Martwi mnie atomizacja projektu - osobno dom, drzewo, radio, Bóg, wojna… A dokładniej: uzus, dokumentacja (wiki), rendering, wyszukiwanie, strona główna…
Ale mnie to mobilizuje, żeby propagować model bardziej koherentny, a nie pozostać przy tej bidzie, którą mamy, bo to grozi skostnieniem i pewnym marazmem projektu. Moim zdaniem nieco więcej synergii jest potrzebne, bo inaczej będziemy mieli doskonałe szczegóły (np. świetnie opracowane i zdokumentowane domyślne tagi) i kiepską całość.
Podbijam temat - zrobiłem skrypt, który wyszukuje drogi residential bez tagu name i z source wskazującym na UMP - chciałbym je zamienić na unclassified, zgodnie z wcześniejszą dyskusją, aby naprawić tagowanie. Do dyspozycji mam ID obiektu - czy ktoś by mi mógł poradzić jakiś dobry sposób jak to hurtem zmienić? Mogę to zintegrować z API (skrypt jest w pythonie), chyba że jest lepszy i prostszy patent.
Aż skrypt Ci do tego potrzebny? Przecież można to przecież zrobić overpassem i josmem…
Co do samej zmiany - ja jestem przeciwnym takim automatycznym zmianom.
Po Twoim pierwszym poście zrobiliśmy z jendruskiem test wyciągając drogi pow. 1 km itp. dla jednego powiatu i zmiana którą proponujesz byłaby tam bez sensu.
skrypt już mam z innych zabaw, więc go użyłem :). Użycie JOSM-a do zmian ma sens.
O ile rozumiem bezsens zmiany dróg pow. 1 km, o tyle drogi residential zaimportowane z UMP, które jeszcze się ostały bez nazwy to w większości tylko straszydła. Takich dróg jest 9165, przejrzałem na wyrywki kilkadziesiąt i jakieś 90% wymaga poprawy. Oczywiście pozostaje te 10%.
IMHO najlepiej to zrobić by ‘grę’ w której użytkownikowi byłaby losowana droga residential, a on by zaznaczał tak/nie czy tagowanie jest prawidłowe. I teraz pytanie, czy jest jakiś silnik/framework dzięki któremu można by to zrobić czy trzeba by rzeźbić coś takiego od zera?
Z tego co widzę to błędnie otagowanych dróg residential jest ogromna ilość (nie tylko importy OSM - dużo osób patrząc na istniejące dane kieruje się przykładem i sama taguje błędnie dalej) - być może patrząc na mapnika problemu nie widać, ale w wielu miejscach jest to duży problem - residential to drogi o małym znaczeniu, dojazdowe. W momencie, gdy mamy otagowane tak drogi pomiędzy wsiami to przy zoomach zazwyczaj używanych w nawigacji drogowej ich nie widać.
//edit: maproulette jest na githubie, obadam sprawę
Odgrzewam kotleta, bo w ramach ogólnego czesania terenu chciałbym też poprawić (a nie zepsuć) tagowanie unclassified vs residential. Zasadniczy sens rozumiem - unclassified to droga:
łącząca miejscowości
niższej rangi niż tertiary
istotna z punktu widzenia nawigacji
Przypadek, w którym nadal nie jestem pewien co zrobić:
Droga przelotowa - a więc kwalifikująca się jako unclassified - w obrębie miejscowości przez którą przebiega jest ulicą z nazwą.
Pytanie:
Czy taka ulica powinna być residential czy unclassified. Skłaniam się jednak ku tej drugiej opcji, bo:
chyba nikt drogi wyższej klasy (np. tertiary) nie degraduje do residential tylko dlatego, że biegnąc przez jakąś miejscowość zyskuje nazwę, więc dlaczego miałoby tak być w przypadku unclassified
byłoby to niekorzystne z punktu widzenia nawigacji
ja bym się skłaniał ku pozostawieniu unclassified - o ile dobrze pamiętam, wykładnia jest taka iż drogi residential to są drogi, których głównym celem jest dojazd do osiedli i domów i routing powinien w miarę możliwości ich unikać. W tym wypadku będzie to normalna droga ‘przelotowa’ przez wieś.
