Awaria Geportalu

Nie istnieje w zakładce (Warstwa tła) jeden z foto-podkładów od geoportalu został tylko ten drugi “Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image)” Ale niestety nie działa. Normą było to że obie te dwie warstwy od Geoportalu zaczynały funkcjonować po godzinie 15 teraz nie można uruchomić żadnej i o żadnej porze… Może ktoś pomoże. https://photos.app.goo.gl/scSEjaVcdd6mJTH5A

Ano nie działa od dwóch dni. My chyba nic nie możemy zrobić.
Ta druga warstwa od geoportalu nie działała jakoś od dwóch lat, więc chyba już ktoś usunął.

A nie ma to związku z funkcjonalnością Panel porównawczy?

https://www.geoportal.gov.pl/o-geoportalu/aktualnosci/-/asset_publisher/HCHq0YGNRszn/content/14-02-2020-rozszerzenie-funkcjonalnosci-narzedzia-panel-porownawczy

Nie ma ktoś linka do działających kafli?

W JOSM-ie podkład WMTS działa. Sprawdziłem przed chwilą. Zawsze mówiłem, żeby osoby które mają setki edycji nie brnęły dalej w iD, który jest dobry, ale tylko dla początkujących. To jest przykład dlaczego. WMTS jest wspierany bez potrzeby używania żadnych proxy.

A czy jest szansa na dodanie podkładu geoportalu orthophotomap w Vespucci jako własnej nakładki. Od kilku dni nie ładują się obrazy z podkładu "Geoportal 2: Orthophotomap ( aerial image) [wms], podkład Esri World Imagery może i jest w niektórych miejscach aktualniejszy ale jakość pozostawia wiele do życzenia.

JOSM jest jak dla mnie za bardzo zawikłany mam go na komputerze nawet udało mi się własny ślad GPS do niego wczytać i pobrać obszar edycji faktycznie WMTS tam działa ale za nic nie potrafię podstawić tam nakładki z zdjęciami Mapillary tak jak to zawsze robię w edytorze ID próbowałem rysować albo poprawiać geometrię budynków szło mi bardzo ciężko. Zdenerwowałem się tylko. Trudno mogę poczekać aż edytor ID zostanie naprawiany. Tylko nie wiem jak długo. :frowning:

Jest szansa, że to naprawią? ID jest bardzo intuicyjny, JOSM jakby 20 lat do tyłu… ale niedawno zainstalowałem i nie mam wogle wprawy, więc to tylko moje odczucia. Geoportal działa bez problemu, więc to coś z OSM…?

Do JOSM jest sporo fajnych wtyczek, które się pobiera automatycznie z poziomu programu, a które dają naprawdę spore możliwości. Jest zdecydowanie szybszy w pracy, nie wspominając o wielości dostępnych podkładów, oraz możliwościach dodawania dowolnej liczby innych.
Może z początku wydaje się toporny, ale po kilku dniach walki życie staje się prostsze. :smiley:

Robi się z tego dyskusja o wyższości JOSM nad Id. Faktycznie, jak z Id znikną wszystkie użyteczne podkłady, to będzie można cały projekt skasować. Chyba nie o to chodzi? Nie każdy edytuje na akord, ja to robię dla przyjemności i w celach relaksacyjnych. Jak mi przychodzi ochota, odpalam przeglądarkę i działa. Na każdym komputerze, bez problemów. Uruchomienie JOSM wymaga sporo zachodu, po reinstalacji systemu znowu wyskakuje mi błąd ,Out of memory’'. Godziny szukania w necie jak to naprawić… nie chce mi się.

Na ten czas pozostaje edytować w JOSM .Geoportal działa choćby tutaj https://geoportal360.pl/map/?src=adwords&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=SN-Geo&gclid=EAIaIQobChMI_8_Kge_k5wIVmemaCh2bwQc-EAAYASAAEgLk5_D_BwE na bazie mapy OSM.

Dla zainteresowanych - na facebook-owym profilu OSM Polska jest cały wątek o rzeczonej awarii.
Dla tych którym nie chce się czytać streszczam: WMS Ortofoto Geoportalu jest wolny a będąc pod sporym obciążeniem ma tendencję do zaliczania zgona, co też zdarzyło się i tym razem.
Reasumując dla edytujących w ID - pozostaje poczekać na podniesienie WMS-a przez GUGiK, lub używanie innego podkładu - w iD wrócił ostatnio (miejscami całkiem przyzwoity) podkład Maxar - bądź też (stety lub nie) przesiadka na JOSM (w którym działa WMTS z Ortofotomapą).

