Wyświetlanie na domyślnej mapie

właśnie o edytowanie pytam, z jednym kluczem dla pokrycia terenu byłoby dużo łatwiejsze

Mateusz zaprezentował nowy styl dróg z uwzględnieniem niskich poziomów przybliżenia, w tym kwestie linii kolejowych, i pokazał problemy związane z wyświetlaniem ciągów pieszych:

http://www.openstreetmap.org/user/Mateusz%20Konieczny/diary/35555

wygląda to oczywiście lepiej niż jest teraz, ale jak dla mnie nadal raczej “festyniarsko” - zbyt kolorowo, to co czyni styl mapsurfer takim pięknym to m.in. mały rozstrzał kolorów, główne drogi bazują tam tylko na gradientach 2 kolorów - żółtego i pomarańczowego; plakietki z refami dróg w tym projekcie też przestarzałe - kształt rozciągniętego jaja jest obecnie w grafice już mało gdzie spotykany, a biały obrys nic nie wnosi

@Tomasz_W: Nic nie wiem o takich ruchach, próbuję właśnie rozruszać to oddolnie, poczynając od najważniejszych (landcover=trees/grass) i może to pozwoli z czasem poprawić resztę. Trochę więcej napisałem o tym wczoraj:

http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=522182#p522182

Jakby co założyłem kilka dni temu wątek na Tagging właśnie żeby zacząć od użytecznych konkretów:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2015-August/025848.html

Ujednolicono wyświetlanie natural=grassland i landuse=meadow?

Tak - pierwsza pozycja na https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pulls?utf8=%E2%9C%93&q=is%3Apr+is%3Aclosed+grassland+meadow

Prawie gotowy PR Mateusza (pull request, czyli kod gotowy do włączenia do głównej gałęzi domyślnego stylu) z nowym stylem dróg:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1736

Jeszcze padają uwagi (np. żeby drogi tertiary nie były jednak całkiem białe, bo sama większa szerokość chyba nie wystarcza), ale zasadniczo to tylko dopracowywanie szczegółów i widoczna poprawa, czyli tak, jak sądziłem. :slight_smile:

Znaczy, ten festynowy róż zostaje dla autostrad?
Tertiary IMO nie powinny być białe - np. w Nokia Maps drogi tej klasy są jasnożółte.

Stalfur się skarży na to samo - a nawet się nakręcił opowiadając jak fatalnie to wychodzi w Afryce i na razie jest najbardziej wymownym krytykiem nowej kolorystyki (i trochę przesadza chwilami, bo zaczyna warczeć i krzyczeć).

Współczuję Mateuszowi. Brytole są niereformowalni i lubują się w swoich rozwiązaniach które niekoniecznie są optymalne (sławne oddzielne krany? :laughing: ) Jak zwykle chcą być inni :roll_eyes:
Może to będzie daleko idąca teza, ale patrząc na inne aspekty funkcjonowania OSM, myślę że styl zarządzania przesiąka na wskroś specyficzną i nie zawsze efektywną brytyjską filozofią.
Wracając do stylu, to np. Japończycy to musieli nieźle o swoje walczyć, żeby wprowadzić choć część konwencji, które są u nich brane za pewnik (także u naszej konkurencji).

To chyba akurat Islandczyk i ma rację co do problemu dla czytelności dróg w Afryce. Mateusz stara się bardzo zachować równowagę między zasadniczymi celami tego stylu, które są po prostu sprzeczne. Nie wiem kiedy i jak to pęknie, ale za dużo próbuje ta jedna mapka załatwić, więc muszą powstać jakieś inne rzeczy - może inne mapki, może warstwy do wyboru, może kafelki wektorowe, albo kombinacja tych rzeczy, ale właśnie widać, że nawet mimo tytanicznej pracy i długich przygotowań pozostają problemy, z którymi naprawdę nie wiadomo jak sobie poradzić.

Ale skądinąd Brytole rzeczywiście chcieliby mieć “swoje” kafelki. :laughing: No, ale jak mają Francuzi, Niemcy i Polacy, to nic szokującego.

Mnie się to widzi tak, do ściągnięcia co tydzień-miesiąc świat pociachany na wektorowe kafelki z wstępnym uproszczeniem geometrii i selekcją/normalizacją tagów (najlepiej kilka wersji z różnym poziomem szczegółów) Przestrzeń dyskowa jest tania, nie trzeba robić jakichś trwających absurdalne ilości czasu (!!) importów do PostGIS-a które wymagają tyle RAM-u, co normalni ludzie nigdy nie widzieli na oczy.
Wtedy każdy sobie robi taki render jak chce.

Gdyby cele nie byłyby sprzeczne to nikt by problemu nie zauważył :slight_smile:

Najlepiej by powstało więcej warstw - szkoda jednak iż na razie koszt utrzymania serwera, nawet na pojedynczy kraj jest na tyle wysoki iż trochę trudno to robić jako nieszkodliwe hobby (z tego co wiem - to jest tylko Mapbox albo utrzymywanie całej infrastruktury na własną rękę).

