Załadowanie zdjęcia JPG jako podkład w JOSM

Witam,

W tej chwili mam mapę swojego budynku na swojej działce. Jednak rysowanie budynku wzrokowo powoduje, że cały czas w rysunku są błędy i nie poprawności.
Czy jest jakiś sposób abym w JOSM wczytał czysty rysunek JPG (skan mapki)?

Później dostosował bym sobie skalę tak aby wymiary były prawidłowe i narysował bym prawidłowo budynek. Teraz praktycznie od dwóch tygodniu wrzucam poprawki i dalej widzę, że jest źle.

Próbowałem załadować kolejną warstwę przez opcję “Otwórz” w menu jednak kiedy wybieram JPG to ładuje mi na warstwę tylko ikoną aparatu. Takie zdjęcie można podczepić pod GPX, ale nie jest warstwą na bazie której można rysować obiekt.

Serdeczna prośba o pomoc w temacie i z góry dziękuję za Wasze dobre słowo.

pzdr,
Leszek Giza (Navatar)

Plugin Piclayer do JOSM :slight_smile:

Dzięki. Jakoś przeoczyłem ten plugin. A możesz jeszcze podpowiedzieć jak przesuwać wczytany obrazek tak aby prawidłowo go umieścić na mapie?

pzdr,
Leszek

Otwierasz obrazek, potem ustawiasz go jako aktywną warstwę i wtedy robią Ci się aktywne przyciski po lewej stronie, którymi manipulujesz obrazkiem. :slight_smile:

Masz mapkę geodezyjną? Nie wiem w jakim odwzorowaniu je robią, ale podejrzewam, że PUWG, też to można zmienić w JOSM… Co prawda, w przypadku budynku różnica byłaby niewielka, ale jeśli chcesz mieć idealnie to możesz to wziąć pod uwagę. :slight_smile:

Wow, dzieki wielkie. Trochę już rysuje w OSM, ale nie ma to jak podpowiedź od doświadczonego kolegi. :slight_smile:

Mapy geodezyjne powinny być w PUWG 2000 (kody EPSG w zależności od strefy od 2176 do 2179), ale w praktyce koń jaki jest, każdy widzi. Nadal zdarzają się w PRL-owskim układzie 1965, lub o zgrozo w jakimś układzie lokalnym którego parametrów nawet najstarsi górale nie pamiętają.

[Standardowe przypomnienie]

Zeby przerysowywac rzeczy z mapy (nawet mapy geodezyjnej swoich okolic) trzeba miec pozwolenie od wlasciciela praw autorskich i innych.

[/Standardowe przypomnienie]

Na mala skale byc moze nie ma sie czym przejmowac.

Dobra rzecz ten plugin, można przy jego pomocy dodać trochę dróg z messtischblattów. :slight_smile:

Dróg? Z tych zabytków? Nawet na nowych mapach topograficznych sieć drogowa jest już zdezaktualizowana, a co dopiero na przedwojennych…

Mi sie przydaly messtischblatty w przypadku kiedy bylem w pewnej okolicy bez GPS i nie bylo tam dostepnych zdjec. Wiedzialem ktore drogi istnieja i potrzebowalem tylko sladu. Dokladnosc pewnie byla w okolicach kilkudziesieciu metrow, czyli podobnie do GPS.

(swoja droga, w tym przypadku o ktorym mowie, siec polnych drog z mapy 1940 pokrywala sie prawie idealnie z tym co tam znalazlem w zeszle wakacje)

Z aptekarskim podejściem do kalibracji można z tych map wycisnąć dokładność ok. 10 m i lepiej, ale na pewno nie jest to właściwe źródło informacji o sieci drogowej.

Witam!

Obrót obrazka następuję ze zbyt dużym skokiem. Czy można zwiększyć precyzję tego manewru?

Podczas operacji na obrazkach w pluginie Piclayer nalezy trzymać shift lub ctrl (nie pamietam, a teraz nie sprawdzę). Spowalnia to manewry :slight_smile:

A jeśli mapa jest z BIPu np z przetargu na budowę nowej drogi (którą właśnie wrysowuję). I jak to poprawnie skalibrować? Ktoś tu mówił o jakieś przeliczeniach i standartach.

EDIT by moderator: Proszę starać się pisać poprawnie :slight_smile:

Skalibrowałem sobie kiedyś trochę map z dokumentacji środowiskowej dla planowanej drogi. Kalibrację w PicLayer wspominam jako jeden wielki koszmar w porównaniu do np. tego rozwiązania: http://labs.metacarta.com/rectifier
Niestety chcąc skalibrować względem własnych śladów GPS byłem skazany na PicLayer.
A potem w PicLayer zmienili sposób zapisu kalibracji do pliku i nowa wersja pluginu już nie czyta moich plików, więc moją robotę diabli wzięli…