Wykorzystanie informacji publicznych

Wiem iż gdzieś jest temat o importach czy zgodach poszczególnych miejscowości na wykorzystanie ich zasobów, ale nigdy nie mogę go znaleźć. Tak więc mam prośbę do moderatorów o przypięcie takowego tematu (a ten post można przenieść do tamtego tematu).

Oprócz tego jesteś stwona na Wiki z uzyskanymi zgodami, ale to tak na marginesie.

Ale dobra wracając do tematu

Punkty adresowe:
Czytając ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI1) z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (wzmianka o którym pojawiła się w temacie o numeracji domów) jest wzmianka o udostępnianiu takiego zasobo:

I teraz pytania:

  1. Czy ktoś próbował na tej podstawie uzyskać jakieś materiały?
  2. Czy ja dobrze rozumiem iż takie dane powinno zbierać np miasto, czy to jakiś bardziej centralny ośrodek?
  3. Czy dane w formacier GML da się zaimportować do OSM?
  4. W rozporządzeniu nie widzę zastrzeżeń licenczyjnych czy kosztów. Czy to oznacza iż takie udostępnienie powinno się odbyć na podstawie ust. o dost. do inf. pub i bezkosztowo?

Przy okazji w rozporządzeniu jest mowa o centralnych zasobach:
Państwowy rejestr nazw geograficznych - http://www.codgik.gov.pl/pastwowy-rejestr-nazw-geograficznych.html
Państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju - http://www.codgik.gov.pl/pastwowy-rejestr-granic-i-powierzchni-jednostek-podziaow-terytorialnych-kraju.html

Gdzie ten drugi wydaje się szczególnie interesujący dla nas. Czy OSM PL mogło by wystąpić o udostępnienie granic dla całej polski? Może dzięki temu skończy się nas problem z brakiem wszystkich granic w kraju? Chyba iż już były podjęte takie próby. Niestety w wniosku jest mowa o “zamówieniu” a nie udostępnienie takich danych, mam nadzieje iż to nie będzie się wiązało z jakimiś kosztami czy ograniczeniami licencyjnymi.

Rejestr punktow adresowych i ulic prowadzi rzeczywiscie urzad miasta lub urzad gminy. Ostatnio kontaktowalismy sie z kilkunastoma takimi urzedami i rzeczywiscie w zadnym przypadku nie dostalismy chyba odmowy udostepnienia danych lub braku pozwolenia na ich wykorzystanie, stad kilka ostatnich importow punktow adresowych. W kilku przypadkach po prostu nie bylo odpowiedzi, lub byla odpowiedz, ze urzad (jeszcze) takich danych nie posiada w formie cyfrowej. Nie wiem dokladnie co mowi o tym ustawa o prawie geodezyjnym i kartograficznym, ale z tego co mowil kolega SQ9NIT nie ma tam wymienionych cen udostepnienia informacji o punktach adresowych wiec decyzja nalezy do urzedu ktory ma dane (tak zrozumialem).

Format GML jest wspierany przez standardowe narzedzia gisowe, a nawet chyba przez wtyczki do JOSM-a. Zreszta kazdy inny format tez jakos tam da sie wykorzystac, formatem nie musimy sie za bardzo martwic.

Same dane rejestr granic i rejestru nazw geograficznych chyba da sie sciagnac bez wiekszych problemow, wiec udostepnienie nie jest problemem, tylko pozwolenie na jego wykorzystanie. A urzad ktory te rejestry prowadzi ma dluga historie odmawiania petentom (takze OSM i UMP) wszelkiego rodzaju wykorzystania. To ten sam problem co z regulaminem geoportalu i mozliwe ze niedlugo sie to zmieni.

Jeśli chodzi o informację adresową, nie ma z nią większych problemów, dotychczas tylko Gdynia żądała opłaty za udostępnienie danych. Ciekaw jestem podstawy prawnej opłaty, może Przemek się coś więcej wypowie w tym temacie :wink: A wnioski składaliśmy o dane cyfrowe. Niestety gminy mają czas na ich opracowanie do lutego. Odpowiadają że nie posiadają i nic im nie można zrobić.

Niestety Państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju jest częścią zasobu geodezyjnego. Nawet mimo nowego rozporządzenia, wciąż obowiązuje cennik (Dz.U. Nr 37 poz. 333 z dnia 9 marca 2004 r.) - cena dla całego kraju to 15 000 złotych.