drukowanie mapy

Witam

Czy możliwe jest wydruk fragmentu mapy ale samej siatki komunikacyjnej /? tak aby nie zasłaniały drug żadne nazwy np (mostów) ??

Nie zrozumiałem pytania - czy może chodzi ci o mapę transportu publicznego?:

http://www.openstreetmap.org/#layers=T

Nie chodzi mi o mapę transportu publicznego. Weźmy np taką Warszawę http://www.openstreetmap.org/search?query=warszawa#map=14/52.2329/21.0095.. Chcę wydrukować mapę ( siatkę miasta w widoku podstawowym ) tylko nie chce tych napisów ( Niebieskich typu “centrum”, warszawa centralna", Rondo ONZ itp ) bo przysłaniają mi siatkę. Bardzo mi zależy bo mam pewien pomysł związany z tym. Prezent dla dziewczyny. :smiley:

BARDZO MI ZALEŻY !!!

A na jakim poziomie przybliżenia potrzebujesz i na jakim konkretnie obszarze? Rozumiem, że chodzi ci o jakiś poziom 14 lub większy, bo dopiero wtedy nazwy stacji są widoczne.

Nie da się tego zrobić standardowo, ponieważ wszystkie elementy są składane na serwerach do postaci obrazka, ale akurat zajmuję się rozwijaniem tego stylu i mogę ci na szybko ręcznie taką mapkę przygotować, gdzie nie będzie widać nazw stacji kolejowych ani metra. Jeśli coś jeszcze ci tam przeszkadza, to lepiej powiedz od razu. :slight_smile: Mogę też zrobić to w powiększeniu (maksymalnie 5 razy).

Dostałem mejla, ale odpowiem tutaj, bo to szerszy problem. Jeśli chcesz zająć się drukowaniem mapek na bazie OSM, to można to robić bez opłat, ale trzeba zaznaczyć źródło - bardziej szczegółowe zasady korzystania z danych są opisane tu:

http://wiki.osmfoundation.org/wiki/Licence/Licence_and_Legal_FAQ

To prawnie, natomiast technicznie to osobna sprawa - tak czy owak pewnie musisz się nauczyć stylowania danych, ponieważ w stanie surowym to jest jedynie baza danych i ona w ogóle nie “wygląda”, tylko zawiera położenie i tagi. Najprościej może być tworzyć własne style w QGIS, ewentualnie modyfikować styl osm-carto, czyli ten domyślnie widoczny na głównej stronie OSM (tu trudniej zacząć, za to jest wiele gotowych rzeczy do modyfikacji).

Tak. Chodzi mi właśnie o takie przybliżenie.
Bardzo mnie zmartwiłeś mówiąc że nie da się tego zrobić. Chodzi mi o to ze możliwe ze będę potrzebował tego więcej i twoja pomoc okaże sie w takim przypadku tylko doraźna. Muszę po prostu wydrukować fragment siatki drogowej z warstwy podstawowej tak aby była prosta i przejrzysta do obróbki ręcznej. Może to w jakimś programie graficznym trzeba by robic … nie wiem. Jeśli masz jakiś pomysł i możesz pomóc to bede wdzieczny, jeśli jednak nie to itak dziekuje za chęci i poświęcony czas. Podałbym kom ale nie wiem czy tu moge to telefonicznie moze bym Ci lepiej wyjasnił o co mi chodzi…

Właśnie tak się to robi jak napisałem - opracowuje się lub modyfikuje styl mapy, a obrazek to tylko efekt końcowy tej pracy, dorysowywanie czegoś na koniec wygląda zwykle kiepsko i jest pracochłonne jak każdy retusz. QGIS pozwala nawet zdefiniować szablony, w których jest miejsce np. na legendę, tytuł mapy itp.

Siatka drogowa jest faktycznie w bazie, a nie w warstwie podstawowej - to tylko domyślny styl, który definiuje wygląd wielu elementów, w tym dróg. Jeśli zależy ci konkretnie na takim wyglądzie, to pozostaje nauka jak zainstalować i modyfikować osm-carto, ale jeśli to nie musi być identyczne, to QGIS wydaje mi się znacznie lepszą opcją, bo tam się klika i wybiera elementy graficzne, a nie pisze i zmienia kod.

Na początek polecam zainstalować QGIS i pobrać plik PBF z danymi Polski (stąd: http://download.geofabrik.de/europe/poland.html)), a potem zacząć się bawić w wybieranie jakichś elementów (np. dróg czy granic województw) i nadawanie im wyglądu. Wymaga to znajomości podstawowych tagów, które są opisane tu: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Map_Features .

Witam
Potrzebuje pomocy ale może opisze wszystko po kolei.
W programie QGIS, po zaimportowaniu mapy dowolnego miasta klikam:
„Wtyczki”, następnie INASAFE i „OpenstreetMap downloader”. Następnie w Panelu warstw edytuję mapę.