Rozwiązanie problemu z “out of memory” jest bardzo proste, choć nie oczywiste.
Wystarczy pobrać JOSM-a jako .jar (https://josm.openstreetmap.de/josm-tested.jar) a następnie w folderze w którym jest umieszczony uruchomić konsolę i uruchomić go poleceniem “java -jar -Xmx2000m josm-tested.jar”, gdzie 2000 to ilość ramu (w MB) którą dostanie program. 1500MB ze spokojem wystarcza na edycje średniej wielkości obszarów.
Dla wygody wskazaną komendę można zapisać w pliku .bat (w tym samym folderze) i wtedy uruchomiamy podwójnym kliknięciem (na linuxie trzeba dodatkowo wykonać polecenie “chmod u+x nazwa_pliku” i uruchamiać poprzez wpisanie “./nazwa_pliku”).
Szczegółowe opisy: https://josm.openstreetmap.de/wiki/Download#Java

Niestety Facezbooka mam zablokowanego ale wpis na forum bez logowania mogłem przeczytać . Podzielam to co Piotr Konefał tam pisze na temat genialnego JOSMa cholernie denerwującego. Bawiłem się nim i nawet udało mi się pobrać obszar który chce edytować oraz uruchomić własny ślad GPS ale za nic nie potrafię znaleźć gdzie jest nakładka ze zdjęciami Mapillary bez której nie potrafię edytować, bo zastępuje wszelkie notatki. Może JOSM jest dobry dla osób edytujących zza biurka ale ja zbieram unikatowe dane w terenie których nie można eksportować z żadnej urzędowej bazy danych, weryfikuję też to co zostało narysowane na podstawie foto-podkładu z aktualnym stanem faktycznym. W zasadzie mógłbym to robić tylko na podstawie samego śladu GPS i zdjęć ale dokładny podkład pozwala na większą precyzję tego co się rysuje każdy wie że nawet najdokładniejszy ślad GPS trochę szwankuje. Żeby potem ktoś nie musiał niedokładnie wyrysowanych gryzmołów poprawiać. A w taki własnie sposób używam edytora ID https://youtu.be/mqfksFGhFc0?t=160

Co do mapillary, to chyba pierwsze musisz wejść w ustawienia → wtyczki (tu pobrać listę wtyczek <Pobierz listę> ). Wpisać w wyszukiwanie mapillary albo przeciągnąć paskiem i zaznaczyć wtyczkę. Nie pamiętam czy trzeba restartować JOSM. I później w Podkładach masz do wyboru Mapillary i Warstwa obiektów Mapillary.

Nie jestem uparciuchem który kurczowo trzyma się swych nabytych przyzwyczajeń i nie próbuje czegoś nowego zwłaszcza że tyle osób to zachwala.

Tak chciałem bardzo dołączyć do elitarnego grona zaawansowanych maperów edytujących w JOSM. Pod koniec tekstu jest film na którym pokazałem jakie problemy napotkałem. W drugiej jego części tego filmu pokazuję działanie prostego intuicyjnego edytora ID który od czasu gdy zaczynałem swą przygodę z OSM bardzo mocno i korzystnie ewoluował. Tym co z przyzwyczajenia edytują w JOSM proponuję zapoznać się z jego nowymi rozszerzonymi możliwościami które jeszcze większe są w innych krajach. Przykładowo dla Norwegi jest dostępne w edytorze ID aż 17 różnych warstw podkładu w tym aż dwie z geo-radaru lidar. Dodatkowo jest dostępne 20 różnych nakładek i jakby tego było mało jeszcze 3 dodatkowe nakładki ze zdjęciami. A tutaj link do filmu: https://drive.google.com/open?id=1cSpyCmSGpo50_sYJ3RMC1uoiB0ES289n
Być może JOSM faktycznie jest dużo lepszy od ID i moje subiektywne odczucia są błędne ale edytuję dla przyjemności i wolę już do końca pozostać amatorem niż przechodzić przez te wszystkie problemy i łamigłówki jakie dostarcza ten wspaniały reklamowany JOSM. Szkoda moich nerwów. Pozdrawiam wszystkich i czekam, może się doczekam aż geoportal w ID znów zacznie działać. :slight_smile:

Żaden edytor nie jest lepszy czy gorszy. Zależy pewnie do którego się ktoś przyzwyczaił. To prawda, że nie wszystko można zrobić w iD. Nie można cofnąć zmian, przywrócić obiektu, nie można zrobić importu czy masowych zautomatyzowanych zmian, ale to nie znaczy że iD jest dla początkujących, a JOSM dla elitarnych zaawansowanych mapujących.

WMS został z tego co widzę podniesiony - przynajmniej ja znów mam dostępny podkład Geoportal 2: Orthophotomap w ID :slight_smile:

Znowu padł?

U mnie działa :sunglasses: