Zmiany infrastruktury tile serwerów na OSM.org

W ten weekend dokonano zmian infrastruktury dostarczajacej tiles mapek z Mapnika na osm.org w celu lepszego przygotowaia sie na wyzwania przyszlosci.

Od dluzszego czasu infrastruktura techniczna OSM skladala sie jednego tile servera, na którym renderowane i zapisywane byly wszystkie kafelki mapy, oraz serwera proxy przejmujacego glówne obciazenie.

Obecnie wprowadzono tzw. GeoDNS, dzieki czemu mozliwe jest kierowanie adresów jak np. a.tile.openstreetmap.org a rózne serwery Proxy, w zaleznosci od tego skad nadchodza zapytania. Umozliwi to w przyszlosci prostsze integrowanie dalszych serwerów Proxy w przyszloci a wiec ulatwi skalowanie obciazenia, oraz w regionach bardziej odległych zmniejszyć czas oczekiwania na kafelki przez lokalne proxy. Obecny rozklad na rózne serwery proxy mozna zobaczyc tutaj [1]. Uwaga: nastepuja tu czeste zmiany.

W zwiazku z tym, dodano również dodatkowo jeden serwer proxy, który został sponsorowany włącznie z przepustowościa… Serwer ten stoi w Szwecji. Jeśli w przyszłości będą dostępne kolejne serwery, to będzie je mozna również dodać i doprowadzić do dalszej poprawy sytuacji. Minimalne właściwości innych serwerów proxy powinny być prawdopodobnie rzędu 8 GB pamięci RAM, 140GB miejsca na dysku twardym, 100Mbit / s łączności sieciowej + przywileje roota dla administratorów OSMF.

Obecnie łączna dostarczana moc szczytowa moze być rzedu 160Mbit/s (tiles), lub ok. 2500 tiles/sekunde. [2]. Trzeba przyznać, niezłe osiągnięcie jak na projekt spolecznosciowy!

Ze względu na zmiany na dniach moze dochodzic do technicznych problemów (do czasu az system i rozkład obciążenia nie zostanie prawidłowo ustawiony.). . Miejmy nadzieję, że wkrótce wszystko bedzie dzialac stabilnie i lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, zwłaszcza gdy zostana dodane kolejne serwery proxy.

[1] http://dns.openstreetmap.org/tile.openstreetmap.org.html
[2] http://munin.openstreetmap.org/openstreetmap/tile.openstreetmap/index.html