Wyszukiwanie na OpenStreetMap - potrzebna zmiana sposobu działania

Cześć,
Nie wiem gdzie ten temat powinienem zgłosić ale może Wy będziecie mogli odpowiedzieć na moje pytanie.

Chciałbym się dowiedzieć, czy planowane są jakieś prace z główną mapą https://www.openstreetmap.org w celu poprawy wyświetlania wyników wyszukiwania.

Aktualnie wpisując w polu wyszukiwania frazę np. “paczkomat kartuzy” otrzymuję dwa wyniki. Niestety zoom jest zrobiony na pierwszy punkt z wyników wyszukiwania i na dodatek znacznik ten nie jest widoczny, dopóki nie najedzie się kursorem na wynik w polu wyszukiwania. Drugi punkt w tym zbliżeniu w ogóle się nie podświetla, trzeba oddalić widok, aby sprawdzić jego lokalizację. Takie działanie jest dość mało intuicyjne dla potencjalnych użytkowników mapy. Wydaje mi się, że domyślnie wyniki wyszukiwania przynajmniej w taki sposób jak w Overpass .

Inny problem jest taki, że zwykły użytkownik nie ma szans wyszukania np. komisariatu policji w Żukowie, bo wpisując w wyszukiwarce frazy typu “policja Żukowo”, “police Żukowo” OpenstreetMap nie zwraca żadnego wyniku, bo POI nie ma ustawionego tagu name. W Nominatim/Special Phrases są dodane różne warianty dla policji ale chyba OpenstreetMap tego nie uwzględnia.

Zasadniczo strona https://www.openstreetmap.org jest zwykle pierwszym miejscem dla użytkowników, którzy szukają alternatywy dla np. map Google. Jednak metoda wyszukiwania na tej mapie zdecydowanie zniechęci mniej zaawansowanego użytkownika i chyba warto jest to zmienić. Wydaje mi się, że Ci niezaawansowani użytkownicy po sposobie działania głównej strony OpenStreetMap są w stanie pomyśleć, że na naszej mapie nie ma niczego a doskonale wiemy, że to nieprawda :slight_smile:

Wiem, że nie powinno się porównywać OpenstreetMap do map Google ale jednak wyszukiwanie Google działa niemal idealnie i w tym kierunku mógłby podążać OpenstreetMap.

Czy jest szansa, że kiedyś OpenStreetMap się zmieni i będzie mapą bardziej dostępną dla mało zaawansowanych użytkowników?

Za to działa “[police w Żukowo](https://www.openstreetmap.org/search?query=police w Żukowo)” i “[police in Żukowo](https://www.openstreetmap.org/search?query=police in Żukowo)” :slight_smile:
Wygląda na to, że frazy z tej listy nie są automatycznie dodawane do wyszukiwarki OSM, więc po dodaniu przez ciebie 20 listopada policji, nie są one jeszcze brane pod uwagę.

Podzielam zdanie Marek-M. Wyszukiwarka jest bardzo słaba i nie zachęca do korzystania z OSM

Potrzebni są programiści do Nominatima:

https://github.com/openstreetmap/Nominatim

Kwestia niedoskonałości Nominatim wraca co jakiś czas, ale tak jak pisze Kocio potrzebni są ludzie do tego projektu, bo obecnie ogarnia to tylko jedna osoba.

Nie jest widoczny bo nie renderuje się w tej chwili na warstwie domyślnej.

@kocio
Wiem, że jest wystawiony na to ticket ale jak do tej pory nie pojawiło się renderowanie amenity=vending_machine choć - o ile dobrze zrozumiałem - chyba pojawi się wkrótce dla vending=public_transport_tickets/parking_tickets/excrement_bags.
A jak ma się parcel_pickup;parcel_mail_in ?
Wiem że nie jesteś fanem tego schematu ale czy paczkomaty bedą w najblizszej przyszlości renderowane czy czekamy wpierw na ewentualną zmianę schematu tagowania na Parcel_lockers ?
Pytam, bo mamy kilka tuzinów paczkomatów, które opisane są jako skrzynki pocztowe bo te akurat się renderują…

Bilecik na te kilka typów automatów jest zamknięty, bo kod już został szczęśliwie przyjęty:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/3601

Teraz to już tylko kwestia wydania kolejnej wersji (v4.19.0), a to planuję za tydzień, więc już wkrótce będą widoczne.

