2016/ 2017

Do końca bieżącego roku zostało już tylko kilka dni, a więc nastał czas wszelkich podsumowań oraz “deklaracji” na następny. Chciałbym, żebyśmy wspólnie podzielili się swoimi edycjami i przemyśleniami z tego roku, a także wskazali kierunki działania w jakie patrzymy w nadchodzącym, 2017.

Jeśli o mnie chodzi, w odróżnieniu od poprzednich lat gdzie skakałem z edycjami po całej Wielkopolsce, w tym roku skupiłem się typowo na Poznaniu, zgodnie z zasadą ‘najpierw zmapuj swoje osiedle, potem dzielnicę, itd.’. Pierwszy etap jaki sobie założyłem, skończyłem. Była to całe dzielnice Starego Miasta, Ostrów Tumski i Śródka, plus kilka ważnych miejsc pobocznych, takich jak Dworzec Główny czy Międzynarodowe Targi Poznańskie. Dzięki temu duża część ikonicznych miejsc Poznania ma swoje odzwierciedlenie w mapie. Rysowanie bardzo ułatwiły mi udostępnione przez Geoportal podkłady: przede wszystkim podkład fotogrametryczny z konturami chodników, liniami płotów czy krawędziami ulic; ortofoto jeszcze dokładniejsze niż to z Geoportalu oraz podkład z budynkami ewidencyjnymi, gdzie ich obrysy są dostępne już w trakcie budowy obiektu.

http://www.openstreetmap.org/#map=15/52.4092/16.9375

Po tym etapie spisałem wszystkie swoje uwagi co do mapy w jedno miejsce, z czego powstał uporządkowany ‘raport’:
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=55782

Kolejny etap jaki sobie założyłem to Rataje. Obecnie jestem mniej więcej w połowie:

http://www.openstreetmap.org/#map=15/52.3876/16.9656

W 2017 chcę jeszcze zmapować okolice Jeziora Maltańskiego z sąsiadującymi osiedlami:

http://www.openstreetmap.org/#map=15/52.4015/16.9798

Potem prawdopodobnie znacznie zmniejszę rozmach mapowania i będę zajmował się tylko drobniejszymi rzeczami (ścieżki rowerowe w a:h, czy też galerie handlowe), ponieważ ciężko mi się zmotywować do mapowania całych dalszych osiedli które widzę raz na rok albo rzadziej.

Patrząc szerzej na projekt OSM, myślę że ze względu na dostęp do bardzo dokładnych podkładów, których gdzie indziej nie ma, powinniśmy zająć się rzeczami, których teraz na mapie nie ma, ale są pewną przyszłością. Mam tu na myśli rozwiązywanie kwestii spornych powstających przy bardzo dokładnym rysowaniu, specyfikację area:highway, czy też rozpoczęcie dyskusji nad wyglądem klikalnych elementów na mapie

Pozdrawiam Was wszystkich, chętnie poczytam o waszych edycjach i przemyśleniach. Powodzenia w 2017 roku :slight_smile:

PS.
Z rzeczy nie-OSM’owych ale z OSM związanych dodam jeszcze mój wywiad, jaki przeprowadziłem niedawno z pewnym badaczem Powstania Wielkopolskiego na ten właśnie temat, gdzie dla lepszego zobrazowania sytuacji użyłem mapek z OSM (dziś 98. rocznica wybuchu, więc tym bardziej nadaje się to do zalinkowania), zachęcam do obejrzenia! :slight_smile:
https://www.youtube.com/watch?v=W6_9jTAr_v8

Ja tam z niecierpliwością czekam na rozszerzone dane z GDOŚ o pomnikach przyrody, które z pewnością przysiadł bym by wprowadzić. Po za tym to bez większych planów, choć z pewnością będę uzupełniał wszelkiego rodzaju punkty czy obiekty z miejsc po których będę się poruszał.