Zasady prowadzenia dyskusji na forum users:Poland

Chciałbym prosić o podanie zasad prowadzenia dyskusji na OSM forum users:Poland, jeśli takowe istnieją lub podanie źródła
Prosiłbym również o wyjaśnienie mi poniższych wątpliwości aby zapobiec, w przyszłości, niepotrzebnym sporom.
Pomijam dyskusję na konkretny wątek.

  1. Wiele osób nie rozumie tekstu pisanego w wątkach i odpisuje, podając przykłady, a nie argumenty, nie związane z sednem dyskusji.
    Jak napisałem wcześniej z którymś z wątków:
    Drwienie lub ironizowanie sedna tematu dyskusji merytorycznej jest traktowane jako lekceważenie adwersarza i tematu.
    Czy Moderator nie powinien zwracać na to uwagę?
    IMO Tu powinna być rola Moderatora aby naprowadzać takie osoby, mające odmienne zdanie ale nie maję przeciwnych argumentów, na właściwy temat, aby dyskusja nie zamieniała się w “bicie piany” ale odwrotnie.

  2. Co jest powodem blokowania jakiegoś wątku?
    Odmiennie zdanie kilku osób, czy też decyzja zarządu.
    IMO Forum powinno być otwarte dla wszystkich i wszystkich tematów związanych z mapowaniem na OSM.
    To, że kilka osób ma w danej chwili odmienne zdanie, to nie znaczy, że w przyszłości wątek ten nie rozwinie się i grupa osób o innym podejściu do tematu nie przeważy.
    Wtedy zamiast tworzenia podobnego wątku, zostanie rozwinięty poprzedni, co da nam możliwość śledzenia historii rozwijania się naszego podejścia do danego zagadnienia,.
    Blokowanie wątku, tylko dlatego, że nie zgadzamy się z kimś, stwarza niebezpieczny proceder.
    To nie znaczy, że nie zgadzam się na blokowanie jakiegoś wątku, ale w takich przypadkach powinno to być jednoznacznie określone, z podaniem, niebudzących wątpliwości, powodów.

  3. Korygowanie błędów ortograficznych, czy składni zdania oraz używanie znaków polskich w tekście.
    Tu również widzę duże pole do ingerencji Moderatora.
    Na tym forum posługujemy się językiem polskim, czasami osoby z innych krajów piszą w ich języku, co jest dopuszczalne.
    Ale nie powinno być akceptowane świadome ignorowanie znaków polskich.
    Od ponad 20 lat systemy operacyjne mają klawiaturę ze znakami polskimi.
    IMO Nie używanie ich świadczy o niechlujstwie i lekceważeniu pozostałych uczestników forum.
    Bo czy taka osoba napisze pismo do szefa lub innej firmy bez tych znaków? Na pewno nie, więc jaki ma powód aby pisać w podobny sposób na forum.
    Tym bardziej, że forum czytają również osoby o słabej znajomości języka polskiego. Taki tekst, wrzucony na Google tłumacza, jest dla nich bez sensu.
    Czy taki tekst powinien być blokowany? Nie wiem.
    Ale na pewno powinien zostać zaznaczony jako nie akceptowany, z uwagą, że treść może być myląca i zalecane jest unikanie komentowania go.

  4. Cytowanie i długość tekstu.
    Na to również powinna być zwrócona uwaga, aby przypominano o zwięzłym wypowiadaniu się, bo dłuższy tekst jest nużący i może być ignorowany przez czytającego, mimo powagi poruszanego tematu.
    Jeśli dłuższa wypowiedź jest konieczna to osoba biorąca udział w danej dyskusji może podać link do tego tekstu, a w dyskusji podać wstępny opis tego tekstu.
    Również powinna być zwrócona uwaga na cytowanie tylko tego zdania/zdań do którego się odnosimy a nie całego tekstu.

  5. Krytykowanie argumentu a nie osoby.
    Powinno być to rygorystycznie przestrzegane, aby krytyka dotyczyła danego argumentu a nie całości wypowiedzi czy osoby wysuwającego go.
    Czyli, jak nie zgadzam się z: “Tramwaje w mieście są stare” to nie krytykuję/ośmieszam/traktuję lekceważąco wszystkie “tramwaje”, ani osoby piszącej to, tylko argument, że są “stare”, podając argumenty, że jest inaczej.