Nie jestem fanem, bo to jest tylko podtyp automatów wendingowych, a to nie ma nic wspólnego z paczkomatami. Tak samo jak Packstation, bo to nazwa usługi DHL w Niemczech, a pomysł jest uniwersalny. Parcel lockers mi się podoba, bardziej niż moja własna propozycja, która kiedyś naszkicowałem:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/amenity%3Dparcel_box

bo jest liczba mnoga, to nie jest jedna skrzynka. Teraz potrzebny jest ktoś, kto to przedyskutuje na liście Tagging i albo urządzi głosowanie, albo chociaż rozpropaguje, żeby było tego więcej niż 8… Zasadniczo reguła jest taka, że dokumentacja na wiki i przynajmniej 2000 (a najlepiej 5000+) wystąpień plus oczywiście projekt ikonki kwalifikuje obiekt do wyświetlania, więc jest co robić.

Zaczęła się właśnie wielka dyskusja na temat “jest za dużo ikonek” i co z tym zrobić - mnie to nie przekonuje akurat, ale nie wiem jaki kompromis może z tego wyniknąć i co będzie w przyszłości:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/3635

Ale więcej na ten temat to proponuję już w odpowiednim wątku.

Nie chodzi mi o to, że obiekt nie jest widoczny na kafelku po renderowaniu, tylko o ten znacznik, który pojawia się na mapie po najechaniu kursorem myszy na jeden z wyszukanych obiektów:

Wg mojego wyobrażenia powinno to wyglądać tak, że po wyszukaniu interesującej nas frazy powinna pojawić się taka lista jak jest obecnie ale zoom powinien obejmować przynajmniej kilka wyszukanych obiektów (raczej nie wszystkie, bo nieraz wynik wyszukiwania przekracza granice kraju) i takie czerwone znaczniki powinny być od razu widoczne w tym widoku, bez najeżdżania kursorem na wynik wyszukiwania. Można by do tego dodać dodatkowy opis w obszarze takiego znacznika (A, B, C, D…) i taki sam opis mógłby się pojawić na liście wyszukanych obiektów.

Same znaczniki mogłyby być mniejsze i np. w formie kółka (środek kółka może wskazywać na dokładne współrzędne obiektu), wtedy mapa z kilkom takimi znacznikami byłaby w miarę czytelna.

Zgadza się, policję dodawałem prawie dwa miesiące temu. A ten Nominatim nie mógłby częściej pobierać fraz z wiki? Trochę długi jest ten czas oczekiwania na wprowadzenie takich zmian.

Może się nie znam ale wydaje mi się, że te frazy do Nominatim i tak są zaciągane jakimś skryptem a ilość danych z frazami do pobrania raczej nie jest zabójcza dla serwerów. Może jakby przynajmniej 1 raz w tygodniu to się odbywało, to użytkownicy chętniej wprowadzaliby nowe frazy. Myślałem o tym, żeby dodać jakieś inne frazy, co by Polakom łatwiej było się odnaleźć w OpenStreetMap ale nie widząc efektu swojej pracy, to szkoda jest mi marnować na to czas.

Pozwolę sobie odświeżyć temat Special Phrases… Te moje zmiany z 2018-11-20 dotyczące policji nadal nie zostały zaimportowane do Nominatim. To już będzie 5 miesięcy od tej zmiany. IMHO to bardzo długo. Żałuję, że brakuje ludzi do tak ciekawego projektu. Chętnie pomógłbym programistom w tym temacie ale niestety dla mnie jest już za późno na naukę profesjonalnego kodowania :frowning:

Nigdy nie jest za późno :slight_smile: Ja niedawno wszedłem w JAVE i mam nadzieję że jak ogarnę swój projekt w nowej pracy to zacznę pomagać w OSM :slight_smile:

Możesz napisać do https://github.com/lonvia https://www.openstreetmap.org/user/lonvia żeby zaimportowała te frazy