Aktualizacje map - co ile?

Witam.

Niedawno dorysowałem drogę w mieście na OSM, zapisałem ją. Na drugi dzień miałem przyjemność jechać akurat tą drogą, jednak nawigacja nadal nie widziała jej. Wg mapy jechałem po szczerym polu, a w rzeczywistości znajduje się tam droga. Wychodzi moim zdaniem na to, że aktualizacja OSM nie odbywa się codziennie. Niestety, od tamtego czasu nie przejeżdżałem tą drogą, więc nie wiem czy już została naniesiona.

Mam pytanie - co ile dni aktualizuje się OSM i jak to sprawdzić?

Naniesiona przez Ciebie droga, jest w bazie OSM od razu po wysłaniu. Problem, który przedstawiasz nie jest związany z bezpośrednio z OSM, ale z dostawcą nawigacji, z której korzystasz - zapewne aktualizacje przeprowadza on co jakiś czas (np. NavDroyd co miesiąc)
Z jakiej nawigacji korzystasz?

Update:

A tak w ogóle, to droga, którą naniosłeś nie jest otagowana (nie wystarczy narysować, trzeba jeszcze wiedzieć jak ją oznaczyć), poza tym jest narysowana “na oko” i mija się z rzeczywistością (biegnie po łąkach i budynkach). Drogi rysujemy tylko na podstawie śladów GPS i zdjęć lotniczych (Bing). Jeśli chcesz rysować “na oko” to IMHO lepiej wcale.

http://www.openstreetmap.org/browse/way/94425121/history
http://www.openstreetmap.org/browse/way/94429239/history

Ja natomiast uważam, że w przypadku, gdy nie ma dostępu do śladu GPS, ani zdjęć, a znamy położenie drogi “na oko” to można ją nanieść, ale dodając tag “fixme” z odpowiednim opisem.

Dokładnie.

A w niektórych przypadkach nawet można „na oko" zrobić dokładniej niż ze śladu GPS – np. w mieście pomiędzy już dobrze oznaczonymi drogami (w „szczerym polu" na pewno nie).

Używam WeTrawel 0.9.12 w telefonie komórkowym. I to jest dziwne, bo wczoraj przejeżdżałem tą drogą i nadal “jechałem po polach”.

A przeczytałeś to co napisałem kilka postów wyżej? Mówiąc konkretniej, dróg które narysowałeś nigdy nie zobaczysz, jeśli ich nie poprawisz (otagowanie + poprawny przebieg).

Widzę, że na stronie osm droga jest (nawet ktoś poprawił), a na telefonie nadal nie ma. Teraz tylko trzeba ją otagować? Jak to się robi?

Poprawiłem okolicę, która notabene obfitowała w dobrej jakości ślady. Odnośnie tagowania polecam lekturę http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Map_Features oraz edytowanie w JOSM lub nowym Potlaczu.

OK, otagowałem ulicę (tertiary road), dodałem 4 przystanki autobusowe. Teraz może to ktoś zatwierdzić? Ulica jest na pewno dobrze zrobiona.
Będzie to pierwsza mapa, na której jest widoczna ta droga :slight_smile:

Jest dobrze, chociaż właściwie nie do końca. Mianowicie standardowy błąd z Potlacza - nie połączyłeś drogi z ulicą Wojska Polaskiego, przez co dla nawigacji była by odczytana jako ślepa uliczka. Dlatego właśnie polecam przyjrzeniu się JOSM. Błąd poprawiony.

Dzięki. Jednocześnie szkoda, że nie ma podglądu zmian przy poszczególnych edycjach (tak jak na wikipedii), przydałoby mi się to, ponieważ dowiedziałbym się, jak się łączy te drogi.

Czyli teraz będzie widać tę ulicę na mojej komórce?

Nieuchronnie :wink:

Ech… znowu mam problem. Dodałem kolejne ulice, wzorując się na Google Maps. Mapy dodawałem przez Potlacz2. Zapisałem, a dróg w innych edytorach (Potlacz1, JOSM wywala błędy) nadal nie ma. Co jest? Znowu coś źle robię? Otagowałem i nadałem nazwy ulicom.

Po pierwsze nie powinieneś się wzorować na Google Maps. Ja osobiście czasem tylko sprawdzam czy np. nie brakuje ulic, ale samo dodawanie łamie warunki licencji. I teraz do pytania, o którą drogę chodzi?

Ale ja nie robię kopiuj-wklej. W ogóle tak się da? :stuck_out_tongue:

Chodzi o Minerów, Spadochroniarzy, Objazdową w Sosnowcu. Ulic tych nie widać na mapie w OSM, nie wiem czemu.

Musisz poczekać, aż się zaktualizuje :slight_smile: czasami to trwa parę godzin. I druga sprawa: Myślę, że źle otagowałeś drogi, mam na mysli typ highway, prawdopodobnie jest to ulica osiedlowa, albo mieszkalna.

Tertiary stosuje się dla takich ważniejszych ulic-zazwyczaj zaznaczanych na mapach też na żółto. Ja mam zazwyczaj takie kryterium, że jest to ulica łącząca wsie (zazwyczaj jedna najgłówniejsza).

EDIT:
I jeszcze jedno
Coś źle połączyłeś :slight_smile: musisz na to zwracać uwagę. Popatrz co się dzieje jak zmienisz położenie skrzyżowań

No nie… Tak to widać?? :open_mouth: U mnie widać tak - http://www.bild.me/bild.php?file=9076601mapa.png (w potlaczu2 też tak) , więc nie wiem w czym problem.

Poprawiłem otagowanie, wrzuciłem residential road. Mam nadzieję, że będzie już normalnie i będzie jutro u mnie w komórce :slight_smile:

Nie ważne jak kopiujesz, to jest wbrew regulaminowi google i innych map. Na dłuższą metę mogłoby ściągnąc problemy w sądzie dla czałego projektu, nie tylko tych którzy naruszyli zasady.

Drugi powód, żeby nie kopiować to żeby nie powielać błędów google.

Tak widać dopiero jak poprzesuwasz skrzyżowania, w ten sposób możesz sprawdzić czy końce dróg są dobrze połączone ze sobą. Tu widać, że “Pilotów” i "Obrońców Warszawy są podwojone, to znaczy idą od jednego skrzyżowania do drugiego a potem zawracają. To też zmyli nawigację, powinna być tylko pojedyncza linia łącząca końce ulicy. Niestety to częsta pomyłka.

Podejrzewam, że tworzenie map to zbyt wysokie loty dla mnie. Niby coś widać od razu, ale jeśli jakiś mały szczegół jest źle zrobiony, to już nic nie widać.

Jeśli ktoś chce, to może to poprawić. Usunąłem Objazdową i Pilotów i Obrońców Warszawy.

Techniczna poprawność nie jest taka ważna jeśli widać o co chodzi. Jak zauważysz brakującą ulicę i znasz jej nazwę/przebieg, to możesz narysować byle jak i dać info tu na forum. Techniczne szczegóły to ktoś z forum poprawi i za jakiś czas będzie działać nawigacja.

Ja się wymądrzałem zamiast poprawić, bo myślałem, że wolisz sam pobróbować.