Co ma do ukrycia osm.org?

Pisaliśmy już czego brakuje w osm ale chciałbym stworzyć “ścianę płaczu” aby było miejsce gdzie można wyładować frustrację, że ktoś tam sobie coś ubzdurał, a reszta mozolnie dodaje dane i modli się aby piorun trzasnął blokera aby zmiana warty uwolniła dane.

Mamy wprawdzie wątek o problemach w stylu podstawowym ale tam zgłaszamy drobne techniczne potknięcia, a nie celową “złą wolę”.

Proponuję tu wrzucać co osm. org ukrywa, czyli to co bez problemu mogłoby się za moment znaleźć na mapach, a także luźne pomysły, które nie zawsze nadają się na bilecik na githubie.
Czyli skandaliczne blokowanie renderingu dla istotnych obiektów oraz co by było gdyby trafił się jakiś szalony informatyk, który chciałby udowodnić że interfejs w kompie daje większe możliwości niż papier.

Jak wiemy mapę orientuje się według charakterystycznych punktów zwykle dominujących czyli wysokościowych, a pomocny jest w tym kompas, pozycja słońca i zegarek oraz GPS, który choć najlepszy może nie zadziałać w głębokich dolinach lub gdy będą protuberancje na Słońcu.

Od wieków mapę orientowano na dominujące szczyty, wieże kościołów ale i dzwonnice, wieże obserwacyjne, wieże zamkowe, teraz na kominy i wieże nadawcze oraz rozmaite maszty. Również wystające skały i dominujące drzewa powiedzmy, że to pomniki przyrody.
Pomijając kościoły to praktycznie żaden z dominujących puntów nie jest renderowany. Zresztą i kościoły są renderowane na zoomie dopasowanym dla budek z piwem. Nawigujący bez GPS jest skazany na orientację w terenie według latarni (też wysokie), lub psich sralni, a to ma tę zaletę, że jest ich mało więc trudniej pomylić jak przy latarniach, ktorych jest jak psich kup.
Zatem to nie przypadek, że wszystkie elementy krajobrazu służące do orientacji w terenie zostały ukryte.
Albo komuś odbiło albo to spisek aby OSM nie była mapą.
Jedynym tłumaczeniem jakie znam jest, że “nie wszytko się na mapie zmieści”, co tylko potwierdza teorie spiskowe.

Drugi ukrywany element o ogromnym znaczeniu dla lubiących chodzić swoimi drogami ( w poprzek istniejących), to brak renderowania nasypów gdy są otagowane na linii drogi. Ten problem dotyczy braku renderingu wielu kombinacji cech (szczególnie par) jak np. droga na nieczynnej kolei, nazwa i numer budynku (ponoć poprawili), las namorzynowy czyli staw w lesie (to nie 2 tagi na jednej linii ale spaprano co działało), dwa POI na jednym poligonie np. zamek i hotel czy restauracja, itd.
Jednak drogi otagowane, że biegną nasypem, są bardzo łatwe do wyrenderowania a brak renderingu nasypów i grobli to poważny brak trudnych do pokonania przeszkód terenowych np. wysokich nasypów dróg ekspresowych, kolejowych, w terenie zalewowym czy podmokłym.

Zgłaszaliście potrzebę wyskakujących okienek.
Funkcjonalność tego byłaby ogromna.
Dla jakich danych okienka byłyby szczególnie przydatne?

  1. Jakoś nigdy nie odczuwałem potrzeby orientowania GPS-a. A nawet jakbym próbował, to on i tak za chwilę przekręci mapę. Chyba, że chcesz sobie wydrukować mapę - wtedy sobie wygrzebujesz dane Overpassem, eksportujesz jako geoJSON, wklejasz to w umapa i masz. Tyle, że np. szczytów to chyba nikt w Polsce nie oznaczał, albo ja źle szukam (nature=peak, jak zgaduję na podstawie taginfo…).
    EDIT: Źle szukałem, trzeba natural=peak

  2. Nasypy - bardzo dobra uwaga, ale to jak najbardziej nadaje się na ticket w githubie.

  3. Z wyskakującymi okienkami to, o ile się orientuję chodziło o coś w rodzaju tooltipów, pokazujących od razu tagi dla POI, bo ten bajer do pokazywania danych obiektów jest zaiste cokolwiek upierdliwy w użyciu.

Ważny element krajobrazu, którego nie ma na mapie to rurociąg.

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/640
Jak zwykle-nie ma klucza w bazie, tym razem location.

Podobnie taśmociągi.
Rysując wielkie kopalnie, kamieniołomy, ciepłownie; pełno rozmaitych instalacji w tym głównie taśmociągów.
Dziwne że renderują się linie niskiego napięcia między chałupami, a nie rurociągi ciepłownicze idące np. 15 km za miasto do ciepłowni

Parę lat temu właśnie w podanej lokalizacji pogaldaliśmy sobie o tym i tyle. Czy coś można z tym zrobić?

Poczekać na zmiany w bazie:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1504

Niestety tym się głównie zajmuje Paul Norman i jest z tym zastój. Konkretnie wiąże się to z gałęzią lua, która ma być wdrożona po rozwiązaniu kilku problemów:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/labels/lua

Islamizacja Francji postępuje.
Na francuskiej mapie krzyży nie uświadczysz.

Link ogólny do mapy
http://tile.openstreetmap.fr/?zoom=13&lat=51.12239&lon=17.02337&layers=B0000000FFFFFF

Właśnie komuś chciałem pokazać krzyż

Właściwie to raczej sekularyzacja w przypadku Francji. Mają w tym trochę tradycji wiki.

A po zbliżeniu na każdym kościele widać krzyż.

Oraz to.

Nie rozumiem o co wam chodzi. Krzyże są na tym samym przybliżeniu (16) na osm i osm.fr. Sprawdzam Wrocław. Czy może chodzi o obszar Francji?

Raczej chodzi o masę upadłościową rodu franków inaczej znaną jako kalifat galii :roll_eyes:

No to będzie Asterix i Obelix kontra Kalif.

Cała Francja wyznaje islam… Cała? Nie! Jest taka osada, gdzie nieugięci Francuzi…

BP,NMSP :smiley: