Zmiany na mapie w 2021 roku

Dużo się zmienia na mapie od 1 stycznia 2021 roku.
-10 wsi uzyska status miasta tj Kamieniec Ząbkowicki w woj. dolnośląskim, Goraj i Kamionka w woj. lubelskim, Sochocin, Solec nad Wisłą i Wiskitki w woj. mazowieckim, Dubiecko w woj. podkarpackim, Wodzisław w woj. świętokrzyskim oraz Budzyń i Koźminek w woj. wielkopolskim.

 • powiat jeleniogórski zmieni nazwę na powiat karkonoski
 • gmina Sitkówka-Nowiny zmienia nazwę na gmina Nowiny
 • gmina Bodzanów przenosi siedzibę z Bodzanowa do Chodkowa
 • zmiana granic Rzeszowa, a także granic kilku gmin.
  Inne zmiany to usunięcie kilkuset nazw pól, zagajników, łąk, gór, stawów, wzniesień i lasów, a także zmiana statusu/nazw kolonii, przysiółków i wsi.
  Warto by dodać także granice nowych miast, które nie miały ich dotychczas dodanych tj. Wiskitki, Budzyń i Koźminek a także tych które uzyskały status miasta w 2020 roku tj. Lututów i Czerwińsk nad Wisłą.
  Już pio2_122 zadeklarował, że mógłby dodać granice Wiskitek z pliku .SHP z PRG, ale warto by w jakiś sposób skoordynować te działania, gdyż liczba tych zmian jest dość duża.
  Linki:
  https://geoforum.pl/news/29390/na-mapie-polski-bedzie-10-nowych-miast-a-jeden-powiat-zmieni-nazwe
  https://geoforum.pl/news/30086/az-319-nazw-zniknie-z-mapy-polski

Ja mogę ogarnąć Budzyń i Koźminek w Wielkopolsce.

W jakim sensie usunięcie? Z PRNG?

Czy to usuwanie bo nazwy są kompletnie martwe czy dlatego bo sobie darowali ich utrzymywanie w systemie?

PRNG ma sporo martwych nazw które nie są w użyciu, ale mapujemy nie tylko oficjalnie istniejące nazwy…

Dodałem linki z geoforum

Sprawdziłem rozporządzenia do 2013 roku i wsie którym nadano status miasta w poprzednich latach, a brakuje ich granic w osm to miasto Otyń w woj. lubuskim i miasto Sanniki w woj. mazowieckim

“przewiduje opublikowany właśnie projekt rozporządzenia”
Czy nie powinno być do tego odpowiedniego rozporządzenia?
Na stronie https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12341059/katalog/12744970#12744970 jest że projekt jest w fazie konsultacji publicznych, a w dzienniku ustaw jeszcze nie ma rozporządzenia z tego roku. Zdążą w 2 dni?

Na podstawie doświadczeń z takimi zmianami z ostatnich lat:

 1. Z nowymi miastami nie ma problemu - zawsze są chętni na takie zmiany.
 2. W przypadku zmian granic - do tego potrzebne są nowe granice w przyjaznym formacie - a z tym są problemy. Często na takie granice trzeba czekać kilka miesięcy.
 3. Zmiany/usuwanie nazw fizjograficznych oraz nazw i statusu mniejszych miejscowości - takich zmian w większości nie wprowadzamy. Trudno to wykonać z powodu nieprzyjaznej formy rozporządzenia - brak tam np. w przypadku miejscowości podanego kodu simc, co bardzo utrudnia odnalezienie takiej miejscowości. Poza tym niektórych z nich nie da się znaleźć, bo ich nigdy nie było w OSM:)

Kompletnie martwe. Usunięte nazwy z tego rozporządzenia przechodzą wcześniej odpowiednią procedurę, mającą wykazać, że nie są używane i potrzebne.
Nazwa może być z PRNG ale też z TERYT.
Nie trzeba ich kasować, lepiej dodać prefiks “disused:”.

Jak nazwy są martwe to lepiej skasować.

Zrobiłem coś takiego z kilkoma miejscami z poprzedniego roku
https://www.openstreetmap.org/node/2211740261

Lepiej dodać disused:, a piszę to z własnego doświadczenia:

 1. jeśli ktoś inny także będzie próbował wprowadzać te zmiany to będzie mógł łatwo ustalić, że zostały już wprowadzone (i sprawdzić, czy prawidłowo).
 2. pozwala to na łatwe cofnięcie zmian w przypadku popełnienia błędów, a tych trudno uniknąć, gdyż błędy były/są w PRNG i w rezultacie zostały kiedyś zaimportowane do OSM.

Nazwa powiatu i gminy, siedziba gminy Bodzanów oraz status nowych miast już zostały poprawione, pozostały do dodania granice trzech z nich tj. Wiskitki, Budzyń i Koźminek. Zmieniłem nazwy miejscowości a w przypadku zniesionych pozmieniałem znaczniki na locality i dodałem stosowną informację w notatce. Trzeba tylko dodać kolonię Nowe Kunowo (nie znam jej dokładnej lokalizacji) Pozostały do poprawienia obiekty fizjograficzne (jeśli ktoś chce je sprawdzać), a także zmienione granice kilku miast.

Ciekawa rzecz nastąpiła we wsi Ustków: zniesiono tam dwie części wsi - Wzorówka i Września, natomiast adresy w nich nadal mają addr:place z tym właśnie nazwami (w geoportalu także adresy są od tych części wsi).

https://www.openstreetmap.org/note/2192584

https://www.openstreetmap.org/note/2482191

Granice dodane.
W przypadku Wiskitek prośba o lokalną weryfikację nieparzystych adresów przy ulicy Wspólnej.
Jest to już obszar miejscowości Sokule i Morgi, a po zachodniej stronie ulicy figurują adresy z importu z 2014r.
Nie usuwałem ich, ale kolizje z później dodawanymi adresami i ich brak w wiskitki.e-mapa.net sugeruje, że są do usunięcia.

W geoportalu już zostało to zmienione. Poprawiłem je