
addr:street:sym_ul 	20428
building 	yes
contact:phone 	+48 666 737 555
motorcycle:clothes 	yes
motorcycle:parts 	yes
motorcycle:sales 	no
name 	I'M Inter Motors
old_name 	Meble Bodzio
opening_hours 	Mo-Fr 10:00-20:00; Sa 10:00-17:00
shop 	motorcycle
source 	WroclawGIS
source:addr 	WroclawGIS
source:building 	WroclawGIS
website 	https://www.imready.eu/pl/intermotors-wroclaw-sobieskiego

A gdyby tu jeszcze były tagi budynku 3D to już zupełnie byłoby zamieszanie.
Takie łączenie nie ułatwia też przeglądania POI na mapach, bo jak ktoś szuka bibliotek czy sklepów motocyklowych to nie obchodzą go tagi budynku, których tu może być bardzo dużo.

A dlaczego proponujesz akurat węzeł, jeśli wiadomo że zajmuje obszar (taki sam jak budynek)?

Umieszczanie tagów POI na budynku jest tak powszechne, że nie warto próbować tego zmieniać.
Metoda dodatkowego obrysu po budynku dla POI jest poprawna, choć niespotykana. Sam ją stosują tylko gdy POI obejmuje kilka sąsiadujących budynków.

Jeśli na budynku jest amenity/shop/office, to przyjmuję że tagi name, start_date, website odnoszą się właśnie do POI, a nie budynku. Może nie jest to nigdzie ustalone, ale najczęściej poprawne.
Atrybuty budynku można umieszczać w building:xxxx… Wg taginfo np. tagi building:name i building:start_date są rzadkie, ale w użyciu.

Kolejny głupi fix iD: amenity=public_building zmienia w building=public, nawet w takich sytuacjach: https://www.openstreetmap.org/node/1669030252

Edit:
Inny problem: https://www.openstreetmap.org/way/545510058
Przejście dla pieszych dostało barrier=kerb z powodu kerb=lowered. To może być problem w routerze poprzestającym tylko na kluczu barrier, bez wnikania w jego wartość.
Może to jest też błąd w tagowaniu - czy kerb=lowered nie powinnien być w węźle w miejscu krawężnika, a nie na całej linii?

Edit2:
barrier=entrance zmienia w entrance=yes. Pierwsze oznacza fizyczny brak wejścia (otwór), drugie zwykle jakieś drzwi, bramę itp.

Edit3:
https://www.openstreetmap.org/way/409779391 - service=driveway wystarczyło, by powołać do życia nieistniejącą drogę
Jest to jednakże przykład złego tagowania, po tam powinno być highway=proposed. W takiej sytuacji iD nie tworzy drogi.

Moim zdaniem stawianie węzła w miejscu POI wydaje się bardziej poprawnym sposobem oznaczania, czy to pokoju, budynku lub obszaru rezydowania danego POI Analogicznie jak w przypadku miejscowości, pomimo że miejscowość zajmuje obszar, który można z całkiem dużą dokładnością oznaczyć tagiem na obszarze + nazwa, dane miejscowości są zapisane z jakiegoś powodu w węźle nie obszarze. Z drugiej strony nazwane obszary lepiej wypełniają mapę i często w przypadku dużych obszarów atrakcyjniej wyglądają na niej.

Myślę, że dla POI powinno być coś w rodzaju automatu (specjalnej strony), w którym zainteresowany (podobnie jak w przypadku Googla) wypełniłby stosowne kluczowe pola: 1. Rodzaj i/lub podrodzaj POI, 2. nazwa, 3. adres (kod, nazwa miejscowości, ulicy, numer lokalu), 4.numer telefonu, 5. strona WWW 6. Ograniczony opis POI w description itd… Gdyby kluczowe pola zostały pominięte np. rodzaj poi, nazwa, opis, dane do weryfikacji nie mógłby dodać poi i musiał skorzystać z uwagi. Jako że takie zgłoszenie byłoby anonimowe zainteresowany mógłby zostawić adres do korespondencji. Dane jeszcze nie byłyby widoczne na mapie ani obecne w bazie danych.

Następnie dane mogłyby być dodane do mapy, po wcześniejszej akceptacji, lub odrzucane, ewentualnie poprawione przez zaawansowanego użytkownika. Jednym kliknięciem Tak dodaj lub Odrzuć. Jednak w razie wątpliwości jeśli obecny byłby adres do korespondencji doświadczony mapowicz mógłby zadać szczegółowe pytania zgłaszającemu np. o położenie punktu POI. Po akceptacji POI powinny być dostępne i widoczne w bazie danych i mapie, bo to zachęca do aktywności konsumentów mapy.

Obecnie traci się czas na weryfikację dodawanych danych czy w POI, czy w uwadze zwykle użytkownicy dodają niepełne dane przeważnie samą nazwę (nawet z jakiegoś powodu są zalecenia na wiki, aby dodawać niepełne dane). Uwagi wiszą latami. Zainteresowani, którzy nie chcą marnować swojego prywatnego czasu, albo nie mają go wcale na zgłębianie niuansów dodawania danych do mapy dodają najwyżej uwagę.

Odnośnie POI mam na myśli sytuację w Europie, konkretnie w Polsce.

Zgałszałem, zostało olane - https://github.com/openstreetmap/iD/issues/5951

Poprawione po https://github.com/openstreetmap/iD/issues/6506

https://www.onosm.org/

Otworzyłem tę stronę. Jak mam zrobić, aby po kliknięciu na wybrane miejsce na mapie pojawił się formularz pozwalając dodać POI do bazy danych?

Chętnie widziałbym na https://www.openstreetmap.org po kliknięciu prawym klawiszem myszki na mapę poza standardowego “Dodaj uwagę tutaj” także … prosto z mostu “Dodaj POI tutaj”

Przesuwasz znacznik na wybrane miejsce, a potem pod mapą klikasz “add more details”.

Od tego jest edytor iD :). Jedynie musisz raz kliknąć “edytuj” przed tym. OnOSM to tylko proste narzędzie.

W nowej wersji 2.15.2, która weszła dzisiaj, nie ma już autonapraw jednym kliknięciem.

Francuski fork iD: http://id.openstreetmap.fr
M.in. stosuje crossing_ref=zebra zamiast crossing=marked dla oznaczania przejść dla pieszych.