Zaproszenie na Open Data Day

Jako, ze wspominalem na tym forum o Open Data Day, to przesylam tez oficjalne juz (dopiero) zaproszenie. Nie ma zgloszonego konkretnego projektu zwiazanego z OSM, ale to nic. Taki Hackaton odbedzie sie tego dnia w wielu miastach i kilka bedzie pracowalo nad OSM.

------->8------------

CENTRUM CYFROWE ZAPRASZA NA HACKATON “OTWARTE DANE PUBLICZNE” / 4 GRUDNIA 2010 / WARSZAWA

4 grudnia 2010 r. odbędzie się międzynarodowy Open Data Day. Tego dnia programiści (i nie tylko) w miastach na całym świecie spotkają się, by tworzyć aplikacje wykorzystujące otwarte dane publiczne. W ten sposób starają sie skłonić lokalne, regionalne i państwowe władze do wdrażania polityki otwartości.

W ramach tej inicjatywy Centrum Cyfrowe we współpracy z zespołem CiviCRM, Fundacją Wolnego i Otwartego Oprogramowania oraz Laboratorium BRAMA na Politechnice Warszawskiej organizuje spotkania w Warszawie i Krakowie. Spotkania będą miały formułę hackfestu – sprintu informatycznego.

Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny znaleźć można na stronie hackatonu, zapraszamy też na naszą wiki.
Temat otwartych danych i danych publicznych jest coraz częściej podejmowany na całym świecie, także w Polsce. Wykorzystuje się je, by tworzyć aplikacje takie, jak Crimespotting, Represent Me, Moja Polis, czy Jakdojade.

W ramach naszego sprintu chcemy pracować nad następującymi narzędziami:

* narzędzia wizualizujące dane z Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące niedawnych [wyborów samorządowych](http://wybory2010.pkw.gov.pl/geo/pl/000000.html)
* "Scraper BIPów" – serwis agregujący aktualne wiadomości z BIPów, tak by były widoczne w jednym miejscu, na bieżąco i czytelnie (Warszawa)
* Aplikację do wizualizacji danych GUS – punktem startu będzie niewielkie narzędzie przygotowane przez Krzysztofa Trzewiczka i Marcina Korzekwę na konferencję [Kultura 2.0 2010](http://www.nina.gov.pl/program-kultura-20-kultura-odnawialna) (Kraków)
* Narzędzie, które na poziomie gminy wykorzystywałoby dostępne informacje aby w sposób bardziej przejrzysty pokazywać działań władzy gminy (Warszawa, Kraków)
* Czwarty projekt jest nie-informatyczny: w ramach tak zwanego "book sprint" chcemy stworzyć materiały edukacyjne na temat otwartych danych (Warszawa)

Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się tematem otwartych danych – programistów, designerów, statystyków, aktywistów, blogerów, entuzjastów i społeczników. Jeśli masz pomysł na aplikację, chcesz włączyć się w jej tworzenie, albo po prostu zobaczyć co można zrobić – przyjdź!


dr Alek Tarkowski
koordynator / public lead
Creative Commons Polska / Poland
www: http://creativecommons.pl