Dziękuję za zrozumienie i poważne potraktowanie mojej wypowiedzi…

Zasady podał admin forum, Lambertus:

Odnośnie do ostatniego zamknięcia wątku dotyczącego mapowania fotoradarów:
Proszę Kolegów moderatorów o odblokowanie tego wątku. Większość społeczności, także za granicą, jest innego zdania niż założyciel wątku i po prostu już go nie czyta po wyczerpaniu argumentów merytorycznych. Nie ma powodu, by blokować z tego powodu cały wątek. :wink:

Nie chce robić tutaj OFTC, ale ta “dyskusja” o fotoradarach zaczęła się zmieniać w coś czego nie powinno być w społeczności. Druga sprawa to nie widzę powodu aby usuwać dane, nad którymi ktoś ciężko pracował. Jeśli ktoś ich nie chce to niech je odfiltruje. Czekam na wątki w stylu “usuwanie ławek”, “usuwanie dachów” itp.

Nie będę go otwierał dopóki nie będziemy akceptować różnego typu danych w OSM.

Tyle że w społecznościowym projekcie jedna osoba nie decyduje o tym, czego w projekcie, czy na forum ma być, czy nie. Moderator to funkcja usługowa w stosunku do reszty a nie wyróżnienie decydujące o tym, że wolno mu podejmować decyzje jak ma być a jak nie. Jak większości wiadomo moderatorem moe zostać każdy, kto napisze do admina forum, czyli Lambertusa.

Wątki w stylu “usuwanie ławek”, “usuwanie dachów” itp. pojawiają się np. co jakiś czas na forum niemieckim. Są po prostu przez społeczność ignorowane i to jest najlepszą odpowiedzią. Nie mamy powodu by usuwać dane, co do których jest międzynarodowy konsens. Nikt z nas nie ma też ochoty czytać sążnistych tekstów uzasadniających zdanie z którym się nie zgadzamy z oczywistych dla wszystkich powodów. Po prostu, nie włączajmy się w tego typu dyskusje jak dowcipnie zasugerował Zbigniew. Zamykanie wątku jest po prostu zbyteczne :wink:

Uczestniczyłem w swoim życiu już w sumie w kilku społecznościach nazwijmy to “twórczych on-line”. Ogólne zasady są takie:

  1. Wcześniej czy później w każdej takiej społeczności pojawia się, ktoś, kto nie wnosi niczego pozytywnego, tylko sieje zamęt - popularnie takie osoby nazywa się “trollami”.
  2. Społeczność, która dotąd nie przeżyła infekcji trollingiem, zazwyczaj przez dość długi czas toleruje taką osobę, w imię ogólnej otwartości i nie wprowadzania cenzury.
  3. Teoretycznie możliwe jest po prostu ignorowanie trollingu - praktyka pokazuje, że to nie działa, bo troll prowokuje aż do skutku - pisze dziesiątki postów/maili, testuje cierpliwość wartościowych użytkowników, aż komuś w końcu puszczają nerwy i zaczyna z trollem polemizować.
  4. Dlatego w końcu jednak coś z tym trzeba zrobić, co w praktyce oznacza jakąś formę usunięcia “trolla” ze społeczności.
  5. Ci co mają techniczną możliwość blokady/usunięcia trolla i podjęli tę decyzję w dobrej wierze ochrony całej społeczności muszą się liczyć z krytyką swojego postępowania i ją przetrwać, gdyż inaczej cała społeczność może się rozlecieć.
  6. Znane mi są sytuacje, że społeczności zostały opanowane, czy też nie umiały się obronić przed trollingiem - to zazwyczaj oznacza ich upadek. Rozsądni ludzie odchodzą z takich społeczności w inne miejsca.

Proszę o natychmiastowe odblokowanie wątku o radarach.
Zamknięcie go bez konsultacji ze mną, czyli gospodarzem wątku, to poważne naruszenie zasad.
Nie mogę prowadzić dalej dyskusji, w którą włączyło się wiele osób.
Wątek obserwują też osoby i instytucje spoza OSM.

