Wykorzystanie danych - atrybucja

Witam.
Zamierzamy wykorzystać dane OSM na stronie i jako że posiadamy również własne dane mam kilka pytań.
Specyfikacja danych mapy:
a) Zamierzamy wykorzystać dane (nie wszystkie) z OSM do renderowania kafli.
b) Zamierzamy na tej samej warstwie renderować dodatkowe dane (niekoniecznie takie które nadają się do wrzucenia do bazy OSM).
c) Zamierzamy mieć swoje dane na dodatkowych warstwach które można włączyć i wyłączyć.

Jak powinna wyglądać atrybucja danych z pkt. 1, czy w atrubycji muszę napisać że nie wszystkie dany pochodzą z OSM?
Rozumiem że dane z pkt. 1 muszą być udostępnione do pobrania, czy muszę mieć do tego własne API czy wystarczy udostępniać dane na żądanie w odpowiednim formacie?
Czy muszę udostępniać dane zamieszczone na osobnych warstwach?
Jeśli zamierzam wrzucać własne dane/poprawki do bazy OSM jak szybko są one widoczne do pobrania poprzez API, i co z atrybucją w przypadku gdybym chciał od razu wyrenderować mapę?

Hej,

widzę, że na razie brak odpowiedzi - wprawdzie nie jestem prawnikiem, ale interesują mnie kwestie licencyjne z innych powodów.

W odpowiedzi posłużę się tekstem licencji: http://opendatacommons.org/licenses/odbl/1.0/ , oraz… wiedzą słyszaną tutaj na forach.

Zacznę od mieszania źródeł danych. Jeśli chcecie umieścić dane mieszane z OSM oraz innego źródła jako pojedyńczy zbiór, to musicie go udostępnić, jeżeli ktoś poprosi, po kosztach dystrybucji [paragraf 4.6 licencji]. Jeśli udostępnicie przez internet, musi to być darmowe. W obu przypadkach wystarczy zrzut bazy danych.

Licencja będzie taka sama, jak licencja OSM, więc atrybucja będzie taka sama: informacja o źródle (OSM) oraz o licencji. Nie widzę żadnej wzmianki, która by mówiła, że musicie wspominać o innych źródłach - zakładam, że to zależy od licencji dodatkowych danych.

Pamiętam, że ktoś już pytał o oddzielne warstwy oraz że one są traktowane oddzielnie, więc jeśli to prawda, to nic z nimi nie musielibyście robić. Kafelki OSM są nagminnie łączone w warstwy z innymi rzeczami, i nie widać, żeby ktoś na to narzekał, więc to chyba dozwolone.

Poprawki wrzucone do OSM są widoczne od razu (albo prawie od razu). Nie wiem, jak jest z Overpass API, ale spodziewam się opóźnienia rzędu minut.

IANAL, ale moje rozumienie licencji jest takie:

Dla punktu a)
Jeżeli edytujesz lub robisz selekcję danych OSM, to tworzysz “Derivative Database”, która musi pozostać na licencji ODbL
Jeżeli z oryginalnych danych lub własnej selekcji renderujesz kafle, to tworzysz “Produced Work”. Dla Twoich kafli możesz dać dowolną licencję (np. komercyjną) ale powinieneś dodać atrybucję typu “zawiera dane OSM, które są dostępne tutaj na licencji ODbL”. Jeżeli udostępnisz kafle, to powinieneś także zaoferować bazy danych ODbL, które użyłeś do zrobienia kafli. Zaoferować to nie znaczy opublikować bazę. Możesz np. wysłać bazę na życzenie, zaoferować tylko wprowadzone zmiany albo podać tylko użyty algorytm przetwarzania danych.

Dla punktu b)
Jeżeli łączysz własne dane z danymi OSM, to tworzysz “Collective Database”. Tyle że musisz mieć jakieś sensowne rozdzielenie własnych danych od danych OSM, np. osobne bazy danych. Dla “Collective Database” możesz nadać dowolną licencję ale część pochodząca z OSM nadal pozostaje jako ODbL i powinieneś ją zaoferować. Jak z “Collective Database” zrobisz kafle, to możesz im nadać własną licencję ale nadal obowiązuje Cię atrybucja jak w punkcie a).

Dla punktu c)
Moim zdaniem osobne warstwy nie mają związku z OSM, jeżeli nie są tworzone z danych OSM.

Drobna uwaga: dane OSM i kafle OSM ze strony http://www.openstreetmap.org mają zupełnie różne licencje, więc nie należy tego mieszać.