Wyświetlanie na domyślnej mapie

Trzeba jeszcze się zastanowić jak to będzie wyglądać np. na suchych terenach rolniczych poza Europą - być może ta grubość i tak jest za duża, ale zoom może trzeba dostosować. Na razie jedyny pomysł jaki mi wpadł to wcześniejsze wyświetlane różnych rzeczy poza miejscami zamieszkałymi, ale jeszcze nie doszedłem do etapu sprawdzania tego pomysłu.

Kolejne w ostatnim czasie wydanie stylu - wersja 2.34.0 właśnie się propaguje na serwerach. Najważniejsze zmiany w porównaniu z poprzednią wersją to:

  • dalsze poprawki w wyświetlaniu dróg dla pieszych (zapewne to główna przyczyna tak szybkiego wdrożenia)
  • wyświetlanie obszarów mostów (ciekawe, że w zasadzie to mikromapowanie, bo widać je dopiero koło z=18) oraz nazw mostów
  • fioletowe granice państw także na najniższych poziomach przybliżenia
  • wielkie kompleksy wojskowe wyświetlają się wcześniej, natomiast małe - później
  • zmiana wzorku na kopalniach odkrywkowych (do tej pory było stylizowane “q”, zapewne nawiązujące do “quarry”, ale udało się podmienić na kilofy)
  • ikonki dla weterynarza i amenity=community_centre (czyli różne miejsca kontaktów społecznych, w tym pewnie squaty)

Dziękuję za próbę poprawy sytuacji. Szkoda, że nadal niezbyt udaną. Myślę, że winny braku widoczności dróg pieszych (ścieżek) w lasach jest nie tyle sam styl wyświetlania tych dróg, ile ogólnie zbyt pastelowe kolory całej mapy. Krótki test w gimpie zdaje się to potwierdzać:

Normalnie:

Po zwiększeniu kontrastu o 80 i zmniejszeniu jasności o 80:

Oczywiście nie twierdzę, że to jest rozwiązanie optymalne, ale jakoś ta pastelowa mapa nie jest (dla mnie) bardziej czytelna.

Jakiś czas temu ktoś wspominał o możliwości wyświetlania (lub nie) pewnych obiektów w zależności od zagęszczenia innych obiektów na mapie w danym miejscu. Czy nie dało by się wykorzystać tego do wyświetlania ścieżek/chodników w miastach później (dopiero na większych przybliżeniach) zostawiając jednocześnie dobrze widoczne górskie szlaki turystyczne?

Zgadzam się, czyli inaczej mówiąc: +1. Nie podoba mi się postępująca pastelyzacja mapy i przez to zmniejszanie jej czytelności.

Mateusz przygotował bardziej szczegółowy opis nowej wersji po angielsku:

http://www.openstreetmap.org/user/Mateusz%20Konieczny/diary/35690

Chyba coś mi umknęło, bo teraz nazwy szkół czy przedszkoli wyświetlają się albo później, albo wcale. Ki czort?

EDIT: OK, chyba to tylko przypadkowy błąd.

Uff, chyba uda się wkrótce przywrócić stan poprzedni, tzn. brakujące nazwy szkół i kilku innych obiektów klasy amenity=* powinny znów się wyświetlać, a wziąłem się za to przy okazji projektowania ikonki dla szkół:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/120#issuecomment-139226425

W niektórych sytuacjach tych ikonek szkół będzie nadmiar. Np. zespół szkół z gimnazjum, liceum i technikum da cztery ikonki na niewielkim obszarze.

Możesz podrzucić jakieś miejsce gdzie coś takiego jest?

W szpitalach z kolei mogą być otagowane poszczególne kliniki/oddziały, które też mają ikonkę, ale akurat inną niż szpital i później się wyświetlają (ze szkołami tak się nie da bez zmian w systemie tagowania). Z drugiej strony szpital może mieć tych oddziałów dużo więcej niż bywa szkół w zespole szkół.