A gdyby jeszcze się chciało mieć mapę całego świata lub aktualizacje na bieżąco…

Myślę, że i tak byłoby je widać, tylko po włożeniu jakiejś pracy - czasem mniejszej, czasem dużej - dawałyby się w końcu pogodzić, tak jak z ikonkami: czasem jest trudno z powodu ograniczeń, ale sprzeczności nie zauważyłem. Natomiast z drogami są same kulawe kompromisy, choć akurat twój wydaje mi się najmniej kulawy (tylko ta Afryka itp.) i zdecydowanie lepszy niż to, co mamy. :slight_smile:

No właśnie, brakuje mi informacji technicznych zarówno co do fundacyjnych serwerów, jak i naszych osmapowych: ile sprzętu trzeba by dołożyć, jakiego rzędu to koszta i co można by z tego wycisnąć? W świetle twoich problemów z drogami wydaje mi się, ze oszacowanie potrzeb sprzętowych zaczyna być kluczowym problemem, bo najpierw trzeba z grubsza wiedzieć co byśmy chcieli i ile właściwie nam brakuje.

Dlatego na przyszłość coraz mniej myślę o warstwach, a coraz bardziej o kafelkach wektorowych: bez problemu można mieć milion stylów, bo przecież cały świat na bieżąco masz tylko w jednej kopii.

I z równą tęsknotą wspominam Tiles@home - pozostaje problem przepustowości i miejsca na dyskach, ale odpada problem mocy obliczeniowej. Nie rozumiem, dlaczego to zdechło i chętnie bym to wskrzesił w takim zbożnym celu jak uwolnienie domyślnego stylu od nadmiaru sprzecznych celów. OSM ma ograniczenia sprzętowe, sieć jest powszechnym zasobem, ludzie mają po domach mnóstwo maszyn i część chętnie się przyłączy, w dodatku nawet jest gotowa, otwarta infrastruktura (BOINC). Gdzie więc leży przyczyna, że tych kropek jeszcze nikt nie połączył?

Zobacz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tiles@home (sekcja “Tiles@home is no more”).

https://www.mapbox.com/pricing/ daje górną granicę na koszt serwera i jego obsługi. Polska z 50$ miesięcznie, świat z 600$ miesięcznie (to jest za samo istnienie serwera - dochodzą jeszcze koszty obsłużenia ruchu jeśli jest spory). Jak ktoś chce to może wynająć serwer i obsługę robić samodzielnie.

Nadziałem się trochę na problem wyświetlania promu: wydawało mi się, że sprawa rozbija się najwyżej o poprawienie ikonki, żeby była bardziej czytelna, a tymczasem okazało się, że terminal promu to może być całkiem spory obszar, a sam punkt cumowania nawet ma własne tagowanie. Wpadłem na pomysł, żeby wobec tego wykorzystać lotnisko jako wzór, bo to także bywa spory kompleks transportowy. Niestety nie znam się specjalnie na transporcie, więc trudno mi będzie wymyślić z jakich istotnych części może się składać terminal promowy i jaką stanowią analogię do części lotniska.

Zasadniczo sądzę jednak, że trzeba będzie skorzystać z tego samego koloru obszaru (skoro mamy wspólny dla edukacji, to czemu nie dla transportu i lotnisko ma być wyróżnione?) oraz że ikonkę terminala promowego należy wyświetlać do pewnego powiększenia, a dalej już tylko kolor obszaru, bo robi się to nieczytelne z powodu ilości detali. Poza tym warto by było przyjrzeć się wyświetlaniu stacji autobusowej i kolejowej (albo jeszcze jakimś innym, jeśli są).

Czy ktoś miałby ochotę pomóc mi to analizować i podrzucić jakieś pomysły? Ten temat po prostu przerósł moje oczekiwania i moce przerobowe, a wydaje mi się, że fajnie byłoby mieć coś spójnego i eleganckiego, skoro problem już się ujawnił.

Jakby ktoś jeszcze nie zauważył, to relatywnie krótko po poprzedniej wersji na serwery weszła nowa wersja stylu, 2.33.0. To całkiem uzasadniony ruch, ponieważ zmiany są dość ważne:

  • zmiana sposobu wyświetlania landuse=forest i natural=wood (nowy symbol, losowe rozmieszczenie i chłodniejszy kolor niż dotychczasowy las)
  • unifikacja wyświetlania highway=footway/path, a zarazem rozróżnienie ze względu na rodzaj nawierzchni (nieutwardzone są bledsze)
  • zmiana koloru power=* na ciemniejszą wersję landuse=industrial
  • węższe schody
  • ikonka dla sklepów z instrumentami muzycznymi

Dokładną listę zmian między wersjami można przejrzeć tu.

Warto uczulić teraz, aby dla footway na osiedlach i path w lasach dawać odpowiedni surface

Poza tym wygląda na to, że trzeba będzie wycinać w lasach dziurki na jeziora itp., bo inaczej wyświetlają się nad nimi ikonki.

wolałem ciemniejszy las. Teraz nic tylko czekać aż całkiem zniknie tak jak planowane drogi wpierw zrobiono przeźroczystymi i ten sam argument wysunięto by je całkiem usunąć z wyświetlania. Panowie od minimalizmu zastanówcie się czy nie przesadzacie.