Zasady

Mam pytanie - czy uważacie, że nanoszenie danych adresowych na POI (a nie tylko na budynki w których się znajdują) to błąd naruszający zasadę https://wiki.openstreetmap.org/wiki/One_feature,_one_OSM_element ?

Jeśli budynek ma jeden adres i jest on na jego obrysie, to ten sam adres na POI jest zbędny, ale nie okreśłałbym tego jako błąd.

A jakie zasady projektu uważacie za najważniejsze?

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Any_tags_you_like

Nie, bo adres nie jest obiektem, tylko abstrakcyjnym bytem.

Można by też zapytać, czy jeśli dodałem godziny otwarcia centrum handlowego, to błędem będzie podawać je dla poszczególnych sklepów w tym centrum. Nie, bo sklepy mogą mieć inne godziny otwarcia niż całe centrum. Kino, siłownia czy supermarket mogą być czynne dłużej.

Ja dodaję adres do POI jak mam trochę więcej czasu albo jeśli adres nie jest oczywisty - kiedy np. w okolicy POI znajduje się kilka adresów lub adres jest postaci 20/1a, 20/1b.

Niewpisanie adresu do POI ma takie konsekwencje, że Nominatim sam sobie wymyśla adres. Kwiatki jakie znalazłem:

Bar (fast food) KFC, 105, tunel centralny, Osiedle Huby, Wrocław, województwo dolnośląskie, 50-085, Polska
Bar (fast food) KFC, Bystrzycka, Popowice Południowe, Osiedle Gądów-Popowice Południowe, Wrocław, województwo dolnośląskie, 54-213, Polska
Bar (fast food) KFC, 22, Marii Curie-Skłodowskiej, Plac Grunwaldzki, Wrocław, województwo dolnośląskie, 50-378, Polska

Te adresy nawet wrocławianinowi nic nie mówią. A gdzie się mieszczą te KFC? Pierwszy na Dworcu Głownym. Drugi… w centrum handlowym Magnolia przy Legnickiej. Trzeci wygląda jakby miał adres podany, ale jest pod adresem Plac Grunwaldzki 22, bo adres Marii Curie-Skłodowskiej 22 nie istnieje. Nie ma znaczenia, że budynek, w którym jest POI ma przypisany adres - to nie powoduje, że POI będzie miał adres (a tak jest w tym trzecim przypadku, bo centrum handlowe https://www.osm.org/way/440603987 ma poprawny adres, a POI nie).

albo
Decathlon, Dąbrówki, Popowice Południowe, Popowice, Osiedle Gądów-Popowice Południowe, Wrocław, województwo dolnośląskie, 54-204, Polska
Kto z mieszkańców Wrocławia wie gdzie jest ulica Dąbrówki? Pewnie prawie nikt, za to gdzie jest Magnolia wie większość.

Adresy warto dodawać do POI, bo będą wtedy widoczne w zewnętrznych aplikacjach, np. OpenPoiMap.

Nic dziwnego, koncepcja adresu w Nominatim nie jest odzwierciedleniem polskiego adresu urzędowego. Najbliżej mu do opisu położenia doknanego przez przytoczenie wybranych pobliskich nazwanych obiektów.