Wyświetlanie na domyślnej mapie

Aha, czyli X nic nie przesuwa, tylko pozwala zmieniać wielkość czcionki? To raczej mało interesująca opcja, chyba że w ograniczonym zakresie (najwyżej o 1 punkt).

Natomiast zastosowanie NSEW dla obszarów (dla miast już tego używamy w specjalny sposób) ma sens. Być może w tym celu trzeba by było połączyć warstwy kraj-stolica i regiony-miasta, żeby to działało, ale nie jestem pewien czy dobrze to rozumiem. Tak czy owak jak zwykle trzeba to potestować, a na początek sprawdzić czy już tego nie ma.

Tak, X nie przesuwa (choć wciaż działają przesunięcia pikselowe), ale nie ma nic wspólnego ze zmianą wielkości czcionki. To wynika tylko z obecności liczb na końcu, a X się pojawiiło bo wymagane jest użycie jakiejś literki, tj, “10,9” jest nieprawne.

Łączenie warstw miałoby sens, gdyby Mapnik potrafił operować współrzędnymi kilku napisów jednocześnie, a nie wiem czy to potrafi. Raczej robi to metodą dopasowania nowego napisu do już przetworzonych.

Może lepiej, a na pewno prościej, byłoby najpierw przetwarzać istotne miasta, a potem próbować dopasowywać nazwy regionów? Jeśli miast byłoby za dużo przy tym podejściu, można by wprowadzić nową warstwę, zawiarająca tylko te z capital=4 i ją umieścić przed warstwą z nazwami regionów. Dla Polski to 66 wobec 17.
I jeszcze bym wywalił “województwo” z nazw regionów. Oczywiście nie w danych, a po stronie rendera.

A gdzie jest kod który powoduje przesunięcia pikselowe, o których mówisz?

Warstwę ze stolicami “states” myślę, że można wydzielić. A jeśli jest tak jak mówisz:

nazwa kraju
nazwa stolicy
nazwy województw
nazwy dużych miast

to pewnie wystarczy rozszerzyć warstwę stolic o stolice “states”.

Nie widzę szans, osm-carto bierze tylko “name” i tyle.

Próbowałem wykorzystać położenia N,S,E,W itp. do nazw województw (czyli wielokątów), ale ani drgnęły. Szkoda, to też by było coś. Nieczytelna jest dla mnie dokumentacja Mapnika i Carto, trudno mi się w niej zorientować.

Ponawiam propozycję żebyś może popróbował przy tym pogrzebać i testować, bo łatwiej ci to idzie niż mnie. Co ty na to?

shield-text-dx, shield-text-dy oraz text-dx i text-dy, ale możliwe, że to jest zwykły stały offset.

Tak, trzeba tylko zadbać, by stolica była pierwsza.

Dowolne inne tagi są chyba teraz dostępne w osm-carto? Bo Mapnik ma możliwość podania alternatywnych tekstów - właśnie na wypadek problemów z dopasowaniem przy rozwiązywaniu komfliktów. Nie wiem tylko, czy składnia osm-carto pozwala na przekazanie takich dodatkowych nazw.

Te, które widać teraz się nie ruszą. Mogłoby się pojawić mazowieckie, ale to zależy od swobody ruchu. Może to text-dy trzeba ustawić?

Też już nad tym zastanawiam. :slight_smile:

Moim zdaniem to właśnie offset.

Nazwy są wyświetlane z tagu name z wyboru, bo są najbardziej uniwersalne. Niedawno była dyskusja o innych tagach nazwy (w sensie problemów z innymi systemami znaków i językami), ale nic się nie zmieniło. Technicznie można, ale nie widzę szansy na akceptację.

Jeśli chcesz się pobawić, to polecam Dockera - jeśli nie używasz Linuksa i Docker nie działa na twoim systemie, to wystarczy VirtualBox z Ubuntu i tam ten Docker dopiero. Zależy mi, żeby więcej ludzi dłubało w kodzie osm-carto, bo niby jest nas kilka osób, ale robi się specjalizacja - jeden jest od SQL-a, inny od fontów albo dróg i czasem trudno nawet zrecenzować czyjąś poprawkę.

Tak, stały offset. Dałoby się używać dodatkowych wartości, gdyby było obsługiwane text-placement-type: list, ale jak można zobaczyć - [1] i [2] - problem jest znany i na razie brak sensownego rozwiązania.

Tu chodziło mi o użycie [name] i jako alternatywnego tekstu [short_name] przy wykorzystaniu wyżej wymienionego rodzaju rozmieszczania “list”. W short_name u nas jest właśnie województwo bez “województwa”.

Wydzieliłem wątek na temat nazw województw do osobnego wątku:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=60575

Wygląda na to, że jest inny sensowny algorytm (typu “umieść gdziekolwiek wewnątrz granic”), i to nawet używany w czeskim forku, tylko trzeba zachęcić talaja, żeby go wrzucił do standardowego Mapnika :slight_smile: (a potem jeszcze wdrożyć w Carto CSS) :

https://github.com/mapycz/mapnik/blob/master/docs/features/placement-grid.md
https://github.com/mapnik/mapnik/pull/3780#issuecomment-347098875

Jeszcze jedno fajne porównanie obrazków… Był sobie wykład niejakiego Maxima Rylova (Uniwersytet w Heidelbergu) na SotM EU 2014 o tym, jak zoptymalizować ilość etykietek z nazwami, można nawet obejrzeć nagranie i pobrać slajdy z tego wystąpienia:

http://sotm-eu.org/en/slots/16

Na przykładzie Sycylii różnica między OSM Carto a GMaps była jak 5 do 54. Tymczasem jak sprawdziłem teraz, różnica jest jak 9 do 27:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1069#issuecomment-347573622

Wniosek - nie zawsze więcej znaczy lepiej i oba style zyskały na tym, że zbliżyły się do środka. :slight_smile:

Widać tam przykrywanie przez nazwę administracyjną nazwy wyspy, z “przemianą” nazw między z8 i z9. Już wcześniej widziałem taki dziwny efekt przy innych wyspach.

