Wyświetlanie na domyślnej mapie

Z jakiegoś powodu nie wyświetla kolei na dwunastym poziomie zoomu. Na jedenastym i trzynastym wyświetla dobrze.

Taki problem byl zgloszony tez na liscie, i jeszcze cos o drogach na zoomach <= 11. Sa zwiazane ze wspomniana v2.28.0.

Okazało się, że na temat wyświetlania nawierzchni dróg jest już bilecik (bardzo by mi pasował do wyświetlania ich fizycznego obrysu), i to nawet mocno obgadany:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/110

to się do niego dopisałem z propozycją, żeby te obie fizyczne cechy były wyświetlane (najlepiej razem) tylko na najwyższym powiększeniu mapki.

W 2.28.0 wyświetla się już ikonka dla amenity=townhall, ale zastanawiam się, co właściwie ten tag oznacza? W sensie czy chodzi tylko o ratusz miejski, czy także urzędy dzielnicowe? Opis jest lakoniczny, wiec skłonny jestem traktować go szerzej:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=townhall

Cóż, nikt pewnie nie wie, co dokładnie oznacza. Jest w kategoryzacji POI-ów trochę takich zagadnień, których nikt chyba jeszcze nie zrobił dobrze, i to jest jedno z nich. Co innego oficjalna siedziba urzędu, co innego miejsce, gdzie można załatwić sprawy urzędowe, a co innego jeszcze najgłówniejszy, obywatelski budynek we wsi czy mieście, w którym może nawet żadna administracja nie urzęduje, a o którym wspomina tu wiki. Zawsze wszystko wrzucane jest do jednego wora.

Akurat urzędy dzielnicowe, takie jak są w Warszawie, bym tu spokojnie zaliczył, bo dzielnice podchodzą mi pod angielskie pojęcie municipality, o którym wspomina dokumentacja. Ciekawsze jest, co robić, gdy - co u nas chyba dość częste - różne części takiego urzędu miasta albo gminy mają różne siedziby. Każdą z nich oznaczać amenity=townhall? W samej Warszawie-Śródmieściu byłoby takich townhalli kilkanaście, więc skłaniałbym się raczej do oznaczenia jakiejś głównej siedziby w ten sposób, resztę tagując jako office=administrative. Przy czym w rzeczonej Warszawie nawet nie do końca wiadomo, co jest tą główną siedzibą urzędu miasta. Pałace skarbowe na placu Bankowym? Owszem, tam urzęduje prezydent (akurat obecny, bo poprzedni nawet nie), ale że ratusz mieści się na placu Bankowym, nigdy bym nie powiedział.

W “amenity=townhall” może być “office=administrative”, kiosk, fryzjer, itd. :slight_smile:
Nie myl pojęć “amenity” z “office”.

Wyszedł najnowszy biuletyn WeeklyOSM:

http://www.weeklyosm.eu/archives/2388

gdzie przypominają o tym, że zaczęły się wyświetlać takie obszary jak lita skała, piargi, żwir i piach - może się to przydać w wyższych górach typu Tatry, które nie wszędzie porosły lasem albo trawą.

Zgoda, nigdy nie sądziłem inaczej. Ale czy każdy office=administrative należący do miasta / gminy jest koniecznie amenity=townhall? I czy każdy amenity=townhall musi zawierać office=administrative, czy też mogą być takei ratusze, gdzie żadna administracja się nie mieści?

IMHO Nie wdawałbym się w tak głębokie dywagacje.
Render mamy taki jaki mamy, a taki co by rozróżniał te drobne różnice (dla OSM) to długo się jeszcze nie doczekamy :frowning:
Na razie jest dobrze, że w ogóle coś widzimy i trzymajmy się Wiki.

Mam takie dwie sprawy:

  1. Większość ludzi wie, że drogą od Ronda do Kuźnic nie każdy może przejechać. Ustawione jest access=psv. Dlaczego renderer tego nie wyświetla, że taka droga nie jest dostępna dla wszystkich?
  2. Jeżeli budynek ma adres i numer to ten numer jest wyświetalny, ale jeżeli budynek ma jeszcze nazwę to już numer przestaje być wyświetlany. Robi się z tego taki paradoks: na mapię widzę mój docelowy budynek, ale żeby zaprogramować nawigację to muszę wprowadzić adres sąsiedniego budynku, którego numer jest wyświetlany.

Bo to jest informacja dla nawigacji raczej.

To akurat jest rezultat tego iż na poprawę wyświetlania więzień znalazł się chętny który coś zrobił i wyprodukował kod (polarbearing - https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/772)) a w przypadku dróg na razie wszyscy tylko dyskutują. Co do granic - ostatnio była niezła poprawa (dzięki math1985 - https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1107)).

Jest access=psv, motor_vehicle=no, co skądinąd jest trochę sprzecznie wewnętrzne. Gdyby było otagowane access=no, psv=yes, renderer już by oznaczył, tak jak się spodziewasz. Sam skłaniałbym się ku takiej wersji.

