Zgłaszanie błędów w OSM

Mam do Was pytanko związane z tym, że do ekipy Navatara (aplikacji nawigacyjnej działającej na OSM-ie) użytkownicy nawigacji dość często zgłaszają błędy w mapach, których sam nie potrafię poprawić (znam się tylko na najprostszych zmianach w Potlatch2).

Czy w związku z tym mógłby powstać jeden temat (mógłby być to ten już założony), do którego wrzucałbym ewentualne uwagi/zgłoszenia od kierowców - abyście widzieli, co jest nie tak i by może ktoś z Was mógł to czy owo poprawić?

To nie są dziesiątki uwag dziennie, raczej do kilku - i to przy większych natężeniu, tak jak np. teraz, gdy mamy testy różnych nowych wersji aplikacji.

Np. ostatnio użytkownik wajak bardzo pomógł w “naprawieniu” Drogowej Trasy Średnicowej w Katowicach, do czego ja nie miałem pojęcia, jak się zabrać.

Dajcie proszę znać, jak się na to zapatrujecie.

Adam (Navatar)

Hmmm, przecież jest serwis http://osmbugs.org (i nasza polska wersja http://osmapa.pl/bugs)

Korzystają one z API, które można podpiąć pod aplikację (Navatar) i zgłaszać przez nie błędy bezpośrednio z telefonu. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenStreetBugs

Zgłoszone błędy poprawiamy prawie na bieżąco, więc warto to zaimplementować w Navatarze. Niektórych nie da się poprawić od razu, bo np. do nowo wybudowanego ronda potrzebny jest ślad GPS, ale większość się udaje.

Aha… no to bardzo dobrze wiedzieć. :slight_smile:

Dzięki za informację!

PS: Prześlę Twoją sugestię osobom bezpośrednio odpowiedzialnym za aplikację.

EDIT by Zibi: Słowo “aha” piszemy właśnie tak (przez samo “h”)

Brakuje mi czegoś takiego http://m70.targeo.pl/remark/ w OSM. Powinno być gdzieś na stronie głównej, w dobrze widocznym miejscu. Kto z przypadkowych użytkowników dotrze na http://osmbugs.org ? Dodatkowo dwuklik, by wybrać punkt, jest mało intuicyjny.

możecie mi podpowiedzieć, dlaczego ten “most” (yhm) jest za długi ?
http://osmbugs.org/go/655683

Oczywiście to wiadukt (u góry błąd, że nie most, poprawiłem).
To jest jeszcze plac budowy, dlaczego nie jest to pozaznaczane jako ‘construction’ ?

Jak oznaczyć drogę, która jest wybudowana jednak nie jest jeszcze otwarta dla ruchu (brak zjazdów, inne powody) ? Też contruction ?

Domyślam się, że chodzi o odcinek ze schodami.
Jeśli jest to budowa to faktycznie powinno być oznaczone jako konstrukcja - najlepiej napisać w tej sprawie do autora.

Prawdopodobnie na taką drogę nie można wjechać z powodu zakazu, wtedy można dać access=no

Przy okazji może warto byłoby poprawić tę drogę - jednocześnie highway=trunk_link i construction=trunk_link? Coś tutaj nie gra. Dodatkowo jeszcze ta (w sensie obie): layer=-1 na wiadukcie? Really? :slight_smile:

Od jakiegoś czasu ktoś generuje mnóstwo zgłoszeń na OSM Bugs dotyczących najczęściej brakujących dróg. Z jednej strony fajnie, ale z drugiej powiem tak - od samego zgłaszania te rzeczy się nie wyrysują :stuck_out_tongue:

Być może osoba zgłaszająca te błędy czyta nasze forum, dlatego mam dla niej sugestię - może warto samemu spróbować wyrysować te brakujące rzeczy?

Swoją drogą, w OSM Bugs brakuje możliwości nawiązania kontaktu ze zgłaszającym…

Tak przy okazji… tzw. “notes” jest już na ukończeniu przez Toma Hughes i niedługo zostanie wdrożone na głównej stronie. Można zobaczyć demo tutaj:

http://notes.apis.dev.openstreetmap.org/ - w prawym dolnym rogu jest guzik “add a note”

Jest to UI oraz API, które jest podobne do OSMBugs.

Kod można zobaczyć na Github, tam też można zgłaszać uwagi:

https://github.com/tomhughes/openstreetmap-website/issues

Ponieważ teraz używamy Notes proponuję zamknąć wszystkie błędy z OSMBugs http://osmbugs.org/?lat=50.94804&lon=19.27551&zoom=8 (należy wyłączyć warstwe OSMNotes) Nie wiadomo czy coś się nie stanie z serwisem skoro jest teraz alternatywa, a jest tam dość dużo informacji. Niech każdy spróbuje kilka błędów zamknąć.

Witam serdecznie.
Mam na imię Mariusz. Mam 59 lat. Wykształcenie wyższe techniczne. Krótko pracowałem w swoim zawodzie technologa. Zająłem się bardziej ciekawszymi rzeczami niż praca na etacie. Angielski znam słabo gdyż uczyłem się niemieckiego ale postaram się nadrobić zaległości. Świeżo dołączyłem do entuzjastów OSM. Na razie staram się uzupełnić braki wiedzy i proszę o życzliwą pomoc.
Sporo podróżuję po świecie razem z aparatem i GPS-em ( loggerem HOLUX M 1000C ). Mieszkam w Milanówku i przeglądając OSM zauważyłem kilka ewidentnych błędów. Ze względu na brak umiejętności nie mogę ich poprawiać więc proszę o zmianę nazwy ulicy. Konkretnie mówiąc ulica Parkowa zaczyna się od ul Północnej a kończy na ulicy Adama Mickiewicza. Ulica Spacerowa biegnie od Adama Mickiewicza , przecina się z ulicą Juliusza Słowackiego i biegnie aż do ulicy Wielki Kąt. W najbliższym czasie obejdę ją z loggerem i wgram rzeczywisty jej przebieg. Spacerowa jest w części od Mickiewicza do Słowackiego wyłożona kostką a od Słowackiego do Zimnego Kątu wyasfaltowana. Na Spacerowej 4 zlokalizowany jest Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Milanówek i warto byłoby i ten budynek oznaczyć.

Dopóki nie nauczę się sprawnie posługiwać edytorami OSM będę sukcesywnie wgrywał ślady GPS z różnych miejsc ze świata i mego miasta Milanówka , które jak się zorientowałem jest wyjątkowo słabo oznaczone na OSM.

Pozdrawiam wszystkich

Mariusz

Poprawilem te nazwy ulic, dodalem rodzaj nawierzchni (ale nie widac tego na www), i dodalem urzad. Dzieki za zgloszenia i ew. slady.

Z ewidencji adresow wynika, ze Spacerowa zaczyna sie nawet wczesniej, od Krasinskiego.

Sugeruję raczej zapis ścieżki podczas jazdy, choćby rowerem. Jeśli masz możliwość to nagraj trasę więcej niż jeden raz, bo zapis z terenu miejskiego nie będzie zbyt dokładny. Milanówek na podkład Binga w dużej rozdzielczości, więc rysowanie masz ułatwione. Trzeba tylko sprawdzić kalibrację zdjęć.

Instaluj JOSMa i działaj. Początkowo może wydaje się nieco skomplikowany, ale jego opanowanie na poziomie podstawowym zajmuje stosunkowo mało czasu.