[automatyczna edycja] Poprawne tagowanie siedzib leśnictw i nadleśnictw

Hej,
@Dawid2849 zauważył, że pomyliłem się oznaczając siedzibę leśnictwa jako
:no_entry: office=government + government=forestry
zamiast
:white_check_mark: office=forestry (wiki).

W tej chwili mamy w Polsce 123 miejsca otagowane błędnie: Overpass i 553 poprawnie: Overpass

Chciałbym automatycznie zamienić 143 błędnie oznaczone miejsca na tagowanie jak w przypadku tych 562.

Proszę o komentarze i uwagi. Błąd pewnie po części (u mnie tak było) wynika z tego, że w szablonach JOSM nie ma nic dla office=forestry - ale ja nie podejmuję się zgłaszania błędu w tamtym projekcie.


edit:
widzę, że pojawiają się tam też dyrekcje parków narodowych (to nie powinno być jakieś natural_heritage?), Państwowa Straż Łowiecka (tu chyba nic nie trzeba zmieniać), ale w takim razie chciałbym ogarniczyć edycję do tych z “leśnictwo” albo “nadleśnictwo” w nazwie - 107 miejsc: (Overpass).

2 Likes

Dlaczego?
Z zapytania overpass wynika, że nadleśnictwa (nie mylić z leśnictwem) oznaczamy jako office=government + government=forestry a leśnictwa (opisane w wiki) office=forestry
Powszechność takiego tagowania w naszym kraju oznacza, że to nie jest błąd, tylko wypracowany przez wielu edytorów schemat tagowania, który można śmiało zapisać w wiki.

Dawid słusznie zwrócił uwagę na twoją edycję, ponieważ leśnictwo z pewnością oznaczamy jako office=forestry

Nie słyszałem nigdy o takiej zasadzie i szczerze mówiąc, to nie wyciągałbym takich wniosków z tego zapytania:

nadleśnictwo leśnictwo
office=forestry 162 (64%) 281 (86%)
office=government
government=forestry
93 (36%) 46 (14%)
Σ 255 (100%) 327 (100%)

Nie jestem też przekonany czy warto rozdzielać tagowanie leśnictw od nadleśnictw, ja bym nie komplikował i używał tego samego tagowania.
wg. taginfo z 718 miejsc government=forestry na całym świecie, aż 130 jest w Polsce, może we wszystkich przypadkach lepiej zastąpić tag tym udokumentowanym?

2 Likes

To nie jest zasada, tylko raczej dobra praktyka w podchodzeniu do nowych, lub nieznanych tagów.

W Polsce mamy ok. 428 nadleśnictw i 5671 leśnictw. Więc 1/4 nadleśnictw jest otagowana przez różnych edytorów jako office=government + government=forestry. Natomiast zastanawiający jest w ogóle bardzo niski poziom zmapowania leśnictw/leśniczówek. Może przypadku leśnictw przydałby się import?

Sam dodając nadleśnictwa korzystałem z gotowego szablonu dostępnego w edytorze, więc jestem nadwyraz zafascynowany, że tak wielu maperów wpadło na dosłownie identyczny sposób tagowania nadleśnictw.
Uważam, że mógłbym dokończyć tagowanie 428 nadleśnictw jako office=government + governent=forestry.

Prawdopodobnie leśnictwa i nadleśnictwa pełnią inne funkcje w strukturach administracyjnych PGL LP więc zgodnie z zasadami tagowania Pl:Jeden obiekt, jeden element OSM - OpenStreetMap Wiki powinny być tagowane w odmienny sposób. Ponadto uważam, że unifikacja tagowania tego typu doprowadziłaby do utraty informacji o strukturze administracyjnej organizacji zarządzającej co najmniej 1/3 powierzchni Polski.

Może to wynika ze struktury organizacyjnej PGL LP, może w krajach mniej zasobnych w lasy, lub o znacznie krótszej tradycji wysoko zorganizowanej administracji obszarów leśnych i pokrewnych tego typu struktury pośredniego rzędu nie istnieją, są rzadkością, lub dopiero się wykształcają? Do tego dochodzi świadomość istnienia i pracy tego typu struktur administracyjnych w otoczeniu maperów niemających na co dzień fizycznego kontaktu z gospodarką leśną.

Nie wydaje mi się do końca, że “poprawianie” tagowania pod udokumentowany tag jest słusznym wyjściem w tej sytuacji. Chociaż to moja prywatna opinia, mogę nie być świadomym niektórych zagadnień związanych z przetwarzaniem danych i w istocie unifikacja tagoania pod wypracowaną wersję mogłaby być dobra, jednak brak mi na tę chwilę argumentów na poparcie tej tezy.

ta zasada o czymś innym mówi raczej

1 Like

Jaki edytor?

To trochę nie ta zasada, ale rozumiem o co chodzi. Tylko że osobne tagowanie nie rozwiązuje wg. mnie tego problemu - albo nadleśnictwa będą przemieszane z m.in. leśnictwami, albo z zarządami Parków Narodowych, biurami Państwowej Straży Łowieckiej (i pewnie wiele innych). Struktura administracyjna LP teraz też nie jest odwzorowana.

Strukturę administracyjną wydaje mi się, że można by odwzorować jakąś relacją gdzie członkom ustawiałoby się rolę parent/child (nie wiem czy jest coś takiego, ale można by też zastosować do szkół w Polsce zamiast obecnego parent_rspo). Ewentualnie, prościej, tagiem w rodzaju master_forestry=Nadleśnictwo Xyz dla leśnictw.

Niestety nie wiem czym dokładnie różni się nadleśnictwo od leśnictwa i na ile ważne są te zmiany. government=forestry to w ogóle jeden z najgorzej udokumentowanych tagów jakie widziałem (może nie bez powodu JOSM go nie wspiera).

Miałem na myśl ID. Tam jest jeden tag dla opisu leśnictwa.
Gdyby tag office=forestry opisywałby leśnictwa i nadleśnictwa, prawdopodobnie nie byłoby tej dyskusji.

Poprawiłem definicję https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:office%3Dforestry teraz powinno być już dobrze.

Ja bardzo przepraszam, ale jaka jest różnica między nadleśnictwem, a leśnictwem, że nadleśnictwo jest administracją rządową, a leśnictwo już nie?

5 Likes