Wątek w 3 dni uzyskał setki otwarć i kilkadziesiąt wypowiedzi.
Ładnie rokował na jeden z poczytniejszych wątków na naszym forum.
Wątek ma służyć zebraniu argumentów za i przeciw radarom na OSM.
To sprawa wielkiej wagi dla społeczeństwa i nie wolno sobie z tego robić jaj przy okazji udupiania jakiegoś usera.

Co do jego poczytności dokonałem obliczeń dla kilku ostatnich wątków wg wzoru:
a / b = c

gdzie:
a - liczba wyświetleń wątku
b - liczba wypowiedzi w wątku
c - wynik, czyli współczynnik zainteresowania wątkiem (im większa wartość, tym więcej osób czytających, ale nie biorących udziału w dyskusji)

I tak:
24783 / 153 = 161 - “Kontakty z firmami i urzędami”
901 / 52 = 51 - “Szlak turystyczny biegnie przez tory z zakazem przejścia - co zrobić?”
4768 / 79 = 60 - “Samotne adresy - Samotne adresy w OSM
108 / 2 = 54 - “Wykorzystanie pomiarów z geodezyjnych GPS RTK w OpenStreetMap”
44664 / 390 = 114 - “Akcja-mapowanie: Wieluń”
731 / 28 = 26 - “Prawa autorskie do naszych danych”
1894 / 89 = 21 - “Czy w OSM powinny być fotoradary?”

Jak napisałem we wstępie, im większa wartość, tym więcej osób czytających, ale nie biorących udziału w dyskusji. Można to określić inaczej - im niższa wartość tym niższa wartość merytoryczna takiego wątku.

Jaki wniosek mam z tych wyliczeń? Ano taki, że mało osób czyta ten wątek w porównaniu do innych wątków. Inaczej mówiąc - ten temat odwiedzających (już) nie interesuje i pomijają go przeglądając forum.

Odnosząc się do sugestii zawartej w cytacie, powiedziałbym, że to jednak jeden ze słabiej poczytnych wątków.

Forum nie jest zamknięte - jeśli masz jakieś nowe argumenty w temacie fotoradarów zawsze możesz założyć nowy wątek lub edytować swoje posty w tamtym zamiast rozkręcać aferę pt. “krąg wzajemnej adoracji knebluje usta userom”.

Ale potrafisz podać jakieś podstawy naukowe takiego rozumowania? Wg mnie jest dokładnie odwrotnie.
Każde wejście jest liczone - nawet jeśli wejdziesz i po przeczytaniu pierwszego zdania zamkniesz stronę. Natomiast czym więcej odpowiedzi tym żywsze zainteresowanie tematem. Raczej nie odpisuje się na tematy, którymi się nie jest zainteresowanym. Uważasz, że jest odwrotnie?

Jak to jest, że w wolnym projekcie, blokuje się wolność wypowiedzi? Tu będę benka bronił - nie należy brać przykładu z Białorusi i blokować kontrowersyjne tematy dyskusji. Nie interesuje Cię on - po prostu nie czytaj. Po co blokować temat? Chyba, nie ze strachu przed nim?

Pewne zasady zostały już wcześniej podane w tym wątku, nie będę ich powielał. Kiedyś dawno, dawno temu, wystarczało zdanie: ,Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie.‘’ [Antoni Słonimski] Później internet stał się powszechny i powstała netykieta (http://pl.wikipedia.org/wiki/Netykieta). Polecam szczególnie materiały na temat trollowania ;).
Pilnowaniem przestrzegania pewnych zasad dyskusji zajmują się właśnie moderatorzy. Publiczne dyskusje na temat pojedynczej decyzji moderatora są zwyczajnie nie na miejscu, tym bardziej, jeśli decyzja ta nie jest ewidentnie krzywdząca. Twoje pytanie Władku jest jak najbardziej na miejscu. Niektóre następne wypowiedzi co najmniej nie powinny być pisane publicznie, co najwyżej bezpośrednio do moderatora.

Pamiętajmy też, że w obecnych czasach najprostszym (i bardzo często pierwszym) sposobem na sprawdzenie kogokolwiek jest internet. Strona forum jest drugą sensowną odpowiedzią google’a na hasło “OSM Polska”. Poważna firma (lub urząd) może nie chcieć współpracować z organizacją, która nie potrafi zdyscyplinować (ani selekcjonować) osób dla niej pracujących. Nawet w dzisiejszych realiach nie dla wszystkich ma wartość zdanie ,nie ważne jak, ważne, że mówią’'.

