Wysokość - Isok cien, SRTM itp

Cześć wszystkim,
Mam prośbę o pomoc. Szukam możliwości sprawdzenia wysokości.Chcę pomierzyć nachylenia kilku dróg leśnych w procentach .
Próbowałem kilku źródeł. Google, Brouter i GPS w telefonie. GPS w lesie dziwnie się zachowywał. Czasem jadąc z góki wysokość rosła zamiast opadać…
Czy ktoś może mi podsunąć pomysł jak mogę to w miarę sprawnie pomierzyć? Mam pozaznaczane waypointy (początki i końce podjazdów) jednak na profilach wysokościowych często występują różne przesunięcia.

Może da się to zrobić jakoś na warstwie ISOK ? Tam chyba jest Ultra HD :slight_smile: dokładność do 1m?
Z góry serdeczne dzięki!

Na geoportalu ma na www i wms-ie masz warstwę topo-raster (wojskowe sztabówki z lat 80-tych) .Na terenie nizinnym (opolskie) masz poziomice co 1 m. Dokładność GPS w pionie jest 2,5 raz gorsza niż poziome i błąd 25-35 m to norma nawet na szczycie a co dopiero w lesie przy niekorzystnej konstelacji satelitów

Dzięki rowers2.
Pytałem jeszcze o numeryczny model terenu w Geoportalu i podobno taki istnieje ale jeszcze nie wprowadzili. Dane z Lidar’a są ultradokładne i zastanawiam się jak się do nich dostać? :slight_smile:

Dane z lidara to zdaje się zwykle 4 punkty z 1 m2. Nie ma jak z tego chaosu obarczonego błędami stworzyć poziomic.
Sprzet jest tani ale soft bardzo drogi. Polska kupiła chyba we Włoszech
Zobacz jak Wrocław zrobił w oparciu o te punkty mapę 3D budynków i widać, że to przypomina szum.
STRM robione z satelity mają zdaje się błąd ok 30 m, ale przewyższenia na krótkich odcinakach powinny ten błąd wyeliminować.
Jak już się dorwać to do STRM, bo one są w kilku klasach dokładności.OSM chyba korzysta z uwolnionych danych w III klasie.
Sam dla OSM wyliczałem nachylenie dróg górskich z map wojskowych. Mam nadzieję, że nie wszystko pokasowali

SRTM z rozdzielczością 30m były ogólnie dostępne, ale ostatnio pojawił się wymóg logowania:
https://lpdaac.usgs.gov/data_access/data_pool/

Jest też dostępny darmowy soft do odszumiania, np. w programie SAGA, który jest rozprowadzany razem z QGIS.

Nie wiem, jakiej dokładności oczekujesz ale myślę, że GPS Garmina z barometrem powinien być przyzwoitym rozwiązaniem. Podobnie oprogramowanie Garmina na PC potrafi rysować profile na podstawie warstwic i danych DEM zawartych w mapach Garmina.