Amenity=fast_food w Polsce

Cześć. Jeśli dobrze rozumiem to na wielu stacjach benzynowych w Polsce osobnym tagiem powinna być zaznaczona stacja, osobnym shop=convenience/shop=kiosk, a osobnym amenity=fast_food (hot dogi).
Tak samo większość Żabek powinna mieć obok tag amenity=fast_food.

Czy dobrze myślę? Ktoś ma obiekcje przeciwko dodawaniu? Lepiej dodawać wszystko jako osobny node, czy łączyć coś ze sobą?

Stacje benzynowe gdzie jest kilka rzeczy do kupienia wydają mi się dość naciągane.

Czemu? Co tam można kupić? Jakieś małe stoisko z hot dogami może jest, ale to już całkiem naciągane chyba…

2 Likes

Często shop=convenience ma proste opcje na ciepło/do podgrzania np. najpopularniejszy 7-Eleven. Dodawanie dodatkowego punktu amenity=fast_food wydaje mi się bezzasadne, komplikuje mapowanie i ciężko będzie to utrzymać aktualne.
Ewentualnie proponowałbym jakiś ekstra tag dla shop=convenience typu hot_food=yes albo fast_food=yes

3 Likes

Stacje benzynowe to na kiosk będą miały prawie zawsze wystarczający asortyment (ale nie myślę o żadnej automatycznej edycji), ale duże stacje to pełnoprawne sklepy (w dodatku czynne 24/7) - np. BP ma świeże pieczywo, szynkę, sery, nic mniej niż Żabka.
Tylko też nie przekonuje mnie oznaczanie takiej typowej stacji aż 3 punktami (fuel + shop + fast_food).

Ze sklepami + fast_food też wydaje mi się, że to mocno skomplikowany schemat, ale jakoś powinniśmy chyba taki fast food zaznaczać - stoisko z hotdogami małe czy duże, ale jest, są chyba też jakieś kanapki podgrzewane, wybór generalnie większy niż w niejednej budzie z kebabem; kawę z ekspresu też można kupić - jakoś by się przydało to zaznaczać, ale nie znam żadnego schematu

1 Like

Ja nie jestem zwolennikiem nawet osobnego oznaczania stacji paliw i sklepu na tej stacji, chociaż wiem, że niektórzy tak mapują. Co to za osobne POI-e, jak za paliwo i za towary ze sklepu płacimy w tej samej kasie? Tym bardziej nie widzę uzasadnienia, żeby do Żabki dodawać fast_food, bo sprzedają hot-dogi. Kupony Lotto też czasem sprzedają, czy z tego powodu dodamy jeszcze jeden punkt z shop=lottery?

OSM nie rozwiązał problemu opisu, jak opisywać zakres oferowanych towarów i usług przy zachowaniu przypisania do punktu jednej głównej kategorii obiektu. Póki co, jeśli ktoś chce się w to bawić, najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się użycie dodatkowego tagu, tak jak proponuje starsep.

2 Likes

Myślę, że problem jest bardziej złożony. Niektóre stacje mają naprawdę szeroki asortyment towarów porównywalny swoim zakresem z niejednym sporym sklepem spożywczym. Są stacje paliw mające wybór alkoholi, porównywalny z małym sklepem monopolowym, inne mają duży wybór wyrobów tytoniowych, jeszcze inne oszklone kontenery (które mogłyby być tagowane jako normalny warzywniak), w których sprzedają w ilościach hurtowych świeże warzywa np. Pieprzyk.
Generalnie uważam, ze najlepszym wyjściem jest dodawanie poszerzonego zakresu działalności danej stacji paliw w dodatkowych tagach.

Najlepiej posiłkować się przykładami. Do jednego worka nie wrzucałbym sklepów i fast foodów. Żabka to słaby przykład, bo nie udało mi się kupić w żabce typowego polskiego, gotowanego na miejscu, lub odgrzewanego z paczki przez żabkę obiadu i go zjeść przy stoliku w tejże żabce.

1 Like

Co do stacji benzynowych mapowanie sklepów osobno wydaje mi się OK - choć może dlatego bo traktuję stacje benzynową jako “zahaczoną” na dystrubutorze paliwa?

Może dlatego bo zdarzyło mi się wiele razy korzystać z sklepu stacji benzynowej niezależnie od stacji benzynowej (rodzina co chciała wody destylowanej do żelazka)?

Zaryzykowałbym stwierdzenie że w większości fast foodów nie zjesz typowego polskiego obiadu na miejscu. Ale to offtop, wszyscy chyba się zgadzają że osobny node to zły pomysł.

W takim razie jak oznaczać że w sklepie/na stacji można się napić ciepłej kawy i zjeść hot-doga? A może uważacie że w ogóle nie oznaczać?

fast_food=yes byłby logiczny, gdyby nie to że już jest używany i wg. wiki wymaga amenity=fast_food na tym samym obiekcie. Trzeba rozpisać formalną propozycję żeby zmienić to wymaganie? Czy możemy w Polsce umówić się na używanie tego tagu w nieco inny sposób?

Jeśli szukam najbliższego otwartego sklepu to wszystko mi jedno czy będzie na stacji benzynowej czy nie, zwłaszcza duże sklepy uważam że warto oznaczać. Tutaj też, tak jak pisze Mateusz, nie gryzie się to z oznaczeniem stacji, bo punkt stacji można dawać tam gdzie dystrybutory, albo cały obszar stacji tagować amenity=fuel.
Są w Polsce stacje z których można skorzystać bez wchodzenia do budynku (aplikacja), więc takie podejście wydaje mi się być całkiem logicznym.

Tag lottery=yes do oznaczania punktu Lotto w sklepach powstał dokładnie w celu uniknięcia takiej duplikacji. Może fast_foody w sklepach to po prostu nowsze/mniej rozpowszechnione poza Polską zjawisko?

1 Like

wiki nie jest królem-bogiem i często się myli lub ma braki, plus Any tags you like - OpenStreetMap Wiki

Ale zanim zacznie się to robić na większą skalę warto by się skonsultować z innymi (na Tagging general discussion - OpenStreetMap Community Forum lub na liście tagging)

Albo bardziej i jest traktowane jako normalna część sklepu nie warta zaznaczenia.

Albo są mniej zmapowane.

Albo już jakoś to mapują w inny sposób.

2 Likes

fast_food=yes pasuje idealnie. W definicji chyba brakuje doprecyzowania, że ten tag występuje też wraz z innymi amenity jak amenity=fuel.

Zapytałem na tagging. Jakby się przyjęło to może być nietrudno dodać to do StreetComplete.

Nie działam aktywnie przeciw takiemu tagowaniu, przemawia za nim także to, że istnieje w wielu miejscach, zwłaszcza poza Polską, zjawisko obrandowania sklepu na stacji paliw inną marką niż samej stacji. Niemniej twoja wypowiedź nie odnosi się do argumentu, który przedstawiłem.