Wyświetlanie na domyślnej mapie

To akurat jest dla mnie jasne - podałeś konkretną propozycję koloru, spróbuję to przetestować i zobaczymy czy się nada lepiej niż obecny.

Ale nie rozumiem tylko całej reszty wywodu i na to nie odpowiedziałeś. Jakie ma znaczenie ile jest tych pow niezależnych na lr? O co chodzi z pow jako obiektem trwałym (a który obiekt jest niby nietrwały)?

Piszesz z punktu widzenia turysty, a domyślna mapa nie jest tylko dla turystów. Ma być uniwersalna.

Podejrzewam, że w czasie jazdy korzysta się z różnych aplikacji, a nie z domyślnej strony. Przecież to nie jest nawet sprzężone z GPS, więc nie ten odbiorca.

Słuszne pytanie. Tam jest jeszcze problem jak wyświetlać kapliczki w ogóle - zaproponowałem chrześcijańskie jako budki z krzyżem na górze, pozostałe jako takie same budki, ale z patyczkiem na górze (bez poprzeczki). Nie jestem pewien, czy to jest dobry projekt, ale nic lepszego nie pamiętam (to już dawno było). Jeśli to jest OK, to zabrakło głosu że warto i od którego poziomu wobec tego. Zapraszam do tamtego bileciku, bo dyskusja na dwa fronty jest wyjątkowo upierdliwa i się tego nie podejmuję. Jak widać każdy detal można obgadywać długo i często ile ludzi, tyle zdań.

A z16 (nie z15) przyjęliśmy o ile pamiętam dlatego, że potraktowaliśmy je analogicznie do krzyży, które wyświetlamy właśnie od tego poziomu. To by było spójne, bo zwykle są dość podobne.

Być może, ale do tego trzeba założyć bilecik i się nastawić na dyskusję jakie to ma plusy, jakie minusy, jak to można poprawić itp. Technicznie to wszystko łatwo zrobić, problemy są zwykle w tym, jak to wpływa na całą mapę. Przypomnę, że zmiana koloru wody na osm-carto była banalna technicznie, ale to akurat był najmniejszy problem.

Gdzie zgłosić problem z wizualizacją dróg “unclassified” i “residential”.
Jest z tym duży problem w Nepalu, gdzie nie ma tła (landuse) dla białych dróg.
Drogi są zbyt białe i nie widać ich przy powiększeniu do z15.
https://www.openstreetmap.org/#map=14/27.2002/87.8724
Myślę, że to dotyczy wszystkich obszarów.

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues

Zawsze sądziłem, że w takich regionach lepiej korzystać z https://www.openstreetmap.org/#map=14/27.2002/87.8617&layers=H

Nawet na HOT nie wygląda to zbyt wyraźnie.

Bilecik - jak rozumiem założony przez Władka:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2941

Nastąpił kroczek w kierunku naprawienia błędu z kiepskim pozycjonowaniem nazw wielokątów - został wydany Mapnik 3.0.16. Niestety to jeszcze nie wystarczy, żeby zmiany pojawiły się na domyślnych kafelkach OSM.org, a nawet w testach pod Kosmtikiem, potrzebna jest aktualizacja pakietów:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1465#issuecomment-344984092

OpenStreetMap Carto v4.5.0 wdraża się właśnie na serwerach fundacji:

http://www.openstreetmap.org/user/kocio/diary/42734

Chciałem zauważyć, że na zoom=7 mapa Polski jest mało użyteczna. Pokazuje kilka miast i zarys granicę kraju. Myślę, że przynajmniej można by pokazać wszystkie place=city, bo czemu nie widać np. Łodzi?

http://www.openstreetmap.org/#map=7/52.080/19.797

Mam nadzieję, że na tych niskich poziomach, które teraz staramy się uporządkować, znajdzie się miejsce dla obszarów naturalnych (lasy, łąki…) i na wpół naturalnych (np. pola uprawne):