Następnie daję widok i cały zasięg i drukuję plik w PDF.
Problem polega na tym ze potrzebuję aby poszczególne drogi były ze sobą scalone a nie tak jak to ma miejsce na obrazu ( są oddzielone cieniutkimi kreskami ). Efekt scalenia udało mi się uzyskać poprzez zmianę trybu obiektu ze zwykłego np. na „rozjaśnienie”. Wszystko było by dobrze gdyby nie jeden szczegół. Po tym zabiegu zapisuje mi mapę w PDF ale jest to mapa bitowa a nie wektorowa. Potrzebuję mapę wektorową. Jak powiększam widok to na wektorowej mam idealny widok, natomiast na bitowej już pojawiają się małe piksele.
Dodam jeszcze ze wektorowa waży o wiele mniej niż bitowa.

Czy ktoś wie jak zrobić aby drogi były scalone ale jednoczenie można było zapisać mapę jako wektorową w PDF.
Bardzo proszę o pomoc !!

Ja widzę jeszcze, że jest problem z pliterkami w nazwach ulic. Może wystarczy zmienić czcionkę.

Ale nie wiem o co chodzi z tymi cienkimi kreseczkami - możesz zaznaczyć czerwonym kółkiem na obrazku?

Eksportowanie do PDF to osobny problem.

Czy możesz udostępnić pliczek QGS z tym projektem? Nie mam dużego doświadczenia z QGIS-em, ale w ten sposób łatwiej sprawdzić i może uda się coś wymyślić.

[P.S.: Przeniosłem twój wpis do tego wątku, bo już tu rozmawialiśmy, poza tym na “Questions and Answers” raczej nie spodziewaj się odpowiedzi gdy piszesz po polsku.]

Witam
Napisy to nie problem

Chodzi mi o scalenie tych tzw wektorów bo tak to sie chyba nazywa
zaznaczyłem to w czerwone w kółka

Chcę to scalić
Czy może trzeba pobawić się w opcji geoprocesingu ?

Efekt scalenia udało mi się uzyskać poprzez zmianę trybu obiektu ze zwykłego np. na „rozjaśnienie” lub np “suma”. Wszystko było by dobrze gdyby nie jeden szczegół. Po tym zabiegu gdy zapisuję mapę w PDF jest to mapa bitowa a nie wektorowa. Jeśli natomiast nie scalam tego, wszystko jest ok i zapisuje mi to jako mapę wektorową.

Potrzebuję to scalić i zapisać tak żeby była mapa wektorowa.

Jest coś takiego ja kolejność wyświetlania warstw symboli, czy symbol levels - znajdziesz w oknie właściwości zakładce stylu. Włącz to i ustaw wszystkie kontury pod wypełnieniami - na przykład kontury w kolejności od 1-50 a wypełnienia od 51-100…

Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania o qgis to łap mnie na mailu - rzadko tutaj bywam.

jendrusk@gmail.com

To ja powiem łopatologicznie. Takie linie na mapach ulic rysuje się zazwyczaj tak: najpierw wszystkie obwódki, potem na nich wszystkie wypełnienia. Nie ma sensu przetwarzać danych źródłowych, wystarczy że zmienisz opcje rysowania.
https://gis.stackexchange.com/questions/65579/how-do-i-make-line-symbols-intersect-cleanly-without-showing-edges-in-qgis

@jendrusk: Lepiej jednak dzielić się wiedzą na forum, żeby inni mogli skorzystać. Poza tym szkoda ze ktoś tak doświadczony rzadko wchodzi na forum - teraz ogólnie mamy tutaj małą posuchę…

Mnie to niewiele mówi jeśli nie mogę spróbować samodzielnie pozmieniać, na pewno jednak wiem, że udało mi się zrobić mapę wektorową w PDF. Zdaje się że nie mamy tu specjalistów od QGIS, więc bez pliczka projektu trudno mi będzie coś poradzić.

Bardzo dziekuje wszystkim za pomoc !!!
Sposób jendruska okazał się skuteczny i wydaje się ze rozwiązał moje problemy.

pozdrawiam

@Adamqus1 - Fajnie - cieszę się że pomogłem

@RicoElectrico - chciałbym bywać częściej niestety czas nie pozwala… nie mniej gdybyś wpadł (ty czy ktokolwiek inny) na jakieś pytanie czy problem z którym mógłbym pomóc to dawaj znać - najpewniej chyba na skype (jedrus305) albo hangouts (jendrusk@gmail.com).
BTW - chyba Ci się ostatnio oberwało moją frustracją… przepraszam :slight_smile:

Dzień dobry.
Uprzejmie proszę o kontakt ze mną kogoś kto wydrukowałby do pdf mi mapę Pomorza w dużym formacie. Sam sobie nie poradzę.
Pozdrawiam
Andrzej

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_on_Paper

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:OSM_on_Paper

Jeśli chcesz to możesz z tego skorzystać i dać znać na czym utknęłeś.