Okazuje się, że jest nadzieja na przesuwanie etykiet w ramach całego dostępnego obszaru! Wspominałem, że taki kod istnieje w czeskim forku Mapnika - zdaje się nawet jest z powodzeniem używany do zmieszczenia etykietek Hiszpania/Madryt (klasyczny układ, kiedy stolica jest w geometrycznym centrum obszaru):

https://en.mapy.cz/zakladni?x=-2.7414449&y=40.1327747&z=6&source=osm&id=34811795&q=madryt

Przy okazji dowiedziałem się, że na ten problem Mateusz założył bilecik zanim jeszcze zacząłem działać w projekcie:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1069

Kod algorytmu grid jest opisany w Mapnik CZ:

https://github.com/talaj/mapnik/blob/master/docs/features/placement-grid.md

i nawet autor zgodził się, żeby go dodać do oryginalnego Mapnika. Nie zrobił tego wcześniej, bo nie spodziewał się, że komuś to może być potrzebne - przecież to są podstawowe sprawy i pewnie od dawna jest to jakoś rozwiązane… Kolejny kamyczek do ogródka braku komunikacji między projektami OSM! Zaprosiłem go na SotM PL, byłoby fajnie pogadać na żywo, zwłaszcza razem z Mateuszem i Matthijsem, gdyby też się tam wybierał (ping?).

Być może jest więcej przydatnych rzeczy w tym czeskim forku, dlatego założyłem na to osobny bilecik:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2962

Tam też omówiłem z grubsza jakie są problemy z łańcuchami zależności między projektami. Nie wystarczy, że talaj zrobi PR w Mapniku i ten kod zostanie zaakceptowany, a nawet gdy Mapnik wyda nową wersję z tym kodem. Dalej są kwestie obsługi w CartoCSS i Kosmtiku oraz pakietowanie tego wszystkiego w różnych formatach - npm, mason, deb (najpierw Debian, a potem Ubuntu), ewentualnie problemy z wersjami NodeJS i npm…

Ciekawe to jest nawet, ale naprawienie drobnego problemu z nazwami województw zasłaniającymi nazwy miast wojewódzkich może potrwać wiele miesięcy zanim efekt pojawi się na OSM.org, nawet jeśli po drodze nie będzie dodatkowych trudności!

Wznowiła się nieoczekiwanie dyskusja na temat wyświetlania boundary=protected_area:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/603#issuecomment-347879897

Tym razem wygląda na to, że dochodzimy do jakichś wniosków - wygląda na to, że w większości przypadków taguje się obszary chronione na oba sposoby - jako boundary=, ale też jako leisure=nature_reserve, czyli zapewne jedno bo słuszne, a drugie bo się wyświetla. W Polsce jak z 9249 tych leisure wykluczyłem boundary=, to zostało ledwie 1492 (16%), a jak jeszcze wykluczyłem protect_class=*, to zostało tylko 56 (0.6%). W Niemczech tych unikalnych przy obu wykluczeniach było 34%, ale to nadal oznacza, że większość jest otagowana podwójnie.

W związku z tym prawdopodobnie wyrzucę wyświetlanie leisure jako zbyt ogólne i po prostu nadmiarowe. Boundary pozwoli natomiast na wyświetlanie na początek (z8) tylko parków narodowych (w obu schematach), co zmniejszy bajzel wizualny, a np. rezerwaty ścisłe będzie można wyświetlać podobnie jak obszary wojskowe, ale oczywiście na zielono.

o parkingi zmieniły kolorek z żółtego na szary jak highway=living_street? czy u mnie coś się wywaliło z grafiką?

Parkingi zmieniły kolor:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2904
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2947

Od około dwóch tygodni. Na początku sam pomyślałem że to błąd

Lista zmian:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/CHANGELOG.md
Dyskusja:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2904

Zmieniły.

Myślę nad tym jak wyświetlać obszary chronione i po wymianie zdań ze społecznością mam już zdanie na temat tagowania oraz co z tego wynika dla pokazywania ich na domyślnej mapie:

http://www.openstreetmap.org/user/kocio/diary/42861

Heh, właśnie znalazłem dość nietypowe zastosowanie dla osm-carto - używa go jako domyślnego stylu także projekt Open Geofiction. Przykład fikcyjnego, ale dość dokładnie zmapowanego miasta Ostrina w OGF:

http://opengeofiction.net/#map=17/40.05166/85.40216

Tagging for rendering na budynkach aż miło… :wink:

Chciałbym je zobaczyć w 3D z góry wygląda to fantastycznie - budynki i ich zarysy.

Myślę, że w 3D wygląda to bardzo źle :slight_smile: , bo to nie jest zrobione przez wizualizację building:part (ten bilecik został niestety odrzucony), tylko przez rysowanie barier… Jak wiadomo to się sprawdza tylko dla wyświetlania konkretnie w 2D pod osm-carto.