Widzę w tym miejscu wyższość listserva nad forum. Można sobie usera splonkować, można wręcz splonkować admina i mieć święty spokój z niechcianymi komentarzami
Tomek

Popieram. Dawno proponowałem. Lepsza byłaby kategoria aby nie ładować wszystkiego do jednego worka, ale ponoć się nie da.
Myślę, że to co piszesz o personalnych atakach powinno dotyczyć całego forum.
Wystarczyłoby aby zawsze gdy jest do zwróconej uwagi, poprawienia nieścisłej informacji itd., dodawany choćby cień złośliwości, każdy a nie tylko admin zwracał uwagę że można było przekazać tę samo treść bez ośmieszania kogoś publicznie.
Sądzę, że kilkakrotnie upomniana osoba o to, że ma zła wolę i nie potrafi się pohamować zaczęłaby zważać na słowa nawet gdyby nie było jej celem obrażanie kogoś. Myślę, że szybko dałoby się zaprowadzić aż nadmierne “konwenanse” .
Można by nawet zabronić zwracania publicznie uwag za brak przecinków czy błędów ortograficznych, bo od tego powinien być priv.
Tylko jedna prośba aby ten watek nie służył za śmietnik tzn aby wątki mające duży związek z OSM nie były tu przenoszone tylko dlatego że komuś się wydawało, że związek jest za mały. Zatem tu wiele zależy od adminów.

Może Władek się zgodzi administrować forum lub choćby przenosić do tego wątku wątki zbyt luźne?
Ode mnie ma Władek glejt i nigdy nie będę protestował na forum na jego decyzje.
Nigdy (choćbym się w duszy nie zgadzał).
Władku zgódź się.
Piszę to dlatego, że ja proponowałem Władka na admina i wiem, że inni go też proponowali.
Władek to spokojny człowiek i bał się, że będzie zmuszony podejmować trudne decyzje.
Ale znamy Władka wszyscy i wiemy, że to jeden z najspokojniejszych i jeden z najuczciwszych userów .
Kto jest za tym aby Władek dołączył do adminów forum?
Władek się nadaje nie tylko na admina ale nawet na przewodniczącego sądu koleżeńskiego.
Po co donosić do OSMF na rozstrzyganie lokalnych sporów skoro powinniśmy o robić we własnym domu?
Stowarzyszenie a szczególnie zarząd nie reprezentują ani OSMF ani polskiej 1500 osobowej społeczności. Na dodatek wybrany został z ludzi mających największe dokonania czyli długo się znających będących członkami stowarzyszenia.
To powoduje, że są układy koleżeńskie co może rzutować na obiektywizm w ocenie motywacji działań userów.
Brak regulaminu forum, niezrozumienie przez adminów roli porządkowego, nadreprezentacja zarządu i liderów, oraz wykazane braki w umowie licencyjnej (angielskojęzyczność) oraz różne podejście do własności danych (kasowanie) itp., może w przyszłości powodować poważne konflikty, gdy np. zaczniemy sobie poprawiać edycje, bo nie będzie co mapować.
Jeśli nie podoba się wam na razie Władek w roli arbitra i nie chcecie składać deklaracji podporządkowania się jego rozstrzygnięciom, to niech chociaż będzie pełnoprawnym adminem aby każdy przekonał się, że jest w tym obiektywny.
Władek administrował już zdaje się jakimś serwisem.
Ja też byłem adminem przez kilka lat serwisu na prawie 4000 userów, więc jestem w pełni przekonany, że Władek i zna się i da radę.

Zdaje się że Andrzej rekomendował kiedyś adminów , więc pytanie do niego czy widzi korzyść z powołania 3 admina?

Dziękuję za wyrazy uznania.
Ale nie widzę potrzeby abym dołączył do grona moderatorów. Na takie forum jak nasze, dwóch Moderatorów całkowicie wystarcza.
Nie jest istotnie kto jest, ale jakie ma podejście do konfliktów.
Jak na razie, obaj radzą sobie dobrze.
Swoje sugestie dotyczące moderowania podałem w oddzielnym wątku dotyczącym zasad na forum.