Cięcie ulic do granicy miasta - mini kawałki bez nazwy

Są ulice, które zaczynają się na granicy miasta, należą do jednego, ale wjazd jest dyskusyjnie w drugim lub na granicy. Zauważyłem, że niektórzy zaczęli przycinać je równo z granicą, malutki fragment odcinają i zostawiają bez nazwy.

Plusy:

  • potencjalnie zgodne z ewidencyjną granicą,
  • wyszukiwarka nie zaproponuje ulicy z innego miasta.

Minusy:

  • niezgodne z terenem - znak na początku ulicy każdy uzna, że dotyczy całej (w miejscu gdzie sprawdziłem, znak jest nawet przed naniesioną granicą),
  • jeśli nie dodano noname, to niepotrzebne proponowanie sprawdzania nazwy przez Street Complete,
  • trudniejsza edycja i potencjalne błędy - nawet podczas dzielenia, np. 265024502: tworząc mini odcinek usunięto nie tylko nazwę ale też znacznik highway, przez co droga nie jest połączona,
  • nawigacja może podawać mylące polecenia - np. dojazd do Lipowa - każe skręcić w drogę bez nazwy zamiast w Lipowa:
    • Skręć w prawo w Malwowa 100m
    • Skręć w prawo w (bez nazwy) 10m
    • Kontynuuj na Lipowa 200m

Minusów dzielenia jest więcej niż plusów, więc jestem za mapowaniem jak w terenie, czyli jeśli ulica wygląda na nazwaną, to cała powinna mieć nazwę.

Obsługa mini fragmentów, nachodzących na teren drugiego miasta, powinno być zadaniem wyszukiwarki, może je pomijać lub proponować na końcu.

4 Likes

to jest podstawowy powód. Nawet prawnicy nie będą inaczej nazywać takiego mini-segmentu.

(co do problemów przy edycji: widzę sporo sklejania z granicami)

Kontaktowałeś się już z tą osobą? To są edycje jednej osoby czy więcej? Jak jest wątek o ich edycjach to daj im znać.

2 Likes

Linkowaną edycję znalazłem później, uwagę na ten temat zwróciły niedawne edycje, których pojawiło się kilka w niedługim czasie. Tutaj dodałem komentarze 143908996. Takie skracanie pojawiło się też tu: 144003620, przy innej edycji dopisałem komentarz. Na razie 3 użytkowników zauważyłem, ale sprawdziłem pobieżnie tylko mały rejon, więc na nim raczej wiele do poprawy nie ma, ale warto ustalić jak mapować.

Myślę, że zasadniczo mamy to już ustalone tj. mapuj to co na ziemi.
Oczywiście i ta zasada nie zawsze jest łatwa do prostego wdrożenia, ale nic mądrzejszego chyba nie wymyślimy :wink:
W tym konkretnym przypadku proponuję takie rozwiązanie. I tak - wiem, dodawanie addr:city do highway nie jest najbardziej eleganckim rozwiązaniem, ale “pomaga” Nominatimowi właściwie przypisać miejscowość, i jest IMHO lepsze niż produkowanie takich “mikro” ulic.

Obawiam się, że problem będzie występował wszędzie, gdzie jedna miejscowość graniczy z drugą a włodarze obu miast nie są w stanie dogadać się, aby kontynuować nazwę ulicy w sąsiedniej miejscowości.

I tak samo napisałem w jednym komentarzu, ale że były wątpliwości, to najlepiej wyjaśnić i porównać opine.

Dodanie nazwy miasta do ulicy nawet jeżeli nie jest niezbędne, to na pewno lepsze niż mini kawałki.

Spróbowałem napisać skrypt, szuka dróg residential albo living_street bez nazwy o długości 20, w odległości 2 od granicy:

[bbox:{{bbox}}];

rel["boundary"];

way["highway"~"^(residential|living_street)$"][!"name"](if:length()<=20)(around._:2);

out geom;

Można sprawdzić inne wartości, trzeba szukać średnimi obszarami.