Amenity=pharmacy dispensing=no

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:dispensing
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:dispensing

amenity=pharmacy dispensing=no

Czy w Polsce ma gdzieś to sens? Patrzyłem na te dane i wszystko wygląda na błędnie dodane dispensing=no - ale może część to rzeczy inne niż apteki dodane jako apteki?

W Polsce nie ma chyba aptek co nie mogą leków na receptę sprzedać?

Zdjąc tagi dispensing=no z amenity=pharmacy? Utworzyć notki proszące o weryfikacje? Coś innego? Nic?

overpass turbo znajduje 38 obiektów (dispensing=no na obiektach innych niż apteki może mieć sens)

znalezione w wyniku Is this pharmacy dispensing prescription drugs? · Issue #4759 · streetcomplete/StreetComplete · GitHub

Wiecej danych na User:Mateusz Konieczny/dispensing - OpenStreetMap Wiki

Osobiście nigdy nie spotkałem się z apteką nierealizującą recept. Z tak małą ilością wystąpień chyba lepiej jest najpierw zapytać na zestawach, a potem w przypadku braku odpowiedzi - usunąć. Większość, jak nie wszystkie wyglądają na błąd. W przypadku gdyby okazało się, że oznaczenie jest prawidłowe, to może takie miejsce nie jest apteką tylko po prostu jakimś innym POI?

zapytałem się ale większość jest potwornie stara - nie ma raczej co pytać się na edycji co ma 10 lat

Jak dotąd, udało się znaleźć jedno coś w Rowach, które reklamowało się jako apteka i ponoć rzeczywiście sprzedawało głównie leki OTC (w sensie, że leki OTC były głównym towarem w ofercie), nigdy nie było w spisie CSIOZ. Ale niedawno widziałem, że skasowane, nie wiem czemu.

Wszystko inne, to albo drogeria, albo zielarstwo.

Sądzę, że część wpisów dispensing=no wynika z błędnej interpretacji, że dispensing=yes oznacza możliwość zamówienia leków robionych, dość popularnej swego czasu.

3 Likes

a to nie jest czasem nielegalne?

W sensie że jak nie jest się apteką to nie można się za nią podawać a apteki mają niemal całkowity zakaz reklamy?

Punkty apteczne nie są aptekami, a chyba powinny być u nas tagowane jak apteki. Na pewno mogą one realizować bardzo ograniczony zestaw recept - o ile w ogóle punkt korzysta z uprawnień do recept.
Jeszcze rozwijając - na przykład większe opakowania leków można sprzedawać w Polsce tylko w aptekach/punktach aptecznych.

1 Like

Punkt apteczny nie sprzeda:

  • leków robionych
  • psychotropów
  • niektórych szczególnie silnych leków

Poza tymi wyjątkami - znakomitą większość recept zrealizują i oczywiście powinny być oznaczone jako apteki.

Szczerze? Nie wiem. Możliwe nawet, ze dlatego punkt zniknął.
Reklama, OIMW, ograniczała się do szyldu i tablicy przed wejściem.

1 Like