Wyświetlanie na domyślnej mapie

Chyba nic się nie uda zdziałać na poziomie wymaganym w OSM :frowning:

Znalazłem gdzieś na necie to:

http://i2.wp.com/johnson-library.flywheelsites.com/wp-content/uploads/2014/08/icon_18205.png

Wygląda całkiem nieźle, może ktoś umiałby dostosować to do formy ikonki Mapnika?

Miło widzieć nowe ikonki tagu shop=* na horyzoncie.

Tia, ledwo 1200x1200… :slight_smile:

Zasadniczo trzeba szukać charakterystycznych kształtów, a nie po małej ilości elementów. Wbrew pozorom ta ikonka nie jest taka prosta, bo jest po skosach, a to oznacza szare piksele zamiast czarnych, a więc po zwykłym przeskalowaniu do 14x14 wyszło tak: . To nie wina formatu, tylko samej koncepcji graficznej.

Ehh może jednak ta budka nie jest taka zła… Atrybut w postaci gazety też nie jest taki oczywisty, bo ktoś mógłby pomyśleć, że to siedziba redakcji lokalnej gazety.

W wersji 8339 JOSM style rysowania map = Mapnik nie wyświetla wszystkich wyrysowanych budynków i teraz mapowanie zabudowy jest mocno utrudnione.

@dammat: Jeszcze porównam z innymi zestawami ikonek (bo np. człowiek z HOT podrzucił mi wczoraj świetny pomysł na sklep z częściami samochodowymi!), ale coraz bardziej skłaniam ku koncepcji gazety 16), ponieważ w tej rozdzielczości nic bardziej oczywistego mi się nie udało wymyślić.

Natomiast gruntownie przemyślałem sprawę mylących “ikonek” i się z tym zasadniczo nie zgadzam z takimi obawami, bo żaden symbol nie jest jednoznaczny. Nie słyszałem na przykład, żeby ktoś protestował przeciwko ikonom supermarketu i sklepu osiedlowego, chociaż takie same koszyki są w marketach elektronicznych czy budowlanych, ani ikonki straży pożarnej, chociaż przecież mogłaby oznaczać ognisko.

Jakoś wcześniej mi to umknęło (dopiero wczoraj na spotkaniu w Sosnowcu do mnie dotarło), ale warto w tym wątku wspomnieć, że Mateusz szykuje solidną przebudowę jeśli idzie o wyświetlanie dróg na domyślnej mapce w ramach GSoC:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Google_Summer_of_Code/2015/AcceptedProjects/Road_style_in_Default_OSM_map_style
https://www.openstreetmap.org/user/Mateusz%20Konieczny/diary/34957

Świetne porównanie:

Rzecz, która mi przeszkadzała od zawsze na OSM to próba wyświetlenia niemal wszystkiego na raz i niezbyt przemyślana kolorystyka. Trzymam kciuki za ten projekt.

Jest już kolejne porównanie domyślnej mapki, tym razem z mapką HOT:

https://www.openstreetmap.org/user/Mateusz%20Konieczny/diary/34964

a propos porównywania różnych skórek OSM dorzucę to co pisałem na ich temat już kiedyś we wpisie o ogólnych wadach OSM
punkt 3.
https://www.openstreetmap.org/user/Tomasz_W/diary/23710

Jak może już zauważyliście, na serwery OSM dostała się nowa wersja stylu openstreetmap-carto (v2.30.0) - chyba ze 2 miesiące tym razem się zeszło, ale są oczywiście różne fajne rzeczy, np. kolejne nowe ikonki (typu parkingi rowerowe, ławki, sklepy monopolowe, pamiątkarskie, meblowe, komórkowe, obuwie czy optyk) i kolejne etykietki (typu bankomat, wypożyczalnia samochodów i rowerów czy drzewo - wreszcie! :slight_smile: https://www.openstreetmap.org/node/417927852). Tu jest pełniejsza lista zmian do poczytania sobie:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-May/072904.html

I kosze na śmieci.

hehe wiedziałem, że po coś je dodaje :slight_smile: Co do drzew to były już w poprzedniej zmianie. Najważniejszy dodatek to jednak historic=monument. Trochę łyso to wyglądało jak wyświetlane były małe pomniki a ogromne rozpoznawalne i widoczne w całej okolicy już nie :stuck_out_tongue:

Drzewa były ale ta zmiana dodaje wyświetlanie nazw, tak przynajmniej jest w opisie. A historic=monument wyświetla się o jeden poziom wyżej niż małe pomniki, tu można porównać: https://www.openstreetmap.org/#map=17/50.02968/19.96200

porównałem i tak się zastanawiam czy ten pomnik w tej okolicy faktycznie powinien się tak nazywać jak się w OSM nazywa :wink: https://www.openstreetmap.org/#map=19/50.03045/19.96548

EDIT: faktycznie powinien. nawet dali link do wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/pl:Hujowa%20G%C3%B3rka?uselang=pl

EDIT2: Czytając jednak dalej zastanawiam się czy nazwa nie powinna być jednak zmieniona na “Kozia Górka”, gdyż zostawiając obecną równie dobrze można by zmienić nazwę szańca na bardziej potoczną widoczną w tekście a chyba nie oto chodzi

Ja bym dał H-Górkę i C-Dołek by uniknąć epatowania wulgaryzmami - a taki zapis skrócony jest często spotykany. W description można to rozwinąć.
Nie wiem też dlaczego nazwa jest tu przypisana do pomnika a nie obszaru. A same szańce to piękny przykład tagowania pod renderer.

O, i sklepy z elektroniką się uwidoczniły wreszcie… Rzeczywiście warto przepychać wyświetlanie ikonek, tak jest dużo czytelniej.

Jak go włączyć, bo w menu stylów z warstwami po prawej go nie ma? Tzn. jaką literę dodać w linku adresu, by się wyświetliła?

To ta domyślna mapka (“podstawowa”), nic nie trzeba więc włączać - co najwyżej odczekać aż się odświeżą kafelki w danym miejscu, bo to musi chwilę potrwać.

lub wcisnąć przycisk odśwież stronę

Ma wrażenie że linie wysokiego napięcia są nieco za bardzo eksponowane. Tak na dobrą sprawę sieć na tym przykładzie nieco przypomina pajęczynę i wizualnie idąc nad drogami bardziej przykuwają uwagę niż teoretycznie szersze ciągi dróg http://www.openstreetmap.org/#map=14/50.0034/21.9412 Może winny mieć nieco przeźroczystości, jaśniejszy kolor, cieńszą linię? Jak uważacie?