Zasady pisowni nazw ulic

Tak jak pisalem, uwazam, ze jej przestrzegamy. Nie twierdze ze slowniki sie myla, uwazam, ze nasze zasady sa w zgodzie z nimi. Forma taka jak tytul czy etykieta na mapie nie jest tym samym co wyrazenie w srodku zdania. Nie jest zabronione uzycie wielkiej litery.

Widzę tu dwie ważne sprawy jakie porusza Balrog:

  1. Jak poinformować społeczność o zmianie schematu nazwy (wiki+forum to za mało)
  2. Jak zmodyfikować masowo dane

I dodałbym do tego jeszcze punkt (już nie wspomniany tak jasno przez Balroga):
3. Jak zapewnić, że dane w OSM będą zgodne ze standardem

Pomysły mam takie:
ad 1. myślę, że część społeczności patrzy na to, jak są otagowane inne podobne obiekty i taguje tak samo, więc jeżeli zmienimy masowo nazewnictwo, to generalnie powinno być zostać to zauważone. Jeżeli uważamy, że to za mało, to żadna dyskusja o tagowaniu istniejących obiektów nie ma sensu.

ad 2. Pomyślałem sobie, że gdyby zadać pytanie Overpassowi dla obszaru Polska, z o węzły czy linie z odpowiednimi tagami (złapanymi przez wyrażenie regularne?), to można by popaczkować update’y po nie wiem - 100k obiektów? (podajcie rozsądną wielkość changeseta). Tylko takie rozwiązanie jest bardzo mało optymalne. Lepiej postawić u siebie PostGIS-a, przejechać raz po wszystkich obiektach, tylko paczkować zmiany w małych ilościach, a w między-czasie - odpalić punkt 3.

ad 3. Czy do “bota”, który wyłapuje niepełne dane adresowe nie można dodać walidacji na poprawną pisownię addr:street i name dla highway, to by pozwoliło nam łatwo wyłapać, jak się pojawią nowe rzeczy do ogarnięcia.

@WiktorN:
Dla mnie to nie są istotne problemy. Myślę, że ci, którzy są przywiązani do zasad z wiki czytają również forum. Do pozostałych i tak nie dotrzesz, a oni najczęściej albo patrzą jak jest zrobione przez innych albo stosują zasady języka polskiego. Do tych nieświadomych będzie się podsyłać link do wiki, tak jak robię to teraz :slight_smile:

Co do masowych zmian - na pewno nikt tego nie zrobi za jednym podejściem. Ja to robię zwykle tak, że biorę na warsztat konkretny przypadek (np. gen. → generała) i poprawiam tylko to. Nie potrzeba mi do tego Postgisa, wystarczy overpass, JOSM i edytor tekstowy :stuck_out_tongue:
Trzeba również pamiętać, że za zmianą nazwy ulicy powinna być wykonana zmiana powiązanych z nią adresów - to często umyka poprawiaczom.

I przypomnę, o co mi chodzi w tej dyskusji:

  • żeby ustalić, czy wyróżniki dajemy z małej czy z wielkiej? (teraz są wielką)
  • żeby ustalić, czy wyrazy pospolite i tytuły znajdujące się w środku nazwy dajemy z małej czy z wielkiej? (teraz są małą)

Ostatnio w Jarosławiu user bif1 pozmieniał nazwy ulicy “bo rada miasta tak uchwaliła”
Niektóre z jego zmian:
Jana Pawła II → im. Jana Pawła II
3 Maja → 3-go Maja
29 Listopada → 29-go Listopada
Generała Jana Skrzyneckiego → Gen. Jana Skrzyneckiego

Zdecydowanie popieram zasady ujednolicenia pisowni nazw ulic w OSM. Poziom redakcyjny aktów prawa miejscowego na poziomie gmin bywa kiepski i dla zachowania spójności nie można powielać słowo w słowo ich zapisów.

Zastanawiam się jednak, gdzie jest granica. Jest w Warszawie ulica o nazwie Posag 7 Panien, która swoją osobliwą pisownię zawdzięcza wyłącznie brakowi wyczucia językowego jakiegoś urzędnika z ówczesnej gminy Warszawa-Ursus. Czy byłoby uzasadnione zapisać to po ludzku jako Posag Siedmiu Panien? Pewnie jednak nie…

W praktyce to jest tylko problem ustalenia nazwy kanonicznej, bo przecież dla nierozstrzygalnych wariacji można skorzystać z alt_name (albo official_name, jeśli ta oficjalna będzie nam wadzić).

