Chcesz edytować? Kilka rad dla początkującego :-)

Kilka wskazówek dla osób rozpoczynających przygodę z mapowaniem w OpenStreetMap:

Ważne rzeczy, o których powinieneś wiedzieć:

 1. OpenStreetMap to nie jest piaskownica, w której można się pobawić. To zbiór ważnych danych, z których korzystają inni ludzie, np. w nawigacjach GPS albo Straż Pożarna w działaniach ratowniczych. Miej na uwadze, że OSM to projekt społecznościowy i dane, które są już w bazie nie wzięły się z powietrza - one mają swoich autorów. Piszę o tym, ponieważ nie jest dobrze zaczynać od poprawiania/usuwania nieswoich danych - to rodzi niesnaski, ponieważ zwykle początkujący popełniają błędy wynikające z małego doświadczenia, co mocno irytuje bardziej doświadczonych maperów. Lepiej zacznij więc od rysowania obiektów, których brakuje - potrenuj dodając POI, rysując lasy, ogródki działkowe etc, później spróbuj dodać jakieś nowe drogi, a dopiero potem zmieniaj rzeczy wyrysowane przez kogoś innego.

1a. Jedną z ważniejszych rzeczy jest sieć drogowa, ponieważ część naszej społeczności używa ich do nawigacji. Dlatego, jeśli koniecznie chcesz poprawić jakieś drogi, poproś na forum/IRC byśmy to sprawdzili, bo potem ktoś może ugrzęznąć w błocie albo nadrabiać kilometry. Możesz również skorzystać z możliwości zgłoszenia uwagi na mapie jeśli widzisz jakiś błąd/problem.
Obowiązkowa lektura: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dróg_w_Polsce

1b. Jednym z częstych błędów, jest zmienianie już istniejących dróg wg klucza powiatowa=tertiary, wojewódzka=secondary. Proszę tego nie robić! Klasy dróg w OSM oznaczają ważność drogi w danym regionie, a nie to, kto nimi zarządza.

 1. Zaczynając coś edytować czytaj podstawy:
 1. Drogi rysujemy na podstawie tracków z urządzeń GPS lub/i na podstawie dostępnych na wolnej licencji map i zdjęć lotniczych (jeśli takie są).
  NIE RYSUJEMY dróg na tzw. oko/czuja - to się nie sprawdza. Jeśli chcesz dodać jakąś drogę, a nie masz podkładu, weź proszę GPS-a i zbierz ślad. Brak drogi w nawigacji jest lepszy niż droga narysowana od czapy. Chciałbyś, aby na ruchliwej ulicy nawigacja zgubiła się? Ja nie.

 2. Jeśli rysujesz drogę/ulicę, która ma nazwę i ją znasz - dodaj ją. Jeśli rysujesz budynek - dodaj mu dane adresowe. Ogólnie, przy uzupełnianiu mapy swojej okolicy dobrze jest stosować priorytet: brakujące drogi → nazwy ulic → POI → budynki (najlepiej z ortofoto@geoportal) → dane adresowe → cała reszta. Jeśli chodzi o adresację w danym rejonie, możesz zapytać tutaj (na forum) o to - często istnieje możliwość zaimportowania adresacji ze źródeł urzędowych, trzeba tylko dać nam znać.

 3. Jeśli rysujesz na podkładzie Bing, pamiętaj, że prawdopodobnie trzeba go skalibrować; tutaj jest pokazane jak to zrobić w JOSM: http://www.youtube.com/watch?v=f3NGx96HejU.
  To samo dotyczy podkładów Bing w Potlatch i iD - tam też trzeba je kalibrować (trzeba nacisnąć spację i myszką przeciągnąć podkład aż się zgodzi z danymi). Najlepiej kalibrować i/lub rysować do podkładu z Geoportalu (który jest dostępny w JOSM).
  Nie zaczynaj swojej działalności od poprawiania wszystkich dróg, które wg Ciebie “są przesunięte”, bo może się okazać, że ktoś je narysował do skalibrowanego podkładu, a Ty je psujesz sugerując się tym co widzisz.

 4. Do wysyłanych zmian proszę dodawać dobre komentarze w jakimkolwiek języku. Jeśli nie zamieścisz komentarza, a w dodatku coś popsujesz może się zdarzyć, że Twoja edycja zostanie wycofana bez ceregieli.

 5. Jeśli czujesz zapał do tworzenia OSM, sugeruję, żeby od początku używać JOSM zamiast edytora na stronie (iD lub Potlatch). Zdaniem doświadczonych mapowiczów w JOSM pracuje się wygodniej, ma większe możliwości i jest szybszy niż Potlatch. Edytor umieszczony na stronie jest dobry raczej do jednorazowych edycji lub nanoszenia POI; do “prawdziwego” mapowania używamy JOSM-a. Dlaczego? Patrz pkt 10.

 6. Rysuj dokładnie - OpenStreetMap to nie Google Maps (gdzie drogi czasem mijają się z rzeczywistością o kilometr) i mając podkład Bing starajmy się rysować wszystko dokładnie. Mówiąc “dokładnie” mam na myśli dokładność rzędu 2-5 m dla dróg i 1-2 m dla budynków (w zależności od jakości podkładu Bing).
  Wskazówki, jak rysować budynki są tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Roof_modelling
  Wskazówki, jakich błędów nie popełniać przy rysowaniu obszarów: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Geometria_obszar%C3%B3w
  Wskazówki dotyczące adresacji: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=210760#p210760
  Staraj się być perfekcyjny :slight_smile:

 7. W każdym edytorze istnieje komenda “cofnij” (CTRL+Z). A jeśli przypadkiem coś zepsułeś i wysłałeś zmiany na serwer, nie zamiataj sprawy pod dywan i nie udawaj, że nic się nie stało. Daj nam znać, byśmy mogli tę zmianę wycofać. Każdy kiedyś był początkujący i popełniał błędy, więc może lepiej daj nam znać, gdy coś popsujesz zamiast liczyć, że nie zauważymy?
  9a. Jeśli zauważysz na mapie jakiś poważny wandalizm, np. zniszczona geometria dróg lub usunięte pół miasta - nie poprawiaj, ale daj nam znać na forum, wycofamy to.

