Dane oraz ortofoto od UM Katowice

Miło mi poinformować, iż Urząd Miasta Katowic przekazał nam dane wektorowe w postaci obrysów budynków oraz dane adresowe. Dane będą stopniowo wgrywanie poprzez konto umkatowice-import i przez ten czas prosiłbym o wstrzymanie się z edycją budynków i adresów w mieście.

Jednocześnie możemy korzystać z bardzo dokładnej miejskiej ortofotomapy dostępnej poprzez WMS:

http://mapserver.um.katowice.pl/services/ortowms/MapServer/WMSServer?

Przy zmianach z jej wykorzystaniem proszę dodać znacznik:

source = Ortofotomapa Katowice

Wspaniała wiadomość! :slight_smile:

WOW, super!

Swietnie! Czas w takim razie na akcje reklamowe na tym terenie. Przyda sie paru nowych uzytkowników!

Co się stanie z już wrysowanymi budynkami? Mam wrażenie, że użytkownik http://www.openstreetmap.org/user/umkatowice-import zaczął od południowych dzielnic Katowic, ale ostrożnie omija obszary już zmapowane z Binga.
Rozumiem, że import na pusty obszar jest prostszy niż scalanie z już narysowanymi budynkami. Ponieważ narysowałem sporą część Kostuchny i kawałek Piotrowic, chcę zasygnalizować, że nie mam nic przeciwko wywaleniu mojej pracy, jeśli tylko uprości to proces importu. Dane z UM z pewnością będą dokładniejsze niż moje rysuneczki z Binga.

Stare trzeba stopniowo usuwac po kontroli- takze urzedy popelniaja bledy.
Najlepsza byla by skoordynowana wspolpraca: Osoba dokonujaca importu fragmentu informuje osobe ktora bierze do obrobki calosc danego importu. Inaczej bedzie kaszana.
Czesi i Austriacy pisali ze byly z tym klopoty.
Moze jakas stronka wiki gdzie wpisalo by sie planowane importy (obszar po obszarze) i chetni do korekty by sie tam wpisywali?

To chyba jest to miejsce: Category:Pl:Importy - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Category:Pl:Importy

Zbiorcze importy - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Importy

Katowice - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Importy/Katowice
Wrocław - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Importy/Wroc%C5%82aw

Konto umkatowice-import obsługuję ja i będę stopniowo wymieniał dane z Binga na te urzędowe. Jeśli są osoby chętne na sprawdzanie zaimportowanych budynków to bardzo fajnie. Zacząłem od pustych terenów, aby były już tam adresy.

Chętnie pomogę przy imporcie / weryfikacji Giszowca i innych południowo-wschodnich dzielnic (Murcki, Janów-Nikiszowiec itd.).

Import został zakończony. Zachęcam do nanoszenia poprawek.

Przejrzalem budynki z importu. Sa tam rzeczy po których widac, ze dane byly wprowadzane przez kilka osób. Jakosc obrysów budynków jest rózna. Niekiedy zdarzaja sie widoczne na zdjeciach bledy, wiec sugeruje by nie traktowac tego jako absolutna wyrocznie bo kazdemu, nawet urzedom, potrafia sie potkniecia zdarzyc. Generalnie jednak import bardzo polepszyl jakosc obrysów budynków…

Czyli to, że rozporządzenie nie przewiduje sytuacji wyburzenia i skasowania numeru z jakichś tam publicznych rejestrów, oznacza że mamy trzymać te dane w OSM… bo może za naście lat coś powstanie (a może i nie, bo jest już droga, jeden większy obiekt etc)?.

Offtopic:Dyskutowalismy ten pomysl w zeszlym roku u sasiadów zza miedzy. Ktos by musial napisac soft. Jest takie male miasteczko w RFN, gdzie gosc wprowadzil tego typu dane. Krzyczyc to sie zaczyna gdy do jednej drogi trzeba przypisywac rózne nazwy na roznych odcinkach. To samo dotyczy budynków których geometria zmieniala sie w czasie.
Troche opisu jest tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:OSM-4D#Zeit W polskiej wersji jezykowej tego nie tlumaczylem bo robota jest w proszku…