unclassified i rozumowanie, które przedstawiłeś jest poprawne. Można je nieco formalniej przedstawić:
dróg tertiary i innych nie zmieniamy na residential w miastach, gdyż decydować ma przeważający charakter drogi a tutaj jest to “przelotówka”, a nie droga lokalna
staramy się utrzymać ciągłość kategorii dróg, czyli bez dziur
Po szeregu zmian na terenie pojedynczego powiatu całościowo to wygląda tak: http://prntscr.com/7irn7v
Na pierwszy rzut oka dystrybucja wydaje się być ok, choć oczywiście nie była ona dla mnie kryterium zmian. Tertiary z definicji nie tykałem i zmieniałem właściwie tylko unclassified <-> residential. Doświadczenie z tej pracy sugeruje, że żadnym automatem nie dałoby się tego sensownie zrobić, więc najlepiej rzeźbić ręcznie kawałek po kawałku. Żmudne, ale to dla mnie uspokajające zajęcie.
Niestety również w Polse często do dróg łączących wsie/miasta wykorzystywane jest highway=residential, droga zmienia się z highway=residential w highway=unclassified bez ładu i składu.
Z tej okazji postarałem się poprawić definicję residential/unclassified na wiki (również polską gdzie było trochę sprzeczne tłumaczenie).
Niestety zarówno overpass jak i JOSM i inne style mapy na stronie głównej (mimo iż Humanitarian pokazuje te dwa typy dróg w inny sposób) nie pomagają specjalnie w znalezieniu problematycznych miejsc. Gdyby ktoś był zainteresowany - mogę wygenerować mapę danego obszaru na której będzie widać tego typu broblemy (albo z bieżącą wersją nowego stylu dróg, albo z residential/unclassified specjalnie zaznaczonymi by było lepiej widać problemy).
Można też poczekać aż nowy styl pojawi się na głównej - ale bedzie wtedy wisiała przez jakiś czas gorsza mapa.
Był jakiś projekt naprawy tego. Duża część takich residential była z importu UMP.
Inną kwestią jest, że na dużej części terenów wiejskich klasyfikacja dróg łączących miejscowości jest totalnie przypadkowa… Raz unclassified, raz tertiary, raz track. Totalny śmietnik. Przydałyby się jasne zasady… i ktoś chętny do poprawy. Może warto wtedy zrobić maraton (przy pomocy tasking managera), niż jakieś sprinty.
jak dla mnie to źródłem problemu są jak zwykle niejasne instrukcje na wiki osm; pewnie takie rozwiązanie miałoby wielu przeciwników, ale dla spójności proponowałbym tagowanie wszystkich nieutwardzonych dróg jako track (+ ewentualnie “grade=”) a klasyfikowanie dróg wg funkcji dopiero wtedy kiedy są utwardzone i wtedy residential byłyby po prostu przy drogach obok domów, teritery przy tych ważniejszych w sieci, unclassifield np. dla utwardzonych dróg przez las; z moich obserwacji wynika że to skupianie się bardziej nad funkcją drogi niż nad jej nawierzchnią prowadzi do tego bałaganu, ale pewnie i tak powiecie że nie możemy tak robić “bo wiki”
highway=track ma swoją definicję i nie jest to “każda droga nieutwardzona”. Ignorowanie definicji prowadzi do tego iż rozróżnienia stają się fikcyjne.
Wygenerowałem sobie dla Krakowa i jest więcej bubli niż myślałem - niebieskie to highway=residential, czerwone to highway=unclassified.
unclassified powinien razem z ważniejszymi drogami tworzyć spójną siatkę i nie pojawiać się dla dróg lokalnych. residential nie powinno łączyć miejscowości.
kiedyś zresztą uruchamiałem projekt na MapRoulette związany z poprawianiem takich dróg - może warto to odgrzebać? IMHO z automatu powinny być podejrzane wszystkie drogi residential, które nie znajdują się w obrębie granicy administracyjnej miasta.
Samo podejrzenie nie jest przecież równoznaczne z nieprawidłowością. Sufit podpowiada mi, że rzeczywiście wiejskie residentiale częściej otagowane są niepoprawnie niż poprawnie, więc automatycznie włączanie czerwonej lampki, aby ręcznie sprawdzić jak jest w danym przypadku, jest całkiem rozsądne.