A nie można wtedy kliknąć na mapie i wybrać tego miejsca jako celu?

Nie mapujemy pod render, to po pierwsze. Po drugie, access=no jest bardzo restrykcyjne, proszę sobie wybrać coś innego z wiki: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:access
Może access=official + psv=yes?

Po pierwsze, nie wiem, na jakiej podstawie sugerujesz, że chcę mapować pod render. Wyraźnie napisałem, że dotychczasowa wersja jest moim zdaniem w ogóle niepoprawna, bo zawiera wewnętrzną sprzeczność, i wobec tego proponowane przeze mnie rozwiązanie jest lepsze także z punktu widzenia bazy.

Po drugie, co jak co, ale z wiki konsultuję się cały czas. Tylko z angielską wersją językową, a nie polską. A tu - niespodzianka:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:access

I to jest dokładnie rozwiązanie, które zaproponowałem. Dostępu dla ogółu nie ma, jest dopuszczony jedynie dla pewnej grupy pojazdów. Jeśli tekst na polskiej wiki jest w ogóle tłumaczeniem z angielskiej, to niestety zawiera błąd. A fakt, że renderer wyświetla taką kombinację tagów zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, czyli jako drogę z ograniczeniem dostępu, dowodzi tylko, że ludzie za niego odpowiedzialni taki schemat tagowania uznali za wzorcowy.

A co do access=official, wydaje mi się, że też nie pasuje do specyfikacji.

Tag access nie definiuje określonego ruchu, jaki na danej drodze jest dopuszczony. Wydaje się raczej, że intencją było, by wartość official była używana w parze z tagami określającymi rodzaj ruchu np. bicycle, foot, psv. Potwierdza to także komentarz do bardzo podobnego tagu access=designated na angielskiej wiki:

Wiec jeśli już, official widziałbym go w kombinacji access=no, psv=official (i jeszcze przynajmniej foot=yes jeśli nie ma osobno zmapowanego chodnika), przy czym - tu wchodzimy już w głębokie niuanse językowe - wartość official zarezerwował bym jednak tak naprawdę dla sytuacji, gdzie jakiś znak w pozytywny sposób określa przeznaczenie drogi dla danego typu ruchu. Na drodze do Kuźnic stoi zapewne zwyczajny znak B-1 (zakaz ruchu) z tabliczką opisującą, kogo nie dotyczy, więc pozostaję przy rekomendacji, by drogę tę oznaczyć access=no, psv=yes (foot=yes).

Zgadza się. Na drodze do Kuźnic stoi znak B-1 z tabliczką. Także popieram układ access=no, psv=yes.

Pojawiła się też odpowiedź: “Nie mapujemy pod render, to po pierwsze.” Zgadza się, ale czasem zamapowianie pod renderer prowiadzi do użytecznej informacji wykorzystywanej przez miliony ludzi. W przypadku drogi do Kuźnic mapa sugeruje, że można tam dojechać. Więc jak się ktoś “sparzy” na takiej informacji to powie, że ta mapa jest do d… i nigdy do niej nie wróci. Czy prace nad rendererem mają najwyższy priorytet? To przecież “wizytówka” całego projektu.

Co do numerów na budynakch, które mają nazwę to problem jest generalny: przykładowo widzę pensjonat o nazwie “Stokrotka” i chciałbym po prostu poznać jego adres. Niestety jest to niemożliwe. Muszę się domyślać na podstawie numerów sąsiednich budynków. Jeżeli teraz weźmiemy na przykład Zakopane, to są tam ulice, w których każdy dom ma jakąś nazwę. Wprowadzając te nazwy można doprowadzić do sytuacji że na ulicy zginie numeracja.

Na odcinku tej drogi poniżej skrzyżowania z Karłowicza dozwolony jest też dojazd do posesji. Goście ośrodków dostają identyfikatory pozwalające na wjazd (wiem, bo byłem w takim). Więc tu przydałoby się destination.
Rowerem też raczej wolno do samych Kuźnic.

A próbowałeś oddalać i przybliżać mapę? Tutaj to działa (ale być może dlatego, że tekst jest długi i na pewnym oddaleniu się “nie mieści”?): https://www.openstreetmap.org/#map=19/50.86494/15.68198 Konkretnie na zoomie 17 widać numery, nie wiem, czy to jest reguła.

Próbowałem. Na żadnym zoomie nie pokazuje się numer domów tej okolicy:
https://www.openstreetmap.org/#map=19/49.28855/19.95444

Po wycentrowaniu na budynku, można kliknąć na “Where am I?” przy polu wyszukiwania albo użyć funkcji z pytajnikiem z prawej strony… Ale zastępowanie numerów nazwami to rzeczywiście uciążliwość. W aplikacji Maps.Me, jeśli obiekt ma zarówno nazwę jak i numer, to numer jest wyświetlany w nawiasach po nazwie, np. Jasny Pałac (24).