Nazwa powinna być taka jaka na tabliczkach i na jaką śle się listy - nie ważne czy poprawna czy nie gramatycznie

Podejrzewam, że dla osób, które mają gdzieś poprawność ortograficzną z pewnością nie ma znaczenia czy w OSM jest wersja poprawna językowo czy nie :wink:

Nie rozumie Pan co napisałem a wynika to z kontekstu.

Nazwa ulicy ma być taka jaka jest urzedowa a nie jaka jest poprawna według jakieś osoby jaka będzie ją wstawiać. Ma być taka jaka adresowana jest na listach i jaka jest przyjęta przez daną jednostkę terytorialną i zatwirrdzona urzedowo - przecież to wynika z kontkestu wypowiedzi.

Mam inne zdanie na ten temat.

(wytłuszczenie moje)

  1. Na szczęście urzędnicy ani pojedynczy userzy nie mają władzy nad OSM, więc co najwyżej powinna lub nie powinna być wg kogoś.

Nie według jakiejś tam osoby, tylko wg ogółu społeczności OSM PL i wg pewnych zasad językowych, których też nie uwidziała sobie jedna osoba.
3. Ujednolicenie nazw podług jakichś wyższych zasad (czyli językowych) ma konkretne uzasadnienie. Była już kiedyś taka dyskusja (urzędowe vs ujednolicone poprawne językowo)
4. Czemu ma służyć forsowanie niejednolitego nazewnictwa (jak w przypadkach 3 maja → 3-go maja) oprócz karmienia wewnętrznego urzędniczka w głowach niektórych osób? Padnie pewnie odpowiedź: “porządek” i “bo tak uchwalono” :wink: Do czego na kafelkach potrzebna jest ta nazwa “3-go maja”? Że niby listonosz zgłupieje, jeśli przyjdzie mu dostarczyć list zaadresowany na “3 maja”? W ogóle jest jakaś szansa, że taki list nie dojdzie? A może osoba mieszkająca przy “3-go maja” nie zorientuje się, że “3 maja” na mapie to ta sama ulica?
5.

Otóż to. Oficjalna nazwa ciągle może być (a nawet powinna być) w bazie, ale nie musi być “na wierzchu”.

Zasady pisowni nazw ulic są dość jednoznaczne i ogólnopolskie. Nie propagujmy urzędniczych bubli w postaci błedów ortograficznych.
Do tego mamy jeszcze ustalony w OSM konsenus rozwijania skrótów w nazwach ulic.
Dla urzędniczych nazw można użyć official_name= czy name:teryt.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:name
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=21468

Do czego prowadzi dodawanie imion do ulic, na przykładzie ul. Kossaka w Pile:

A oficjalnie nadano jaką nazwę ulicy?

Nie znalazłem dokumentu nadania nazwy tej ulicy, ale: www.bip2.um.pila.pl/pobierz.php?File=2315_02.pdf
tutaj mamy nadaną nazwę ulicy “Wybickiego” - bez imienia. Kossak też jest wymieniony w dokumencie bez imienia.

Jest to ulica Wojciecha Kossaka - tak jest na miejskiej tabliczce.

Są jednak miejscowości, gdzie w uchwale imienia nie ma, na tabliczkach też nie ma, a w każdym dokumencie z nazwą ulicy podobnie. Według mnie w takiej sytuacji powinno być samo nazwisko.

W związku z ustawą dekomunizacyjną w Polsce następuje stopniowa nazwa zmian nazw ulic.
Dlatego mam prośbę do poprawiających ten aspekt, by starą nazwę ulicy przenosić do old_name= zamiast usuwać ją całkiem.

Proszę pamiętać, że stara nazwa jeszcze przez jakiś czas funkcjonuje w świadomości mieszkańców i innych osób (kurierów, taksówkarzy itp), więc wywalenie jej całkiem robi szkodę osobom korzystającym z OSM.

“Art 5.2. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę do-
tychczasową.”

W przypadku praw jazdy stara nazwa będzie w użyciu jeszcze ponad 10 lat.

To w takim razie - kiedy zmieniać nazwę w OSM?

Przy okazji wspomnę, że w Yanosiku zrobiliśmy taki mały manewr, i old_name dodane od wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej podajemy w wynikach wyszukiwania w nawiasie, z adnotacją, że to poprzednia nazwa ulicy.
Dlatego fajnie byłoby gdybyśmy dodawali ten tag. Dziękuję :slight_smile: