Adresy działek i wyburzonych budynków

Wydaje mi się, że to dosyć łatwo byłoby zrobić, oprę się na przykładzie OsmAnda. Po wyszukaniu adresu, pokazuje tę lokalizację na mapie z dymkiem np. “Budynek: 22, Pocztowa, Krzeszów”.

I teraz pomysł jak by to mogło wyglądać:

  • gdy adres jest wpisany w budynek (w sensie, że obrys jest otagowany adresowo) - pokazuje: “Budynek: 22, Pocztowa, Krzeszów”
  • gdy adres jest przypisany do węzła umieszczonego w obrębie obrysu budynku - “Adres (budynek): 22, Pocztowa, Krzeszów”
  • gdy adres jest przypisany do węzła stojącego samotnie (bez budynku pod spodem) - “Adres: 22, Pocztowa, Krzeszów”
  • gdy adres jest przypisany do węzła opisanego dodatkowym tagiem np. addr:housenumber:unsure=yes - "Adres (niepewny): 22, Pocztowa, Krzeszów

Zaznaczam, powyżej to tylko pomysł, włącznie z tagiem addr:housenumber:unsure=yes. Tagowanie możemy ustalić w tym momencie, a jeśli chodzi o zmianę w Osmandzie to wiadomo - trzeba napisać odpowiedni kod :slight_smile:

Byloby fajnie, gdybysmy cos takiego mieli. Sasiedzi zza miedzy tez mysleli co z tym fantem zrobic, ale nie padla tam zadna propozycja tagowania…

Cieszę się że wywołałem dyskusję, osobiście najbardziej podoba mi się propozycja @Dotevo z addr:housenumber:disused
Oczywiście można zastanowić się nad inną modyfikacją tagu.

Co do wprowadzania w błąd, jeśli mamy np. w OsmAndzie listę adresów to można wybrać taki nieistniejący adres choćby przez pomyłkę. Ciekawe co wtedy pomyśli przeciętny użytkownik naszych danych :slight_smile:
Ponadto kwestia renderingu - np gdy taki adres jest np na parkingu przed supermarketem czy na jezdni - po prostu nie wyglada to dobrze na mapie i ciężko to wytłumaczyć przeciętnemu użytkownikowi więc tag musiałby powodować nie renderowanie się tego.

Pomyśli: “co za idiota projektował ten interfejs!” albo “ten dotykowy ekran mnie wkurza!” :wink:
Serio, nie wiem jak można wybrać sobie omyłkowo zły adres… Ja, korzystając z nawigacji, mam zwyczaj sprawdzać czy wybrałem dobry numer domu…

A nie można po prostu takiego adresu odsunąć od jezdni? To dotyczy każdego adresu, nie tylko tego :disused

O, a jeszcze przed chwilą chciałeś usuwać, plus dla Ciebie.

PS: “nierenderowanie”, bo to rzeczownik, a nie czasownik.

Czyli mamy nieistniejący adres w niewłaściwym miejscu - naprawdę przydatne dane :wink:

Z gramatyki jestem noga, przykro mi :slight_smile:

Tak na marginesie, oftopicznie.
Kiedyś wyobraziłem sobie takie “OSM dla danych historycznych”. Można by wprowadzać dane ze starych map + np daty istnienia danych budynków, stare przebiegi dróg, stare nazwy itd. Pod mapką byłby suwak “podróż w czasie” poprzez np kolejne dziesięciolecia - to byłby czad móc obserwować zmiany danego terenu :slight_smile: Dzisiaj co najwyżej można podpiąć sobie mettischblatty czy wigówki. Wtedy takie dane - nieistniejące już adresy - byłyby bardzo OK.