Trochę mniej: dwie szkoły tworzące zespół szkół: https://www.openstreetmap.org/way/283192943 (punkty szkół wewnątrz obrysu budynku).

Przykłady:
-Trzy szkoły, w tym jedna policealna (amenity=college): https://www.openstreetmap.org/#map=19/51.08706/17.03465-
Tag dla zespołu jest tymczasowo na budynku, bo zespół częściowo współdzieli teren z innym zespołem szkół, złożonym z szkoły podstawowej i gimnazjum (tych szkół jeszcze nie naniosłem).
-Trzy szkoły (amenity=school), tym razem bez zespołu, ale w jednym budynku: https://www.openstreetmap.org/#map=19/51.10916/17.05662

Czy poprzednio nazwy przystanków na mapie też były takie widoczne? Widać je już od z14 i stanowią istotną część wyświetlanych na tym poziomie tekstów.

EDIT: Chodzi o te niebieskie, mniejsze teksty: http://www.openstreetmap.org/#map=14/51.1127/17.0405
Liczba przystanków na mapie przy takim poziomie jest tak duża, że wyświetlą się nazwy tylko niewielu z nich i to w sposób przypadkowy. Nie widzę sensu w ich wyświetlaniu.

Zdaje się, że chodzi o przystanki tramwajowe - faktycznie nazwa jest wyświetlana od z>=14 jak kolej:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/stations.mss#L51

a chyba bardziej powinno to być jak przystanek autobusowy:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/amenity-points.mss#L1762

Racja, to dotyczy tylko przystanków tramwajowych.
I widzę, że w zeszłym roku też tak było. Nie wiem dlaczego dopiero teraz zwróciło to moją uwagę.

Zgłosiłem:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1834

Jeśli nie będzie sprzeciwu i ktoś z teamu to klepnie, to powinno pójść szybko, bo sama poprawka kodu jest banalna.

Jeszcze nie weszło na serwery wydanie 2.35.0, a tu już za zakrętem nowy styl dróg, nad którym Mateusz pracował przez ostatnie miesiące, bo odpowiedni kod właśnie został dodany - gratulacje! :slight_smile: :

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1736#event-412484099

Ostatecznie tertiary są jednak białe, tylko szersze. W miarę aktualny podgląd wybranych miejsc jest pod tym adresem:

http://bl.ocks.org/pnorman/raw/c61d6b11193081910866/#6.00/40.000/-75.000

To zauważyłem takie coś:
http://bl.ocks.org/pnorman/raw/c61d6b11193081910866/#19.00/51.74957/-1.24108

Zobaczcie na Tyndale Road. Wydaje mi się, że widziałem ostatnio podobne błędy na domyślnym “starym” stylu, ale nie jestem pewien, czy to błędy stylu, czy Mapnika.

@WiktorN: Wydaje mi się, że to kwestia sklejania kafelków przez Mapnika, takie problemy zdarzają się w różnych miejscach.

Tymczasem (po załatwieniu problemów z wydajnością serwerów) została wreszcie wdrożona na serwery nowa wersja stylu, 2.35.0:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-September/074300.html
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/compare/v2.34.0…v2.35.0

Dla mnie najważniejsze, że przywraca ona nazwy placówek edukacyjnych (i cmentarzyków), które w poprzedniej wersji zniknęły w wyniku błędu w kodzie, ale poza tym jest bardziej neutralna ikona dla brodu, zmiany w wyświetlaniu ważniejszych linii energetycznych oraz trochę innych drobiazgów i ulepszeń w kodzie.

Natomiast na liście Talk odezwał się człowiek (chyba Holender) zawiedziony kierunkiem zmian na domyślnej mapce, w tym rozwodnioną kolorystyką i wyraźniejszym wyświetlaniem dróg samochodowych kosztem innych rodzajów transportu:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-September/074327.html

“add shop=winery to list of ignored shop values” A to czemu? Niezgodne z ustawą o wychowaniu w trzeźwości czy jak?

EDIT: rozumiem, że powinno być shop=wine zamiast tego, ale i tak trochę to drastyczne