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2946

Algorytm wyświetlania miast jest w tym pliczku i szczerze mówiąc nawet go nie dotykałem, bo z grubsza sensownie działa dla całego świata:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/placenames.mss

Podejrzewam, że problem tkwi w konflikcie z nazwą województwa (można spróbować wyrenderować bez nazw województw, żeby się przekonać - prawdopodobnie to samo jest z Poznaniem), ale tego problemu nie umiem ugryźć, choć zauważyłem go już dawno. Inna sprawa, że od tego czasu jest trochę lepiej, ale nie wiem co poprawiło sytuację:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1391

Na tym poziomie pokazuje tylko place=city. Na z8 zresztą jest tak samo i pustki są tam jeszcze bardziej widoczne. Ale Łódź widać.

Tak jak myślałem - to problem z nazwami województw, po ich wyrzuceniu widać nawet Katowice. Ale dlaczego np. mazowieckie przestało zakrywać Warszawę, tylko na odwrót, to nie wiem - potrzebuję kogoś kto by to przeanalizował:

nazwa kraju
nazwa stolicy
nazwy województw
nazwy dużych miast

taka jest kolejność i priorytet z project.mml.

Hm, a która część kodu to definiuje?

Okazuje się, że zwykłe przetestowanie nowego Mapnika, który poprawia błąd położenia nazw wielokątów ( https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=672898#p672898 ) jest jeszcze bardziej upierdliwe niż sądziłem: Kosmtik korzysta z node-mapnik (npm), ten standardowo korzysta z pakietowania pod mason (własny wynalazek Mapboksa - https://github.com/mapbox/mason ) i dopiero na końcu jest Mapnik… Czyli na razie nadal nie bardzo mam jak sprawdzić Mapnika v3.0.16 jeśli nie chcę sobie zaśmiecać systemu.

Sądzę, że zwykła kolejność warstw w pliku, bo nie widać tam innego mechanizmu.
Jak zamienisz miejscami blok z “id: state-names” z “id: placenames-medium” to się przekonamy:)

Dzięki, zajrzę tam pewnie kiedyś.

Swoją drogą ciekawe, co by było gdyby stolice województw (i odpowiedników na świecie) wepchać przed nazwy jednostek administracyjnych, które reprezentują? Niby teraz jest bardziej logicznie, ale takie proste eksperymenty dają czasem nieoczekiwane rezultaty.

Pewne zmiany mogą nastąpić po wspominanej wyżej aktualizacji Mapnika na serwerach OSMF, bo wtedy niektóre nazwy obszarów mogą się przesunąć, ale trudno powiedzieć nawet na ile to będzie zauważalne. Najbardziej cierpią miasta ulokowane w środku takiego obszaru. W zasadzie potrzebny byłby algorytm relokujący nazwy obszaru (w granicach tego obszaru) aby nie wchodzić na nazwy punktów. Mapnik o ile pamiętam oferuje taki mechanizm, ale tylko dla linii.

[Aktualizacja:] Zgłosiłem ten pomysł: https://github.com/mapnik/mapnik/pull/3780#issuecomment-346735991

Wydawało mi się, że dokładnie do tego służą punkty z rolą label w relacjach.

Nie pamiętam jak to jest (trzeba sprawdzić w kodzie), ale to nigdy nie załatwi sprawy do końca, bo zależy jakie miejscowości zechcesz wyświetlić, jakiej wielkości czcionką, z której strony punktu itd.

Widzi mi się, że jeśli można nazwę obszaru przesunąć punktem z rolą label, to przynajmniej na domyślnej mapie problem powinien być rozwiązany…

Oczywiście można, tylko wtedy można się też zastanawiać, czy to nie jest tagowanie pod renderowanie. Dlatego właśnie szukam rozwiązania, w którym to automat renderujący kombinuje jak pomieścić labelki w danym przypadku mając ogólne dane, a nie mapowicz je preparuje pod konkretną mapkę.