Co to za nawierzchnia?

Szedłem sobie drogą, która jeszcze rok temu była normalną gruntówką, a teraz wygląda tak:
https://imgur.com/a/lQpkACu

Tu wygląda jak tłuczeń zalany asfaltem:

Tu jak dość drobny żwir, przejechany walcem:

A na tym zakręcie jak żwir przemieszany z piachem:

Miejscami wygląda jak stary dziurawy asfalt, ale nie dajcie się zwieść, rok temu było to błoto/piach z trawą pośrodku.

I nie wiem, czy to jakaś specjalna tania technologia, że sypie się żwirek, przejeżdża walcem i się utwardza prawie jak asfalt?

No i jak to otagować właściwie?

Asfaltu, to ja nie widzę na zdjęciach, ale dla mnie najbezpieczniejsze byłoby gravel, które jest w ogóle dość wieloznaczne. Na nawierzchnię z tłucznia utwardzoną przez walec jest też specjalne określenie compacted, można rozważyć dla czegoś takiego, jak na pierwszym zdjęciu, chociaż trochę gruba frakcja tłucznia w porównaniu z obrazkami z wiki (to można jednak zrzucić na smoothness).

to jest surface=compacted, ale z opisu wynika że to dość kiepsko zrobili więc nie wiem czy się kwalifikuje do tego

drugie jak surface=fine_gravel mi wygląda

Rzeczywiście, compacted bardziej pasuje. Zmieniłem.

BTW w pobliskim składzie trafiłem na hałdkę tego i dopytałem. Rzeczywiście się sypie i walcuje, i jak dobrze pójdzie, to się taki “asfalt” robi, a jak gorzej (czytaj: wysypie się na warstwę piachu), to wychodzi żwirek z piachem.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:surface%3Dchipseal

Zapewne jest to destrukt asfaltowy. Jest to materiał powstały z frezowania drogi, wykorzystywany potem właśnie do wzmacniania/latania/robienia nowych dróg.

Tak, to chyba właśnie to.

Na pewno? Chipseal to nawierzchnia asfaltowa wzmocniona powierzchniowo kruszywem https://pl.wikipedia.org/wiki/Nawierzchnia_utrwalana_powierzchniowo

Na zdjęciach, jakie podesłałeś widać drobny piasek, ił, grysik, spore kamienie, nie widać dużych fragmentów nawierzchni asfaltowej.


Asfalt typu Chipseal wygląda tak.

Podzielam wątpliwości Aim311.

Ale to wygląda właśnie tak, żwirek i lepik. Tyle że wg opisu na wiki chipseal kładzie się na uszkodzony asfalt, a tu wygląda, jakby dokładnie to samo wywalili na drogę gruntową, miejscami piaszczystą. Tam gdzie pod spodem jest twardy grunt, jest twarde i zlepione, w najbardziej piaszczystym miejscu - przegrało z piachem…

Destrukt asfaltowy (chipseal) wysypuje się gdziekolwiek, także prosto na piach. Utwardza się pod wpływem opon samochodowych, jak po drodze dużo się jeździ to po kilku miesiącach zaczyna być nieodróżnialny od starego asfaltu. Ale jak nic nie jeździ, albo tylko rowery, to spływa z deszczem i zostaje sama smoła, która lubi topić się na słońcu. Wygląda to bardzo różnie, i nie jest zbyt trwałe. Łamie się pod ciężarówek i po kilku latach wygląda jak wysepki asfaltu na drodze gruntowej.

Destrukt, czy chipsel, bo to różne sprawy.
Technika wzmacniania warstwy ścieralnej asfaltu po taniości za pomocą techniki chipsel jest opisana m.in. na wiki wyżej.
Natomiast destrukt asfaltowy, czyli sfrezowany asfalt, będący jednym z materiałów odpadowych powstałych podczas modernizacji drogi, może być/jest, wykorzystywany tak jak wspomniałeś do łatania dróg, podjazdów gdziekolwiek, podobnie jak gruz i inne materiały.

Dla dróg asfaltowych wzmacnianych techniką chipsel mamy tag. Pytanie jaki tag dla dróg łatanych materiałami jak: destrukt betonowy (gruz betonowy), destrukt asfaltowy (frezowany asfalt), popiołem (pomiedziówka, szlaka), odpadem budowlanym nie betonowym, może lepszym materiałem jak melafir, kliniec itd… lista materiałów budulcowych i odpadowych jest długa.

Dodam, że w moim odczuciu tag surface=chipsel wydaje się być tagiem wprowadzanym czasowo (do czasu, aż luźne kamyki zostaną usunięte z asfaltu) i będącego formą ostrzeżenia przed fruwającymi kamykami, lub opisuje konkretny rodzaj asfaltu, który kiedyś został tak wzmocniony, lub być może nawet drogę wykonaną w tej technice.

W powyższym przypadku, sugerując się zdjęciami zastosowałbym po prostu tag surface=gravel.