Wyświetlanie historii OSM

Witam!

W wakacje zacząłem bawić się w uzupełnianie mapy w okolicach, gdzie się znajduję i jestem pod wrażeniem dokładności map w wielu miejscach w Polsce.
A że zajmuję się programowaniem, to zainteresowałem się dostępem do map przez API. Udało mi się złożyć aplikacyjkę do wyświetlania historii elementu mapy – kto, kiedy i dlaczego. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to jest tu:

https://pewu.github.io/osm-history

Przykład: https://pewu.github.io/osm-history/#/way/30611687

Pozdrawiam,
Przemek

Mnie bardziej teraz brakuje możliwości podglądania historii kształtu i położenia punktów, bo historię zmian tagowania już mogę łatwo przeglądać zarówno przez JOSM-a, jak i na stronie. Dałoby radę coś takiego zrobić?

Jak mamy monitorować działania początkujących jeśli po wejściu w changeseta, który chcemy sprawdzić, nie możemy zwizualizować położenia skasowanego obiektu?
Jeśli potrafi to rewerter tzn., że obiekt nie znika z bazy, więc nie rozumiem dlaczego link ze strony www do skasowanego obiektu czyta tylko historię tagów a nie położenie.
To nie wygląda na błąd oprogramowania tylko na celowe działanie.
Co to ma ukryć?

Położenie konkretnych punktów pokazuje JOSM, a Achavi pozwala pokazać dokładnie zmiany konkretnego zestawu (jest skryptozakładka) oraz historię zmian na obszarze w przedziale czasu (czego raczej nie używam bo jest wolne).

Nie chodzi mi o cyferki, tylko o podgląd kształtu. Chodzi mi zwłaszcza o wandalizmy geometrii - w JOSM-ie muszę sobie w głowie wyobrazić kształty na podstawie ich współrzędnych, a tego jakoś nie potrafię. =}

Achavi to umie…
https://overpass-api.de/achavi/?changeset=41166060

Na stronie wiki jest bookmarklet który jeśli jesteśmy na stronie zestawu zmian otwiera wizualizację w nowej karcie. Dodaje się to do ulubionych i sprawa jest prosta.

Na dodatek używam Overpassa, przemas75 ostatnio się mnie pytał czy mam jakis monitoring zmian :wink:

http://overpass-turbo.eu/s/i6d

Dla przyśpieszenia nie pobieram relacji (bo rekursja zaciąga wszystko nawet spoza obszaru, czyli czasem bardzo dużo). Operator newer: nie pokazuje skasowań, niestety diff: nie sprawdza się na obszarach większych niż miasto bo jest zasobożerny.

@WiktorN (albo ktoś inny zorientowany): a jest szansa na coś podobnego w JOSM-ie?

Dzięki za odpowiedzi. Achavi to rzeczywiście świetne narzędzie.
Jeszcze się nie poddaję :slight_smile: Dodałem wizualizację historii zmian punktów. Przykład: https://pewu.github.io/osm-history/#/node/1804402734
To samo dla linii będzie odrobinę bardziej skomplikowane, a dla relacji pewnie jeszcze bardziej.

Dodałem wizualizację zmian dróg. Przykłady:
https://pewu.github.io/osm-history/#/way/7305256
https://pewu.github.io/osm-history/#/way/7305241

Za relacje nawet nie bardzo wiem jak się zabrać. Czego byście oczekiwali po wizualizacji historii relacji? Zmiany położenia wszystkich elementów składowych?

Przydałoby się narzędzie do robienia szlaków turystycznych.
Wyszukiwałoby odcinki szlaków o tym samym kolorze w powiecie i sprawdzało czy jest tag na relacji, że szlak jest kompletny.
Jeśli nie to wyszukiwałby podobny odcinek w promieniu np.20 km i wyświetlałby numery obu relacji aby je połączyć w jedną.
Tabela mogłaby pokazywać przybliżoną odległość odcinków oraz wyświetlałaby nazwy obu szlaków, bo może to są dwa różne szlaki.
Znacznie by to ułatwiło robotę, bo można by wrysować krótki odcinek z wizyty w terenie i nie byłoby się zobowiązanym do wrysowania całego.
Gdyby zobaczyć w OSM taki szlak, a nie byłoby go na mapach papierowych, to byłby powód aby znaleźć źródło lub będąc w okolicy nawet nie idąc tym szlakiem można by zapisać kolejny odcinek np. gdy go przecinamy w poprzek.

Musimy nadać refy szlakom aby stworzyć kompletny spis na wiki.
Wizualizacja mogłaby wyłapywać, które odcinki szlaków w OSM nie mają nadanego refa co wymagałoby uzupełnienia na OSM lub dodania szlaku do spisu na wiki.

http://osm.vink.pl/osm/szlaki/ - takie coś wystarczy?

P.s. przypnijcie ten wątek: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=54866 - bo jest tam pełno narzędzi, o których niewiele osób wie.

A może tak małe porządki w przypiętych? Które są potrzebne, a za którymi nikt nie będzie tęsknić? Pół ekranu mi już zajmują, więc nie chcę dopinać w nieskończoność.

Nie powinno to być trudne, w końcu to tylko 5 wątków. :slight_smile: