Dane z GPS...w formacie txt

Witam. Jestem początkujacym maperem i prosze o pomoc, a mianowicie mam plik z pomiarów ze współrzędnymi w formacie txt a i pomiar jest w układzie 2000
W środku są następumące dane Nrpunktu X Y Z…Prosze o pomoc jak je wrzucić do open na warstwe? Bo próbowałem w GPSBabel i nie ma tam takiego formatu pliku txt…Proszę o pomoc

GPSBabel chyba nie robi konwersji układów współrzędnych. Raczej spróbuj zaimportować do QGIS i zapisać np. jako shp i WGS84.

Transformacje moge zrobić w jakimkolwiek programie geodezyjnym tylko one dalej będą w formacie txt, a maożna txt wczytać do qgisa?

Można, służy do tego funkcja “Dodaj warstwę tekstową CSV” (w 2.0) lub wtyczka o podobnej nazwie w poprzednich wersjach.

ale w jakim w końcu formacie? zrobić transformacje na wgs84 xyz? a nie da się tego pliku txt bezpośrednio do josm?

Nie trzeba transformować przy imporcie - dopiero przy eksporcie z QGIS, z układem 2000 sobie poradzi bez problemu, gorzej byłoby gdyby był to jakiś układ lokalny. Co do josm - nie wiem, mam alergię na niego :stuck_out_tongue:

Załaduj do JOSM opendata plugin i zobacz, co czyta. Powinny być między innymi shp i gml.

Udało mi się wygrać z układami…w każdym razie wczytałem osm do Qgisa tam wrzuciłem moje punkty i wszystko dałem w układzie 2000 i pokazały sie w miejscu gdzie powinny byc :slight_smile: pierwszys sukces…zapisałem projekt jako plik shp i tu moje pytanie? co dalej? jak to wrzucić do OSM? przez JOSM? jak podegrać może ten plik jako podkład do rysowania? Bo che te dodane punkty połączyć w OSM i utworzyć z nich obiekt :stuck_out_tongue: Pozdrawiam

Zrób tak, zmień układ współrzędnych na 1992 to obowiązujący układ, nie wiem dlaczego 2000.

Robisz tak, zmieniasz układ współrzędnych w Quantum na CS92 ( Poland CS92) w programie JOSM instalujesz wtyczkę OpenData i normalnie otwierasz ten plik, następnie zapisujesz go w formacie osm, sprawdziłem działa. Jak sobie nie poradzisz zrobię to jak prześlesz mi plik i wyślę Ci przerobiony, ale spoko poradzisz sobie.

Powinno być wszystko dobrze, plik osm odesłałem, sprawdzałem działa. Reszta należy do Ciebie pozdrawiam. :slight_smile:

Dzieuje wielce i Pozdrawiam…oby wszędzie byli tacy forumowicze :slight_smile: