Dane mapowe Wrocławia - jakie warstwy miasto powinno udostępnić?

Cześć,

W ramach działalności Koduj dla Polski we Wrocławiu będziemy lobbować na rzecz otwierania zbiorów danych mapowych przez miasto. Macie na pewno więcej doświadczenia w mapowaniu od nas, więc ciekaw jestem jakie dane wypuszczone i utrzymywane by były dla Was najcenniejsze. Podsyłajcie w postach poniżej listę zbiorów mapowych, które by Was interesowały, ja to na końcu zagreguję. Możecie też pisać na naszym forum: https://forum.kodujdlapolski.pl/t/dane-mapowe-wroclawia-co-byloby-wam-potrzebne/2560

Ogólnie rzecz biorąc będziemy zabiegać o udostępnienie każdej warstwy w portalu webowym, oraz poprzez WMS i przede wszystkim WFS (wektory).

Pozdrawiam,
Krzysiek

Cześć,

Jako jeden z autorów: https://github.com/wiktorn/osm-addr-tools/ mam pewne doświadczenie z wyciąganiem danych po WMS i innych takich. W punktyadresowe_import.py jest parę różnych źródeł zdefiniowanych, czy to poprzez pobieranie GetFeatureInfo, korzystając z GML/KML. Gdzieś też jeszcze bawiłem się w analizę obrazu, by znaleźć punkt - w którym należy uruchomić GetFeatureInfo.

Ogólnie - uważam że to masakra. Z mojego punktu widzenia, na potrzeby masowej pracy, to aktualne i kompletne ekstrakty, w formacie KML/GML czy GeoJSON, znacząco by ułatwiły pracę. Natomiast, nie zmienia to faktu, że wizualizacje WMS/WFS są przydatne przy pracy “nie masowej”.

To co wydaje mi się ciekawe, co może udostępnić miasto to:

  • dane adresowe
  • obrysy budynków + kategoryzacja (w tym fajnie - gdyby uwzględniała tam gdzie można - informacje o usługach takich jak: przedszkola, szkoły, domy kultury, itp.)
  • przebiegi komunikacji miejskiej, lokalizacje przystanków
  • informacje o remontach ulic
  • strefy płatnego parkowania
  • zabytki (z wszelakich ewidencji - rejestr zabytków, gminna ewidencja, obszary chronione zgodnie z Planami Zagospodarowania)
  • lokalizacje parkomatów

Tyle mi przychodzi do głowy.

Jeżeli chodzi o sposób udostępnienia danych, to kiedyś spisaliśmy takie coś:
https://etherpad.wikimedia.org/p/CRIP_MAIC

Może być pomocne, przy ustalaniu, jak powinny wyglądać udostępnianie pliki.

Obecnie Wrocław udostępnia kilka ciekawych rzeczy, (np. szkoły, przedszkola), tylko niestety same adresy i to w tabelce (XLS) http://www.wroclaw.pl/open-data/. Dodałbym jeszcze dane o pomnikach przyrody, pomnikach (http://wrosystem.um.wroc.pl/beta_4/webdisk/989f83c1-7d0c-45ed-9f8e-7bf57a01f819/pomniki_1945.pdf).

Ilość pięter i geometria, wysokości dachów.
Warstwa z krawędziami ulic.
Warstwa opisująca materiały poszczególnych powierzchni.

No. Trzeba zwracać na to uwagę. Ludzie nieobyci w temacie nie zdają sobie sprawy, że podawanie w bazach danych lokalizacji przez adres utrudnia ich przetwarzanie. Geokoding myli się częściej niż byśmy tego chcieli, a bazy adresowe nie zawsze są kompletne, zwłaszcza w stosunku do nowych budynków (czyli często właśnie tam, gdzie pojawiają się nowe miejskie inwestycje). Współrzędne geograficzne są jednoznaczne.

Dzięki za uwagi!

Dodam sugestię publikowania regularnego pełnych zrzutów danych, niezależnie od dostępnych API.