 8. Zawsze patrz w tagi. Jeśli używasz Potlatcha, mocno sugerujemy włączenie trybu zaawansowanego podczas edycji, w którym są one widoczne. Jeśli edytując trafisz na obiekt, którego nie rozumiesz - zostaw, nie usuwaj. To tylko przykład - to samo tyczy się nieznanych tagów etc. Nawet POI, które pozornie wydają się nieotagowane, ponieważ nie mają żadnej ikonki w edytorze, mogą mieć przypisane jakieś tagi. Można spotkać też drogi/linie, które są nieotagowane, ale pełnią jakąś funkcję, której możesz w tym momencie nie dostrzegać - również ich nie usuwaj. Szczególnie prośba tyczy się userów korzystających z edytora na stronie (potlatch) - to badziewie nie ostrzega przed usuwaniem ważnych rzeczy. Edytory na stronie (iD i Potlatch) nie posiadają również fukncji sprawdzania błędów (walidatora) przez co do bazy często trafiają czasami takie błędy, że “czacha puchnie”.

 9. Zaktualizuj swój adres e-mail na stronie osm.org na taki, który sprawdzasz. Dzięki temu inni mapowicze będą mogli Cię o coś zapytać, skonsultować czy przesłać uwagi. Ignorowanie korespondencji od innych może powodować cofanie Twoich edycji, jeśli np. wzbudzą czyjeś wątpliwości, a prośba o wyjaśnienie pozostanie bez Twojej odpowiedzi.

Gratuluję, jeśli dotarłeś do końca :slight_smile: Tekst jest długi, ale OpenStreetMap to duży projekt, ocierający się o wiele aspektów.

Jeśli masz pytania, pisz śmiało. Mile widziane jest szukanie odpowiedzi samemu - dużo tematów zostało już poruszonych i tylko trzeba ich poszukać. Jeśli jednak nie uda Ci się znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, możesz pisać w odpowiednim wątku. Staramy się pomagać, bo każdy z nas był kiedyś początkujący :slight_smile:

Zapraszamy również na nasz kanał IRC - możesz nas odwiedzić i zasięgnąć rady, jeśli potrzebujesz jakiejś pomocy.
Namiary - serwer: irc.oftc.net, kanał: #osm-pl

2 Likes

Niestety, dużo osób zaczynających edytować OSM rozpoczyna swoją przygodę od “poprawiania” adresacji. Nie wiedzą, że adresy w miejscowościach bez nazwanych ulic oznacza się specyficznie, dlatego piszę właśnie ten post.

No więc tak, mamy przykładowy adres 95-060 Gaj 4. Poprawne tagowanie takiego adresu wygląda tak:

addr:place=Gaj
addr:housenumber=4
addr:postcode=95-060

Błędne tagowanie adresów przez niedoświadczonych w dużej mierze wynika z ułomności edytora iD, który obsługuje tylko klasyczny schemat “miejscowość+ulica+numer” (addr:city+addr:street+addr:housenumber) i nie wspiera tagu addr:place=. Z tego powodu, dobrze otagowany adres wygląda jak wybrakowany i dopiero kliknięcie “Wszystkie znaczniki” pozwala zorientować się, że adres jest otagowany poprawnie (posiada addr:place). Podobnie sytuacja wygląda z MAPS.ME - użytkownicy tej aplikacji też często (nieświadomie) psują adresy.

Częstym motywem, z którym się spotykam reagując na popsute adresy, jest rysowanie budynków i przenoszenie (ręczne!) adresów z punktów na owe obrysy. Nie rób tego! Po pierwsze, to jest niepotrzebna praca, bo przenieść adresy z węzłów na obrysy można w ułamku sekundy np. dla całej gminy przy użyciu edytora JOSM. Po drugie, przepisując ręcznie adresy, nie dość że potencjalnie psujesz, to jeszcze gubisz część informacji (np. informację o źródle adresu).

Tutaj jest wizualizacja pokazująca wybrakowane w różnych aspektach adresy: http://v3.mrowka.org/adresy/#7/51.904/20.380 - jeśli zmieniasz coś w adresach, sprawdź na drugi dzień, czy w miejscu gdzie edytowałeś nie pojawiły się kolorowe punkty. Jeśli tak, znaczy, że coś zrobiłeś źle.

Projekty w j. polskim na OSM.
WikiProject Poland https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland

Polskie nazwy tagowanych obiektów
Przewodnik dla początkujących
Przewodnik edycji Wiki
Poradnik JOSM
Więcej w Category:Pl:Porady

Listy tagów, wraz z opisem, stosowanych w mapowaniu OSM, w formie tabelarycznej, podzielona na grupy funkcyjne.

Tygodnik WeeklyOSM https://weeklyosm.eu/

Lista map opartych na OSM

Na pewno warto sobie odświeżyć te wiadomości:
Narzędzia pomagające tworzyć jak najlepsze mapy z forum - z forum

Jak uzyskać WMS z Geoportalu

1 Like