Błędy w ewidencji adresów

Cześć,
przeglądając oficjalne dane adresowe (gminne EMUiA i PRG) z mojego rejonu zauważyłem, że często pojawiają się w nich błędy. W związku z tym chciałbym Wam zaproponować inicjatywę mającą na celu pomoc administracji w utrzymaniu tych danych w należytym stanie. Sami z nich korzystamy, więc wpłynie to też na jakość naszych danych. Pomoc ta miałaby polegać na zgłaszaniu zidentyfikowanych przez nas błędów i braków do właściwego urzędu gminy.

Aby usprawnić ten proces chciałbym stworzyć narzędzie które:

  • zobrazuje dane adresowe w formie kolorowych map, punkty adresowe przypisane do tej samej ulicy/miejscowości mają ten sam kolor
  • pozwoli w sposób automatyczny porównać nasze dane z danymi oficjalnymi, działanie odwrotne do budynki.openstreetmap.org.pl,
  • umożliwi automatyczną analizę danych oficjalnych pod kątem błędów, coś podobnego do v3.mrowka.org/adresy,
  • przedstawi skalę problemu poprzez mapę błędów i braków,
  • umożliwi zgłaszanie nieścisłości osobą niezwiązanym z OSM,
  • usprawni proces zgłaszania błędów np. automatyczna wiadomość do właściwego urzędu.

Aktualna i dokładna baza danych adresowych jest kluczowa dla służb a ich sprawne funkcjonowanie to nasze bezpieczeństwo, dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych do współpracy.

Fajna inicjatywa.
Jako osoba na co dzień zajmująca się naprzykrzaniem się urzędnikom prowadzącym ewidencję adresową mam jedynie wątpliwość co do ostatniego podpunktu, czyli automatycznego maila do urzędów ze zgłoszeniem błędów.
Niestety mam spore obawy, że taki automatyczny mail automatycznie trafi do SPAMu i nie za wiele zdziała.
Spora część wysiłku przy poprawie adresacji to nie tylko wyłapanie takich błędów, ale również dotarcie do urzędnika który fizycznie tą ewidencję prowadzi i przekonanie go że jest problem. A tutaj niestety przerobiłem już cały wachlarz reakcji – od entuzjastycznego , że ktoś zrobił za nich pracę i wyłapał błędy po grubiańskie zbywanie, że co mi pan tutaj imputuje że w mojej gminie jest cos źle. No i oczywiście urzędnik musi też znaleźć czas żeby ewidencję poprawić a to – wierz mi – nie jest jakiś szczególnie wysoki priorytet…
Niemniej jednak popieram inicjatywę w całej rozciągłości :smiley:

Z urzędem trzeba po urzędowemu. Mail to najmniej “urzędowa” forma i w większości może być zignorowana (chyba że to wniosek o dostęp do informacji publicznej, ale to z kolei w takich sprawach nie ma zastosowania). Sam KPA na to pozwala, nie dopuszczając co do zasady formy mailowej podania.

Tak więc IMO należy składać wnioski o poprawę błędów w ewidencji w trybie wniosku z art. 241 KPA (https://lexlege.pl/kpa/rozdzial-3-wnioski/171/), na ESP danego urzędu (przez ePUAP). Wtedy sprawa powinna być załatwiona domyślnie w 30 dni. Narzędzie mogłoby generować taki wniosek z szablonu + mapki itd jako załączniki.

Zależy od miejsca. W Krakowie na mejle nauczyli się odpowiadać, więc można od tego zacząć.

A jak się pismo wysyła to tekst z mejla można wykorzystać…

na budynki.openstreetmap.org.pl przydałaby się opcja z linkiem do e-mapy gminy np. https://wolka.e-mapa.net/ jeśli gmina, w której jest konkretny adres posiada taką stronę. Myślę, że wspólnymi siłami udałoby się w krótszym albo dłuższym czasie stworzyć listę gmin z linkami do tych portali, którą mógłby zaimplementować Tomek od budynków. Np. po kliknięciu w adres czy dowolne miejsce na budynki.openstreetmap.org.pl przenosiłoby do strony gminnej e mapy, gdzie można by zgłosić urzędowi błąd. Pozwoliłoby to na szybkie zgłaszanie błędów u źródła, a to rozwiązywałoby sporo problemów. Niektóre błędne adresy plączą nam się w OSM oraz podczas importów, bo cały czas wiszą w państwowych bazach.

Gugik integracja – dane adresowe

Lista jest.
Podejrzewam, że oni jednak częściej taką listę aktualizują niż my mielibyśmy kompletować na nowo.
Problemów jest kilka, między innymi z gminami, które takiej e-mapy nie mają. Część gmin ma e-mapę, ale u góry strony jest napisane, że “Serwis testowy” i nic z tym nie zrobisz. Są również i takie co ignorują zgłoszenia z e-mapy (nie chcę wytykać konkretnych, ale niestety miałem okazję się przekonać).

Ale ogólnie brzmi to na fajny pomysł, żeby to dodatkowo w jakiś sposób linkować.

To co proponujesz jest na mojej liście do zrobienia od dłuższego czasu, niestety przekracza to moje umiejętności. Temat był poruszany wielokrotnie, można by było zebrać ekipę do tego, jest szansa na współpracę ze strony GuGiku w tym temacie.
Złap mnie na Discordzie, chętnie pomogę.

Założyłem repo na GitHubie dla tego projektu: https://github.com/cedaross/address_error_finder. Jakby ktoś chciał dołączyć do współpracy to zapraszam.