Zmiany na masstracks

Trochę mi masstracks zaczął ciążyć bo coraz więcej sesji było otwieranych do edycji więc musiałem trochę zoptymalizować jego działanie.
Z głównych zmian:

  • ślady są teraz dodatkowo indeksowane po długości - czym dłuższe, tym mają większą ważność.
  • w miarę pomniejszania się zoomu wyjmowanych jest mniej tras przecinających kafelek (order by długość desc limit Z*stała), dzięki temu dodatkowo “z daleka” widać które drogi są główne, bo długie trasy się robi głównie po głównych drogach
  • w zoomach “edycyjnych” 16,17,18,19,20 się nic nie zmieniło, ale tam są małe bboxy więc aż tak bardzo nie ciążą
  • wydłużyłem okres gromadzenia śladu - z 180-190 na 200-220 dni - licząc na zyski z ww optymalizacji :slight_smile:
  • dodałem kawałek Niemiec. Może nie po to aby z tego edytować, bo śladów roamingowych mam znacznie mniej niż w PL, ale głównie aby zmobilizować sąsiednie firmy z mojej branży aby też udostępniły podobne warstwy.

Obecnie może wyglądać to dziwnie, bo w cache siedzi jeszcze u mnie sporo “starych” kafelków, więc się mieszają, a nie mogę ich wywalić, bo mi maszyna by padła :slight_smile: jakbym miał wszystko od zera renderować.

Dzieki, wielkie.
W RFN Twoje dzialanie spotkalo sie ze sporym zainteresowaniem spolecznosci, jednak maja oni na dzien dzisiejszy na tyle dobre zdjecia Bing (pokrycie calego kraju) ze nie ma tam takiej potrzeby. Bardziej by to bylo potrzebne na Ukrainie i w Rosji pewnie.

Czy można przypomnieć, jak włączyć masstracks w josm?

Tak jak każdy inny dowolny TMS.
U mnie na osx: JOSM->preferencje->lista warstw->plusik->zakładka TMS i podajesz tms:http://masstracks.media-lab.com.pl/{zoom}/{x}/{y}.png

Własnie tego adresu mi brakowało. Dzięki.

A jak dodać swoje ślady do Masstracka? Mam dość duży zbiór, mógłbym coś dołożyć.

Co znaczy duży zbiór?
Tu mam 1.5 miliona śladów :slight_smile:

Aż tak duży to nie :slight_smile:
Ale z 1000 powinno być.

A czego są to ślady: ulice, drogi? Czy piesze ścieżki itd. Bo generalnie masstrack ma swoją specyfikę i przeznaczenie. Drogi i ulice to wiadomo szkielet naszej mapy - baza - więc w masstracku masz setki tras na głównych drogach i tysiące dobrych pomiarów gps odpowiednio wyfiltrowanych z jeszcze większej bazy - aby te drogi nanosić czy kalibrować sobie zdjęcia sat pod dobre odczyty gps.
Później i tak ktoś lokalny musi to narysować, co jest proste, ale i otagować co już proste nie jest bo wymaga wiedzy lokalnej (tubulec, mapparty itd).
Więc jak masz 1000 pojedynczych śladów to można je dodać, ale “utoną w tłumie”. Ale jeśli znasz te ślady to lepiej na ich podstawie po prostu mapować i tagować :slight_smile:
masstrack ma zastąpić żmudną robotę jazdy z gps po drogach, ma tą zaletę że jest tych przejazdów mass-a i to w dobrych warunkach (biorę tylko dane >8 satelitek) więc nie ma potrzeby tego mierzyć, a i tak pojedynczym trakiem nie będzie tak dokładne jak przejazd 100 razy i uśrednienie “optyczne”.

Może i mają Binga, ale czy dobrze wszędzie skalibrowanego? Bing to masówka ogólnoświatowa i wiem że nie każdy kafelek jest dopasowywany, tylko z dużym zapasem sporymi obszarami. Mając masstrack mogą sobie zdjęcie precyzyjnie dokalibrować (np kawałek osiedla) bez potrzeby latania z gpsem - a i tak pojedyncza osoba nie nałapie tylu odczytów co im wrzuciłem :slight_smile:

Pewnie beda Ci wdzieczni. Juz padlo pytanie, czy nie masz tez innych krajów :wink:

A z czego wynikają tak uproszczone blisko położone zakręty: http://img5.imageshack.us/img5/5918/k6lx.png? Takie dane czy Twój program jakoś je aproksymuje?

jdx: jest to wiązane ze specyfiką pracy i konfiguracji rejestratorów. Dane są rejestrowane w 3 przypadkach zachodzących osobno (nie licząc zdarzeń) np: po upływie określonego czasu, który głównie ustawiony jest nawet w minutach (np nadawaj co 5 minut od ostatniego nadawania), ale jeśli auto zmieni pozycję o 200m (od dostatniego nadawania) to nadaj też, albo jak azymut zmieni się o 45 stopni od ostatniego raportu to też nadaj. Więc w zakrętach każde auto nadaje, aby ładnie pokryć się na drodze. Jak są długie proste to auto nadaje po 5 rekordów na 1km bo nic się nie dzieje (na boki) itd. Generalnie to nie miało służyć do rysowania, a wręcz to się nakłada i przyciaga do map, więc nie ma sensu aby baza puchła. Ale jak się nałoży tego z tysięcy pojazdów w setkach dni to robi się praktycznie pomiar na pomiarze i ulice są usiane odczytami.
Te czasy i kąty to akurat przykład i zależy od specyfiki klienta i do czego służy monitoring, można to definiować indywidualnie - no i ważna też jest świadomość że czym więcej na auto tym więcej będzie mu komp liczył raporty i więcej zapłaci za dane w gprs itd.

Z moich śladów wszystko jest rysowane na bieżąco, więc nie ma sprawy.
Chciałem pomóc bo w masstracks w wielu miejscach jest mocno kanciasto (tak jak zauważył kolega jdx) a moje ślady były zapisywane z interwałem 1 lub 2 s i wyglądają trochę lepiej na zakrętach. Myślałem, że bazujesz na śladach przez użytkowników a teraz dopiero się dowiedziałem, że masz dostęp do zapisów flotowych. Nie ma zatem problemu.

pozdrawiam