Wyświetlanie na domyślnej mapie

Gdzie zgłosić problem z wizualizacją dróg “unclassified” i “residential”.
Jest z tym duży problem w Nepalu, gdzie nie ma tła (landuse) dla białych dróg.
Drogi są zbyt białe i nie widać ich przy powiększeniu do z15.
https://www.openstreetmap.org/#map=14/27.2002/87.8724
Myślę, że to dotyczy wszystkich obszarów.

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues

Zawsze sądziłem, że w takich regionach lepiej korzystać z https://www.openstreetmap.org/#map=14/27.2002/87.8617&layers=H

Nawet na HOT nie wygląda to zbyt wyraźnie.

Bilecik - jak rozumiem założony przez Władka:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2941

Nastąpił kroczek w kierunku naprawienia błędu z kiepskim pozycjonowaniem nazw wielokątów - został wydany Mapnik 3.0.16. Niestety to jeszcze nie wystarczy, żeby zmiany pojawiły się na domyślnych kafelkach OSM.org, a nawet w testach pod Kosmtikiem, potrzebna jest aktualizacja pakietów:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1465#issuecomment-344984092

OpenStreetMap Carto v4.5.0 wdraża się właśnie na serwerach fundacji:

http://www.openstreetmap.org/user/kocio/diary/42734

Chciałem zauważyć, że na zoom=7 mapa Polski jest mało użyteczna. Pokazuje kilka miast i zarys granicę kraju. Myślę, że przynajmniej można by pokazać wszystkie place=city, bo czemu nie widać np. Łodzi?

http://www.openstreetmap.org/#map=7/52.080/19.797

Mam nadzieję, że na tych niskich poziomach, które teraz staramy się uporządkować, znajdzie się miejsce dla obszarów naturalnych (lasy, łąki…) i na wpół naturalnych (np. pola uprawne):

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2946

Algorytm wyświetlania miast jest w tym pliczku i szczerze mówiąc nawet go nie dotykałem, bo z grubsza sensownie działa dla całego świata:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/placenames.mss

Podejrzewam, że problem tkwi w konflikcie z nazwą województwa (można spróbować wyrenderować bez nazw województw, żeby się przekonać - prawdopodobnie to samo jest z Poznaniem), ale tego problemu nie umiem ugryźć, choć zauważyłem go już dawno. Inna sprawa, że od tego czasu jest trochę lepiej, ale nie wiem co poprawiło sytuację:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1391

Na tym poziomie pokazuje tylko place=city. Na z8 zresztą jest tak samo i pustki są tam jeszcze bardziej widoczne. Ale Łódź widać.

Tak jak myślałem - to problem z nazwami województw, po ich wyrzuceniu widać nawet Katowice. Ale dlaczego np. mazowieckie przestało zakrywać Warszawę, tylko na odwrót, to nie wiem - potrzebuję kogoś kto by to przeanalizował:

nazwa kraju
nazwa stolicy
nazwy województw
nazwy dużych miast

taka jest kolejność i priorytet z project.mml.

Hm, a która część kodu to definiuje?

Okazuje się, że zwykłe przetestowanie nowego Mapnika, który poprawia błąd położenia nazw wielokątów ( https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=672898#p672898 ) jest jeszcze bardziej upierdliwe niż sądziłem: Kosmtik korzysta z node-mapnik (npm), ten standardowo korzysta z pakietowania pod mason (własny wynalazek Mapboksa - https://github.com/mapbox/mason ) i dopiero na końcu jest Mapnik… Czyli na razie nadal nie bardzo mam jak sprawdzić Mapnika v3.0.16 jeśli nie chcę sobie zaśmiecać systemu.

Sądzę, że zwykła kolejność warstw w pliku, bo nie widać tam innego mechanizmu.
Jak zamienisz miejscami blok z “id: state-names” z “id: placenames-medium” to się przekonamy:)

Dzięki, zajrzę tam pewnie kiedyś.

Swoją drogą ciekawe, co by było gdyby stolice województw (i odpowiedników na świecie) wepchać przed nazwy jednostek administracyjnych, które reprezentują? Niby teraz jest bardziej logicznie, ale takie proste eksperymenty dają czasem nieoczekiwane rezultaty.

Pewne zmiany mogą nastąpić po wspominanej wyżej aktualizacji Mapnika na serwerach OSMF, bo wtedy niektóre nazwy obszarów mogą się przesunąć, ale trudno powiedzieć nawet na ile to będzie zauważalne. Najbardziej cierpią miasta ulokowane w środku takiego obszaru. W zasadzie potrzebny byłby algorytm relokujący nazwy obszaru (w granicach tego obszaru) aby nie wchodzić na nazwy punktów. Mapnik o ile pamiętam oferuje taki mechanizm, ale tylko dla linii.

[Aktualizacja:] Zgłosiłem ten pomysł: https://github.com/mapnik/mapnik/pull/3780#issuecomment-346735991

Wydawało mi się, że dokładnie do tego służą punkty z rolą label w relacjach.

Nie pamiętam jak to jest (trzeba sprawdzić w kodzie), ale to nigdy nie załatwi sprawy do końca, bo zależy jakie miejscowości zechcesz wyświetlić, jakiej wielkości czcionką, z której strony punktu itd.

Widzi mi się, że jeśli można nazwę obszaru przesunąć punktem z rolą label, to przynajmniej na domyślnej mapie problem powinien być rozwiązany…

Oczywiście można, tylko wtedy można się też zastanawiać, czy to nie jest tagowanie pod renderowanie. Dlatego właśnie szukam rozwiązania, w którym to automat renderujący kombinuje jak pomieścić labelki w danym przypadku mając ogólne dane, a nie mapowicz je preparuje pod konkretną mapkę.

Można spróbować zwiększyć zakres ruchu nazw miast przy unikaniu konfliktów. Teraz są to 4 piksele. Dla niskich poziomów zoomu umiejscowienie miast może być niedokładne, byle błąd nie rzucał się w oczy.

A nie dałoby się zrobić na wzór map papierowych?
Nazwy obszarów (województw) większe i blade, a nazwy punktów (miast) mniejsze, wyraźnie się odcinające od tła i na wierzchu?