Zaměřovač

Ať hledám jak hledám, nenašel jsem jakým způsobem v OSM zaznačit místo, na které by mělo být navigováno. U Wazu tomu říkají “Zaměřovač” https://wazeopedia.waze.com/wiki/Czech/M%C3%ADsta. Jde o to, že chceme navigovat např. na adresu Horní 10. V mapě je ale této adrese blíže ulice Dolní, takže navigace zvolí cíl cesty jako ulici Dolní. Problém je, že z ulice Dolní třeba není přístup na zadanou adresu. Jak tedy docílit toho, aby navigace dovedla na správné místo určení?

Zdravím. Jaký program používáte na navigaci? Projekt samotný poskytuje hlavně databázi s daty a to, jak se data vykreslí a jak funguje vyhledávání a navigace už záleží na konkrétním programu. Mezi nejznámější patří https://organicmaps.app/ a https://osmand.net/, ale existuje mnoho dalších programů, včetně těch univerzálních jako je například Locus: https://www.locusmap.app/cs/

Zkoušel jsem to simulovat přímo v OSM vyhledáním trasy přes GraphHopper. Problém jsem provizorně vyřešil přesunutím bodu adresy na místo bližší správné silnici a vzdálenější nesprávné, ale považuji to za spíše nouzové řešení a doufal jsem, že existuje nějaká obdoba zaměřovače, jak jsem psal výše.

V tom případě buď rovnou zadat souřadnice, nebo v mapě pravé tlačítko a “Navigovat odtud / Navigovat sem” a pak případně myší ty body přesunout.

No jo, jenže to člověk musí cílovou destinaci důvěrně znát. A v takovém případě zase moc nedává smysl používat navigaci…