Wykorzystanie podkładu mapy w publikacji papierowej

Witam, jak to właściwie jest z wykorzystaniem map i prawami autorskimi.
Potrzebuję pilnie na podkładzie mapy narysować kilka punktów, opisać je, to trafiło by do publikacji książkowej.
Jak prawidłowo oznaczyć pochodzenie mapy, by nie narazić się na nieprzyjemności.

Złożyłem 3 elementy które znalazły by się w rogu mapki, czy to wystarczy czy jednak jest to nieprawidłowe.

W podpisie dałbym oczywiście że zostało to wykonane na podkładzie mapy openstreetmap.pl
Proszę o odpowiedź

Od 2012 OSM jest na licencji ODbL (wcześniej CC-BY-SA), nie trzeba jej podawać, wystarczy tylko “(C) autorzy OpenStreetMap”, logo też nie jest wymagane, ale fajnie byłoby jakbyś znalazł na nie miejsce, bo daje to szansę na zwiększenie rozpoznawalności naszego serwisu

Serdecznie dziękuję za informację. Jeśli CC BY SA już jest nieaktualne, usunę ten element i postaram się połączyć oba elementy logo (lupkę) i autorów OpenStreetMap.
Czy takie wykorzystanie podkładu będzie legalne, Oczywiście w podpisie znajdzie się tekst “Wykorzystany podkład mapy – www.openstreetmap.org

Tak, i jeśli mogę coś zaproponować to rozważyłbym umieszczenie atrybucji w legendzie jako “źródło mapy” czy coś takiego, a białe tło usunął

Z ciekawości - co to za publikacja? :slight_smile:

Wydaje mi się, że dostałeś błędną poradę. Jeżeli chcesz skorzystać z graficznej postaci mapy ze strony http://www.openstreetmap.org, to obowiązuje Cię licencja CC-BY-SA 2.0. ODbL dotyczy OSM w postaci bazy danych.

Kliknij na ten napis © autorzy OpenStreetMap i przeczytaj informację. “SA” w licencji oznacza, że Twoja mapa (czy może książka?) powinna mieć tę samą atrybucje, czyli publikując ją, zgadzasz się na kopiowanie, przetwarzane itp.

Ma być to praca zbiorowa, ja oczywiście nie mam nic przeciwko wykorzystaniu mapki przez innych.
Czyli powinien na pewno pozostać napis C autorzy opecstreetmap i znak CC BY SA ?

IMHO To jest Twój copyright, więc możesz go oznaczyć jak chesz. Istotne jest, żebyś gdzieś umieścił informację, że podkład pochodzi z OSM i jest dostępny na tej samej licencji.
IANAL

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi
Właśnie mi o to chodzi, by tak oznaczyć by nie było żadnych wątpliwości.
Wynikało by że obowiązkowym elementem jest wskazanie strony www.openstreetmap.org i element “© autorzy OpenStreetMap”

Tak przy okazji: jak rysowałem tą okolicę w ostatnich miesiącach, to wydawało mi się, że te rowy przeciwczołgowe mają nieco inny przebieg, szczególnie w miejscu nad napisem “Punkt oporu Goraje”. Oznaczyłem zresztą na OSM, to co wypatrzyłem na ISOK cień (widać od zoomu 16).

w jednym miejscu przy Gorajach też mam wątpliwości, być może jest to jeden ze śladów technicznych,
W jaki sposób mogę zobaczyć to co Ty rysowałeś przy zoomie 16 i większym nic nie widzę.

Powinny być widoczne jako cienkie, szare kreski.
Np. https://www.openstreetmap.org/#map=16/50.3160/23.4691&layers=N

Masz na myśli miedzy innymi podświetlony element?
Bo nie dostrzegam nic innego

Tak, to.

Post edytowany.wprowadzał w błąd
Dzięki za uwagę, przy wykonywaniu już pod publikację mapki dokładniej to narysuję, Choć ciężko będzie to wszystko zmieścić, by później na małym obrazku było coś widać.
dziękuję