Nyt kun Kapsin tiilistä oli tullut hiukan aiempaa enemmän infoa nettisivuille (malliurleja TMS -ja WMS-muodossa), ja oli myönteinen kokemus tuosta neongeosta, testailin hiukan muitakin ohjelmia.
Kyllä tosiaan Neongeolla voi katsoa kartalta oman sijaintinsa ja merkitä paikkoja.
Samaan tarkoitukseen käy muutama muukin ohjelma, osa toimii suomeksi (Neongeossa ei ainakaan nyt näkynyt suomen tukea). Itse suosin yleensä vapaita ohjelmia, joten olen testaillut Androzic -nimistä joka on ainakin infojensa mukaan vapaa, siihenkin saa kapsi-tiilet näkymään, tosin hiukan kömpelöyttä on ilmeisesti tarkoituksella, jossakin sanottiin että TMS-karttalähteitä vai laittaa vain donate-versiossa. (Muoks: Ja valittivat näköjään tuolla google-codessa että Androzic ei oikeasti ole kokonaan vapaa, ei voi itse kääntää kun aivan kaikkea lähdekoodia ei ole julkaistu.)
Näytti tuo Kapsi-kartta maksuttomassa versiossakin toimivan, mutta ilmeisesti pitää jokaisen käynnistykseen jälkeen käydä laittamassa asetuksista uudestaan kartta päälle. Androziciin saa Kapsi-kartan laatimalla tiedoston /sdcard/Androzic/providers.dat jonne TMS-osoitteen ja muutaman parametrin laittaa.
Sekalaiseen GPS-maastokarttakäyttöön aika monipuolinen ja suomeksi toimiva maksuton GPS-karttasovellus on Locus. Kapsin WMS-kartat saa tuohon suoraan käyttöliittymästä plus-kuvaketta painamalla. Plussana Locuksessa on suomenkielisyyden lisäksi, että se osaa pyörittää rasterikarttaa, siis kääntää kompassin avulla maaston suuntaiseksi. Locukseen on kaikenlaisia lisäpalikoitakin mm. geokätköilyä varten. (Muoks: Pienen testauksen jälkeen tuli esille sellainen ominaisuus, että Locuksen maksuttomassa versiossa on raja 250 tiiltä per käynnistys)
Rasterimuotoista maastokartta-aineistoa hyödyntämään pystyviä Android-sovelluksia siis löytyy.
MML:n vektorimuotoista aineistoa hyödyntäviä ei vielä ole tullut vastaan, paitsi oma GpsMid-testi jossa tosin hyödynsin MML:stä vain tiet. Taisin siitä täällä kertoa, peruskuvio se, että muunsin palan vektoriaineistoa (yhden tiilen tiet) OSM-muotoon, sitten muunsin sen Osm2GpsMid-ohjelmalla GpsMidin sisäiseen muotoon ja hyvin toimi Androidilla suomeksi reitittävällä GpsMid -ohjelmalla. Samalla periatteella ilmeisesti saisi reititysominaisuudet MML-aineistoa käyttäen esim. OsmAndiin. Tässä lähestymistavassa pitäisi laatia MML → OSM -muunnin niin, että käyttäisi myös muut kuin tiet MML:n aineistosta. Suuren osan aineistosta kanssa ei pitäisi mikään ihmeellisempi homma olla, tosin sikäli kun täältä olen oikein ymmärtänyt, aina MML:n data ei oikein ole rakenteista eli esim. kartalla olevaa nimeä ei välttämättä ole mitenkään liitetty kohteeseen, johon se viittaa, ja tästä tulee omat rajoituksensa muunnokseen tai ehkä pikemmminkin sen lopputulokseen.
Muutenkin minusta yksi käytännöllinen lähestymistapa MML:n aineiston OSM-käyttöön voisi olla laatia muunnin, jonka tuottamalla mml-finland.osm.pbf -tiedostolla (ja myös vaikka mml-finland+osm.osm.pbf) voisi sitten erilaisilla OSM-formaattia käyttävillä ohjelmilla käytännössä katsoa, miltä Suomi oikein näyttäisi, jos koko MML:n kanta olisi viety OSMiin, ja sen perusteella tehdä arvioita, mitä kannattaa viedä ja miten. Ja kannattaa miettiä, löytyykö tapa, jolla OSMiin viety MML-data voidaan automaattisesti päivittää, kun MML:ltä tulee uusi versio. Kun vuosien varrella muuten tuossa saattaa sellainenkin riski olla, että riittävän hyvän OSMin käsin tapahtuvan päivittämisen into hiipuu, ja kertaviennillä OSMiin laitettu data jää enemmän rasitteeksi kuin hyödyksi, kun ei oikein tiedä mikä on kuranttia mikä ei.